eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polacy a budowa domu 2015

Polacy a budowa domu 2015

2016-03-30 10:35

Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2014


Ankietowani przyznali, że cały proces inwestycyjny, od kupna działki do ukończenia budowy domu, najczęściej zajmował im do dwóch lat (38%). Ponad jednej piątej ankietowanych (21%) zajął on ponad 2 lata.

fot. mat. prasowe

Czas trwania procesu inwestycyjnego

W 38% przypadków budowa domu zabiera od 1 do 2 lat.


Murowany, bez piwnicy, pokryty dachówką i ogrzewany gazem
Choć z roku na rok stale wzrasta zainteresowanie inwestorów lekkimi technologiami, badania Oferteo.pl od lat potwierdzają przywiązanie Polaków do tradycyjnych rozwiązań. W roku 2015 niezmiennie najczęściej stosowaną technologią wśród ankietowanych była technologia tradycyjna, wybrało ją 80% ankietowanych, w tym – 38% zdecydowało się na pustak ceramiczny Porotherm, 25% na bloczek komórkowy Ytong, a 17% na inny materiał tradycyjny. Technologią szkieletową czy kanadyjską było zainteresowanych 11% badanych.

fot. mat. prasowe

Technologia

Badania dowodzą przywiązania Polaków do tradycyjnych rozwiązań.


Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym – taki typ wymarzyło sobie 69,8% ankietowanych. 18,6% inwestorów planuje natomiast wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2015 decydował się zaledwie co 10 inwestor.

fot. mat. prasowe

Piwnica

Zdecydowana większość domów nie jest podpiwniczona


Wśród preferowanych typów pokrycia dachowego od kilku lat zdecydowanie dominuje dachówka ceramiczna (43%). Jak przyznają eksperci z Oferteo.pl poziom ten utrzymuje się w tych granicach od 2012 r., a drugim popularnym typem pokryć jest blachodachówka (33%), która zdaniem specjalistów portalu cieszy się wzrastającym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjną cenę i wygląd zbliżony do tradycyjnej dachówki. Dachówkę cementową wybrało 9% ankietowanych przez Oferteo.pl, a 5% zdecydowało się na blachę. 8% wybrało inny typ, np. pokrycia bitumiczne, a czasem nawet gont.

fot. mat. prasowe

Pokrycia dachów

Najpopularniejszym pokryciem dachowym jest dachówka ceramiczna (43%).


Przy wyborze sposobu ogrzewania inwestorzy badani przez Oferteo.pl najczęściej wybierali ogrzewanie gazowe (32%), jednak tuż za nim plasował się bardziej tradycyjny sposób ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasę, czy słomę (27%).
– Oczywiście znów mamy do czynienia z decyzją popartą argumentem ekonomicznym, choć prawdopodobnie w wielu przypadkach chodzi też o niedostępność sieci gazowej – wskazuje członek zarządu Oferteo.pl.

Ogrzewanie elektryczne, czy najnowsze, ekologiczne metody ogrzewania, takie jak kolektory słoneczne wybrał znikomy procent budujących, odpowiednio 3 i 4%. Tego typu technologia jest zauważalnie częściej stosowana już w istniejących domach, przy okazji modernizacji.
W przypadku nowo budowanych domów inwestorowi najczęściej zależy na jak najszybszej przeprowadzce, przy świadomym odsunięciu w czasie decyzji o zastosowaniu nowinek technologicznych. Ciekawostką natomiast może być natomiast to, że co trzeci budujący zastosował ogrzewanie podłogowe – mówi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

fot. mat. prasowe

Typ ogrzewania

Kolektory słoneczne występują w zaledwie 4% przypadków.



Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 16 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2015 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu, jak również z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie ponad 200 respondentów budujących dom.

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-04-01 20:21:50

    Ja bym się na budowe domu nie porwała, sam zakup działki to koszt mieszkania w dobrej dzielnicy, chyba że wziąć pod uwagę Villa Campina, gotowe domy z ogrodem w cenie mieszkań tyle że na przedmieściach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: