eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Drożeje budowa domu. Zobacz, jak bardzo

Drożeje budowa domu. Zobacz, jak bardzo

2018-01-20 00:45

Drożeje budowa domu. Zobacz, jak bardzo

Drożeje budowa domu © Wolfilser - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

2017 rok przyniósł rodzimemu budownictwu niezłą koniunkturę i wzrosty cen. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszej połowie minionego roku produkcja budowlano-montażowa podskoczyła o 7,6%, a wyniki dla drugiej połowy powinny okazać się podobne. Buduje się coraz więcej dróg, a deweloperzy odcinają kupony od rekordowej wręcz sprzedaży mieszkań. To wszystko nie pozostaje bez znaczenia dla kosztów budowy domu jednorodzinnego przez prywatnych inwestorów. Ile będzie kosztować budowa domu w 2018 roku? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Serwis Kalkulatory Budowlane.

Przeczytaj także: Ile kosztuje budowa domu? Kosztorys w 2017 roku

Przeprowadzona przez Kalkulatory Budowlane analiza kosztorysów identycznych domów jednorodzinnych dowiodła, że w tym roku koszty budowy domu nieco podskoczą. Średni wzrost ma sięgać 8%. W przypadku budowy pod klucz modelowego domu o powierzchni 140 m2 (parter + poddasze) oznaczać to będzie wzrost wydatków o około 27 tys. zł. W minionym roku taki dom można było postawić za około 340 tys. zł (budowa na uzbrojonej działce, do wykończenia pod klucz, z wyłączeniem ogrodu). Dziś taka inwestycja pochłonie około 367 tys. zł.

Ile kosztować będą poszczególne etapy budowy? Z wyliczeń serwisu Kalkulatory Budowlane wynika, że doprowadzenie modelowego budynku do:
 • stanu surowego zamkniętego to koszt ok. 165 tys. zł (wzrost o 7,6 tys. zł),
 • do stanu deweloperskiego wyniesie ok. 111 tys. zł (wzrost o 12,5 tys.)
 • do stanu pod klucz i wyposażenie – 91 tys. zł (wzrost o 7 tys. zł)

Identycznym wycenom poddano również domy o rozmiarze 100 oraz 200 m2. Okazuje się, że otrzymane w ich wyniku rezultaty były zbliżone - w obu przypadkach koszty były o 5-10% wyższe od ubiegłorocznych.

fot. mat. prasowe

Koszt budowy domy 2017 vs 2018

W bieżącym roku budowa domu będzie o około 8 procent droższa.


Co konkretnie podrożało?


Za wzrost cen w przeważającej większości odpowiadają koszty robocizny. Popyt na usługi murarskie, tynkarskie, czy dekarskie rośnie w błyskawicznym tempie, a liczba rąk do pracy spada. Rynek już nie tylko posiłkuje się, ale w dużym stopniu zależy od imigrantów, głównie z Ukrainy. Pomimo tego firmy wciąż narzekają na brak odpowiedniej liczby chętnych do pracy.

W stosunku do 2017 roku najbardziej wzrosły między innymi ceny usług takich jak:
 • prace murarskie (ceny wyższe o ok. 11%)
 • usługi dekarskie (również ok. 11% drożej)
 • wykonania elewacji z ociepleniem (15%)
 • tynkowanie (ok. 30%)
 • usług elektrycznych (~16%)
 • montaż suchej zabudowy (~10%)
 • usługi hydrauliczne (~30%)

Powyższa lista to tylko przykłady, bo ceny robocizny rosną praktycznie w każdej branży. To jednak nie wszystko. Wyższe będą również wydatki inwestorów na materiały budowlane. Wzrost jest wywołany nie tyle przez wzrost cen materiałów (który oczywiście ma miejsce), ale też z powodów prawnych.

W 2017 roku weszły w życie również nowe przepisy prawa budowlanego, które wymusiły na inwestorach wyższe wydatki na niektóre materiały budowlane. Przepis narzucają na inwestorów osiągnięcie odpowiedniego współczynnika Ep – łączącego parametry izolacyjne budynku z rodzajem ogrzewania. W praktyce wymuszają one zastosowanie lepszego ocieplenia budynku, okien oraz odpowiedniego rodzaju ogrzewania (preferowane są odnawialne źródła energii).

Skutkiem wprowadzenia tych przepisów są wzrosty cen:
 • okien (średni koszt okien do domu wzrósł o 15%)
 • materiałów do ocieplenia budynku (zapłacimy około 20% więcej)
 • wyposażenie kotłowni (40% - głównie z uwagi na wyższe koszty zakupu pieca)

W kolejnych latach budowa domu jeszcze droższaObecnie nic nie zapowiada, aby trend na rynku budowlanym miał się odwrócić. W 2018 roku deweloperzy planują oddać jeszcze więcej mieszkań, a program budowy dróg krajowych z obecnej perspektywy budżetowej UE jeszcze bardziej się rozkręci. Z drugiej strony budowlańcy wciąż wyjeżdżają za granicę i tylko niewielu decyduje się na powrót. To wszystko sprawia, że coraz trudniej znaleźć fachową firmę budowlaną, która w dodatku miałaby wolne terminy. A jeżeli już się to uda, ceny ich usług są zwykle bardzo wysokie.

Kolejnym czynnikiem powodującym wzrost cen będzie dalsze zaostrzanie przepisów związanych z parametrami izolacyjnymi budynku. Od roku 2021 normy zostaną zaostrzone bowiem aż o 35%. To wymusi na inwestorach dużo lepsze ocieplenie oraz zastosowanie droższych, ale jednocześnie czystszych źródeł energii.

fot. mat. prasowe

Koszty budowy domy 2017 vs 2018 (materiały + robocizna)

Największe podwyżki dotyczą wyposażenia kotłowni.


Alternatywne technologie szansą na tańsze domy


Pewną szansą dla inwestorów stają się alternatywne technologie budowy. Liczba domów prefabrykowanych, opartych na szkielecie drewnianym, stalowym czy wykonanych z keramzytu z roku na rok rośnie. Coraz częściej słyszy się również o domach drukowanych. W praktyce wszystkie powyższe technologie opierają się na składaniu domów z gotowych elementów przygotowanych wcześniej w fabryce.

Zastosowanie prefabrykatów skraca czas budowy nawet do tygodnia (nie licząc wykonania płyty fundamentowej). Elementy są natomiast hurtowo produkowane w fabrykach i wraz ze wzrostem produkcji koszt pojedynczego elementu spada. Wprawdzie w większości wciąż nie mamy przekonania do nowych technologii, ale może się okazać, że za kilka lat przekonają nas do nich czynniki ekonomiczne. Po prostu domy prefabrykowane staną się tańsze o 30-40%, a ich jakość i trwałość będzie stale rosnąć wraz z rozwojem technologii produkcyjnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • milena_glo / 2018-01-31 11:21:14

  Koszty budowy domu są przerażające. My z mężem planowaliśmy budowę swojego wymarzonego domu, jednak ilość papierków, problemy ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji i koszty nas zniechęciły. Udaliśmy się więc do biura nieruchomości Abc dom, które polecało nam wielu znajomych. Opłacało się bo udało się znaleźć świetny dom w stanie deweloperskim w podkrakowskich Zielonkach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: