eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najlepszy czas na kupno działki budowlanej

Najlepszy czas na kupno działki budowlanej

2014-01-13 13:37

Najlepszy czas na kupno działki budowlanej

Najlepszy czas na kupno działki budowlanej © rozman - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Okres zimowy to tradycyjnie najlepszy czas na prowadzenie poszukiwań, negocjowanie cen i zakup działek budowlanych. O tej porze roku popyt jest niewielki, a właściciele zainteresowani pozyskaniem nabywcy wykazują większą skłonność do upustów cenowych – informuje portal nieruchomości Domy.pl.

Przeczytaj także: Kupno działki budowlanej warto przemyśleć

Popyt na rynku mieszkaniowym, pomijając okresy świąteczne, jest w przez cały rok w miarę równomierny. Co innego na rynku sprzedaży działek – z wieloletnich obserwacji portalu Domy.pl wynika, że ten rządzi się zupełnie innymi prawami. Wzrost i spadek liczby zawieranych transakcji jest ściśle związany z porami roku. Ruch ożywia się wiosną, swój szczyt osiąga latem, a jesienią powoli zamiera. Zima jest czasem zupełnego marazmu – oferty, także nowe i często bardzo atrakcyjne, czekają, a klientów na nie jest jak na lekarstwo. Taki sezonowy zastój to okazja dla przedsiębiorczych. Ci, którym nie straszne są krótsze dni i niższe temperatury mają teraz okazję do tego, by bez pośpiechu odnaleźć najciekawsze oferty i przeprowadzić korzystną transakcję.

Co ciekawe, w tym roku sprzymierzeńcem poszukujących jest też dobra pogoda – słoneczna, sucha aura i brak śniegu umożliwiają nie tylko dokonanie dokładnej oceny walorów oglądanej działki, ale także – w wielu przypadkach – pozwalają na wygodny dojazd do niej.

A jak kształtują się ceny działek budowlanych? Z analizy przeprowadzonej przez portal Domy.pl wynika, że średnia cena za jaką oferowane są działki budowlane na Mazowszu wynosi obecnie 193 zł/m2. To przeszło dwa i pół raza więcej niż w woj. podkarpackim i lubuskim, w których średnia stawka za metr wynosi odpowiednio 74 i 75 zł/m2.

O ok. ¼ niższa niż na Mazowszu jest średnia cena ofertowa działek budowlanych w Małopolsce (145 zł/m2) i o prawie 38% w Wielkopolsce (121 zł/m2).

fot. rozman - Fotolia.com

Najlepszy czas na kupno działki budowlanej

Okres zimowy to tradycyjnie najlepszy czas na prowadzenie poszukiwań, negocjowanie cen i zakup działek budowlanych. O tej porze roku popyt jest niewielki, a właściciele zainteresowani pozyskaniem nabywcy wykazują większą skłonność do upustów cenowych.


Lokalizacja to główny czynnik decydujący o cenie działki budowlanej, ale nie jedyny. Wartość tego typu nieruchomości zależy także od uzbrojenia terenu (doprowadzony prąd, gaz, kanalizacja), jakość drogi dojazdowej, a także tego, jaką zabudowę na działce i jakie inwestycje w jej sąsiedztwie przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Odchylenia stawek od średniej mogą być zatem duże – można znaleźć oferty nawet o połowę tańsze, ale też i za cenę kilka razy wyższą. Do tego zawsze istnieje ryzyko kupienia działki „na oko” bardzo ładnej, ale z takimi wadami, które w przyszłości spowoduję nie wzrost, lecz spadek jej wartości. Dlatego, aby wybrać odpowiednią ofertę, warto zgłębić wiedzę w tym temacie. Jeszcze lepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka poczynienia nieudanej inwestycji jest zlecenie znalezienia odpowiedniej działki doświadczonemu pośrednikowi. Jego znajomość przepisów, zwłaszcza budowlanych, a przede wszystkim wynikająca z lat praktyki wiedza na temat specyfiki lokalnego rynku połączone ze szczegółowym zdefiniowaniem potrzeb klienta, dają szanse na dokonanie najlepszego zakupu. Teraz - zimą, gdy klientów jest najmniej, a ofert dużo, te szanse są zdecydowanie największe.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny działek budowlanych w Polsce

Z analizy przeprowadzonej przez portal Domy.pl wynika, że średnia cena za jaką oferowane są działki budowlane na Mazowszu wynosi obecnie 193 zł/m2.


Przeczytaj także: Polacy a budowa domu 2015 Polacy a budowa domu 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: