eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Mieszkanie od dewelopera - na co uważać?

Mieszkanie od dewelopera - na co uważać?

2010-11-26 09:34

Własne cztery kąty to marzenie każdego. Odkładamy pieniądze, zaciągamy kredyty, czekamy miesiącami na oddanie mieszkania do użytku. Emocje, które nam towarzyszą, są tak duże, że często zapominamy o podstawowych środkach ostrożności. Dlatego eksperci z wyszukiwarki nieruchomości Morizon.pl, postanowili wskazać najważniejsze kwestie, które należy brać pod uwagę, decydując się na kupno nieruchomości od dewelopera.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania w budowie to ryzyko

Inwestycja w nieruchomość to bardzo duży wydatek, dlatego szczególnie ważne jest, by deweloper, którego wybierzemy, był sprawdzony a sporządzona z nim umowa zabezpieczała nas przed ewentualnymi nieprzyjemnościami. Eksperci wyszukiwarki nieruchomości Morizon.pl podpowiadają, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed dokonaniem zakupu oraz jak spisać umowę, by była ona bezpieczna dla kupującego. Zasadnicze kwestie, które należy brać pod uwagę to:
  • sprawdzenie inwestycji, które do tej pory przeprowadził deweloper;
  • sprawdzenie hipoteki lokalizacji, na której ma powstać budynek;
  • zawarcie w umowie zapisów dotyczących odstąpienia od inwestycji;
  • określenie warunków odbioru inwestycji.

Dobry deweloper to sprawdzony deweloper

Firma, której powierzamy nasze pieniądze musi być sprawdzona. Najbardziej podstawowe działanie to wyszukanie informacji na jej temat w Internecie, zebranie opinii na forach, odwiedzenie inwestycji, które do tej pory oddała do użytku. Możemy się również pokusić o wizytę w wydziale KRS sądu rejonowego, w którym zarejestrowana jest spółka i sprawdzenie jej dokumentów. Większość tych działań podejmuje każdy, kto poważnie myśli o zakupie nieruchomości od dewelopera, to jednak nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Obciążona hipoteka? Nie podpisuj umowy stanowczej!

Kolejnym, bardzo ważnym, a często pomijanym krokiem, jest poproszenie o pokazanie aktualnego odpisu z Ksiąg Wieczystych nieruchomości gruntowej, na której stoi lub będzie stać budynek. Nieruchomość musi być własnością dewelopera, z którym zamierzamy podpisać umowę, ewentualnie może być w jego użytkowaniu wieczystym. Nie możemy zgodzić się na inwestycję w lokalizacji, która ma obciążoną hipotekę. Jeżeli nieruchomość posiada obciążenia, nie znaczy to, że musimy z niej kategorycznie rezygnować. Istnieje szansa na zawarcie umowy przestępnej, która będzie posiadała warunek, że ostateczna umowa zostanie podpisana jedynie w momencie, gdy nieruchomość zostanie zwolniona z wszelkich obciążeń.

„Osobiście radzę podpisywać umowy przedwstępne, gdyż są one dodatkowym zabezpieczeniem dla obu stron. Powinno się zawierać je przed notariuszem lub z podpisami, które są notarialnie poświadczone. Prawo, nie nakłada takiego bezwzględnego wymogu i umowa jest co do zasady ważna, jednak w sytuacjach gdy inwestujemy większą sumę warto zwracać uwagę na szczegóły. Szczególnie warte rozważenia jest negocjowanie w kierunku rzeczywistego zabezpieczenia każdej z wpłacanych przez kupującego rat, np. w formie hipoteki kaucyjnej. Taki zabieg powoduje, że w przypadku problemów dewelopera klient jest w lepszej sytuacji, niż wówczas gdy ograniczy się do wpisania roszczenia w księdze wieczystej, mówi prezes Morizon.pl Bolesław Drapella.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: