eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nieruchomości w Chorwacji dadzą zarobić

Nieruchomości w Chorwacji dadzą zarobić

2011-09-21 11:45

Nieruchomości w Chorwacji dadzą zarobić

Przybliżone zmiany cen nieruchomości w rok przed i po akcesji do UE © fot. mat. prasowe

W krajach wstępujących do Unii Europejskiej ceny nieruchomości rosły przeciętnie o 15% w skali roku. Rozszerzenie wspólnoty o Chorwację planowane jest na lipiec 2013 roku. Wiele wskazuje na to, że i tym razem akcesja pozwoli zarobić na rynku nieruchomości. Do tej pory nie udało się to tylko w Czechach - podaje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości budują fortuny

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej ceny nieruchomości wzrosły. Dziś najbliżej akcesji jest Chorwacja. Szefowa rządu tego kraju otrzymała bowiem w sobotę projekt Traktatu Akcesyjnego. Choć to wydarzenie miało jedynie charakter symboliczny, to potwierdza zakończenie najważniejszego elementu procesu akcesyjnego tego kraju – negocjacji. Trwały one od października 2005 roku do końca czerwca 2011 roku, czyli ostatniego dnia węgierskiej prezydencji w UE. Formalnie do wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej dojdzie dopiero 1 lipca 2013 roku.

15% zysku rocznie

Według Home Broker, osoby, które chciałyby skorzystać na tym wydarzeniu mają więc jeszcze dużo czasu na podjęcie przemyślanej decyzji. Co prawda w większości przypadków wstąpienie do Unii przekłada się na wzrost poziomu cen nieruchomości, ale nie jest to regułą. Nie można także zapominać o trwających obecnie zawirowaniach na rynkach finansowych, które wywołane są nadmiernymi deficytami wielu państw. Ile jednak w przeszłości można było zarobić kupując mieszkanie w kraju kandydującym? Stosowne dane dostępne są dla 6 krajów (Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Polsce i Słowenii), a udostępnia je portal Global Property Guide. W ciągu roku przed przystąpieniem do wspólnoty w badanych krajach ceny nieruchomości wzrosły średnio o 11%. Na dodatkowe 21 % zysku mógł liczyć inwestor, który pozostał właścicielem nieruchomości w kolejnym roku. W efekcie kupując mieszkanie na rok przed akcesją i posiadając je przez dwa lata można było liczyć na wzrost jego wartości o około 15% rocznie.

Litwa krajem największych zysków

Największe zyski wystąpiły w przypadku Litwy. Tam to, w rok po akcesji, mieszkania były droższe o blisko 70% niż w dwa lata wcześniej. Kolejnym krajem, w których można było osiągnąć wysoki zysk była Bułgaria. Tam w ciągu dwóch lat mieszkania podrożały o przeszło 40%.

Czeskie mieszkania staniały w wyniku akcesji

Nie oznacza to jednak, że inwestując w krajach wchodzących do wspólnoty można tylko zarobić. Spośród 6 rozważanych przypadków raz taka inwestycja przyniosłaby stratę. Stało się tak w przypadku Czech. Tam to w rok po akcesji mieszkania były o około 10% tańsze niż w dwa lata wcześniej. Natomiast w Estonii co prawda mieszkania podrożały o połowę w rok po akcesji, ale przed nią przecena sięgnęła 10%.

fot. mat. prasowe

Przybliżone zmiany cen nieruchomości w rok przed i po akcesji do UE

Przybliżone zmiany cen nieruchomości w rok przed i po akcesji do UE


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: