eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Koszty budowy mieszkań od dewelopera wzrosną

Koszty budowy mieszkań od dewelopera wzrosną

2011-10-15 00:15

Przeczytaj także: Mieszkania deweloperskie z ochroną nabywców


fot. mat. prasowe

Przeciętna cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym

Przeciętna cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym


Płaszcz ochronny dla deweloperów

O ile koszty związane z odstąpieniem od umowy mogą pojawić się od razu po wejściu w życie ustawy (nastąpi to po sześciu miesiącach od jej publikacji), to w przypadku rachunków jest szansa na spore odsunięcie w czasie potencjalnych konsekwencji dla deweloperów. W ustawie zapisano bowiem, że konieczność zastosowania rachunków powierniczych nie odnosi się do tych projektów, w przypadku których deweloper ogłosił już publicznie rozpoczęcie sprzedaży. Dlatego Paweł Kuglarz, partner w kancelarii Beiten Burkhardt, członek zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego i jednocześnie współautor ustawy, postuluje, aby jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, znowelizować m.in. regulacje dotyczące rachunków powierniczych. Ustawa w obecnym kształcie, zwalnia bowiem z obowiązku ich zastosowania deweloperów, którzy ogłosili publicznie, że rozpoczęli sprzedaż mieszkań w danej inwestycji.

fot. mat. prasowe

Marże deweloperów

Marże deweloperów


"Nie ma obowiązku, aby deweloper faktycznie budowę rozpoczął, nie ma nawet obowiązku aby uzyskał pozwolenie na budowę. Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której do czasu wejścia w życie ustawy deweloperzy ogłoszą rozpoczęcie sprzedaży projektów, które zamierzają realizować przez najbliższych kilka lat i mają problem z głowy bez względu na to, kiedy faktycznie ruszą z tym inwestycjami" – zauważa Paweł Kuglarz.

Nabywcy nie powinni się obawiać podwyżek

Nawet jeśli koszty budowy mieszkań wzrosną po wejściu w życie ustawy, nabywcy nie powinni na razie obawiać, się, że na nich te koszty zostaną przerzucone.

"Wynika to z sytuacji, jaką obecnie mamy na rynku. Przede wszystkim z bardzo dużej podaży mieszkań deweloperskich, jaka jest konsekwencją uruchomienia dużej liczby projektów w 2010 roku. Konieczność stosowania rachunków może spowodować przesunięcie podaży w stronę gotowych lokali, w przypadku których rzadziej stosuje się rabaty zwłaszcza w odniesieniu do małych mieszkań " – ocenia Damian Milibrand, prezes Home Broker. Michał Okoń z Marvipolu uważa, że ceny mogą wzrosnąć w dłuższej perspektywie.

Liczba oferowanych mieszkań deweloperskich do sprzedaży, jaką dysponuje obecnie Home Broker, jest o 49% większa niż w październiku 2010 r. Ceny ofertowe są natomiast o kilka lub nawet o 10%, jak w przypadku Warszawy, niższe niż przed rokiem. Wynika to m.in. ze wzrostu puli mieszkań będących na wczesnym etapie budowy, w przypadku których deweloperzy oferują dyskonto.

Słabość deweloperów na GPW

W tym roku od deweloperów gorzej na giełdzie wypadają jedynie spółki budowlane. W obu przypadkach inwestorzy liczą przeszło 40-proc. straty. Wiele kursów akcji deweloperów znalazło się na poziomach z dołka poprzedniej bessy. Sam WIG-Deweloperzy jest od poziomów z jesieni 2008 r. około 50% wyżej. W dużym stopniu przyczynia się do tego Echo, które jednak reprezentuje segment komercyjny, a nie mieszkaniowy. Od tamtego czasu jego walory podrożały o przeszło 120%. Wyżej niż w tamtym czasie jest też GTC, który działa również głównie w segmencie komercyjnym. Dwie trzecie zyskuje Dom Development, największy gracz na warszawskim rynku mieszkaniowym. Podobnie radzi sobie JW Construction, nieco lepiej nawet LC Corp. Mniej niż jedną dziesiątą od dołka bessy z 2008 r. jest Gant. Natomiast Polnord traci aż ponad jedną czwartą. Ponad jedną piątą na minusie jest BBI Development, znany głównie z realizacji projektu komercyjnego na pl. Unii Lubelskiej w Warszawie, w miejscu, gdzie kiedyś stał Supersam, oraz z niszowych projektów mieszkaniowych.

W fatalnym zachowaniu deweloperów w tym roku, wynikającym głównie z obaw o ostrą konkurencję w branży, a także będącym pochodną kryzysu zadłużeniowego w strefie euro (rzutuje negatywnie na postrzeganie firm uzależnionych od zewnętrznego finansowania), zdyskontowane zostało już bardzo wiele niekorzystnych czynników. W związku z tym zmiana prawa dotyczącego ochrony klientów nie miała i raczej nie będzie miała kluczowego znaczenia dla postrzegania tej bardzo wrażliwej na wahania koniunktury gospodarczej branży. Nic jednocześnie jednak nie wskazuje, by miała w niedługim czasie stać się oczkiem w głowie inwestorów.

Katarzyna Siwek

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: