eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.

Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.

2012-02-28 12:27

Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.

Wykres wartości transakcji inwestycyjnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Rok 2011 sprzyjał rynkowi nieruchomości komercyjnych wynika z raportu "Marketbeat Polska - Wiosna 2012" przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30%, a na biurowym rynku najmu odnotowano kolejny rekord.

Przeczytaj także: Polski rynek inwestycyjny w dobrej kondycji

„Dobre wyniki makroekonomiczne Polski, dostępność finansowania dla profesjonalnie przygotowanych inwestycji oraz stosunkowo wysoka podaż atrakcyjnych projektów zachęcały do zawierania umów. Rynek rozwija się dynamicznie, pomimo krótkiego impasu, który był widoczny pod koniec trzeciego kwartału 2011 roku. Sukcesywny wzrost liczby transakcji na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne świadczy, że nasz kraj wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do lokowania kapitału” – mówi Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield, podsumowując najnowszą edycję raportu Marketbeat.

Rynek inwestycyjny

Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30% i osiągnęła poziom 2,56 mld EUR, najwyższy od 2007 r. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor handlowy, w którym zawarto transakcje o łącznej wartości ok. 1,17 mld EUR. Nieznacznie ustępował mu sektor biurowy z wolumenem ok. 1,15 mld EUR. Rynek biurowy był jednak największym beneficjentem dobrej koniunktury – łączna wartość transakcji w porównaniu z rokiem 2010 wzrosła o ponad 86%. Wciąż jednak jest to prawie o połowę mniej niż w rekordowym roku 2006, a transakcje biurowe dotyczą niemal wyłącznie rynku warszawskiego. Niższą aktywność inwestorzy wykazali w sektorze magazynowym – 165 mln EUR.

fot. mat. prasowe

Wykres wartości transakcji inwestycyjnych

Wartość transakcji inwestycyjnych

Na nasz rynek weszły kolejne podmioty, np. Qatar Investment Authority, jeden z największych funduszy państwowych z krajów Zatoki Perskiej, który został nowym właścicielem Miasteczka Orange w Warszawie. Pogłębia się tym samym dominacja inwestorów zagranicznych na polskim rynku. Ich udział w wolumenie transakcji wzrósł do 96%. Największą transakcją 2011 r. spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych była finalizacja przejęcia przez CA Immo spółki Europolis, udziałowca 5 warszawskich budynków biuro¬wych oraz 2 regionalnych parków magazynowych.

„W 2012 r. rynek inwestycyjny będzie silnie uzależniony od rozwoju sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, których płynność zmalała pod koniec zeszłego roku. Przewidujemy jednak, że najwięcej inwestycji będzie dotyczyło budynków biurowych w stolicy oraz obiektów handlowych w miejscowościach od 100 do 300 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę ilość toczących się aktualnie negocjacji, należy oczekiwać również wyraźnego wzrostu wolumenu transakcji na rynku magazynowym” – dodaje Wojciech Pisz z Cushman & Wakefield.

Nieruchomości biurowe

W Warszawie w 2011 roku popyt na nieruchomości biurowe ponownie pobił rekord w historii branży w Polsce. Odnowienia i renegocjacje umów stanowiły 29% całego popytu. Niestety podaż w dalszym ciągu spadała w reakcji na zaostrzone kryteria kredytowania inwestycji przez banki. Z tego względu po raz kolejny bardzo wzrosło znaczenie umów przednajmu, zawieranych przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych obiektów. Całkowita wielkość zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej na rynku warszawskim wynosi 3.597.000 mkw. W 2011 r. oddano do użytku 120.100 mkw. powierzchni. Wyjściowe stawki czynszów w najlepszych lokalizacjach w centrum stolicy utrzymują się na poziomie 24,50-26,50 EUR/mkw./ miesiąc, natomiast poza centrum wnoszą około 15-16,50 EUR/mkw./miesiąc.

fot. mat. prasowe

Nieruchomości biurowe a rynki regionalne

Nieruchomości biurowe a rynki regionalne

Biurowe zasoby pozostałych ośrodków biznesowych Polski wynoszą 2.025.700 mkw. Jednak systematycznie rosnący popyt najemców w tych lokalizacjach pokazuje ich znaczny potencjał wzrostowy. Zasoby Krakowa, drugiego największego rynku nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce, wynoszą 539.235 mkw.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: