eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.

Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.

2012-02-28 12:27

Przeczytaj także: Polski rynek inwestycyjny w dobrej kondycji


Nieruchomości magazynowe

Na koniec 2011 r. zasoby powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce osiągnęły 7 mln mkw. Wolumen zawartych transakcji najmu zwiększył się o 34%. Najaktywniejszymi deweloperami na rynku byli Panattoni, Goodman, Prologis, SEGRO. Zainteresowanie najemców skupiło się przede wszystkim na magazynach położonych w regionie Warszawy (41%), Górnego Śląska (20%), Wrocławia (12%) i Poznania (11%). W najbliższych latach przewiduje się powstanie kolejnych obszarów koncentracji nowoczesnej powierzchni magazynowej, m.in. w miastach zlokalizowanych przy wschodniej granicy Polski. Najwyższy udział w popycie, podobnie jak w latach ubiegłych, mieli operatorzy logistyczni, sieci sklepów oraz branża motoryzacyjna.

„Rok 2011 przyniósł dalsze ożywienie na rynku magazynowym Polski. Nadal rosły popyt i podaż. Współczynnik pustostanów zmalał prawie we wszystkich regionach, co w przypadku większości lokalizacji przełożyło się na nieznaczne wzrosty czynszów. Obecnie trwa budowa ok. 370.000 mkw. magazynów, w dużej części w formie umów pre-let oraz obiektów typu built-to-suit. Inwestycje tego rodzaju zapewniają deweloperowi stały dochód na dłuższy okres najmu, a klientowi obiekt dostosowany dokładnie do jego potrzeb” – mówi Tom Listowski, Partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

Nieruchomości hotelowe

Polska baza hotelowa to obecnie 2.106 skategoryzowanych hoteli, dysponujących ok. 201.360 miejscami noclegowymi w ok. 102.054 pokojach. W stosunku do roku 2010 liczba wszystkich pokoi i miejsc noclegowych wzrosła o ok. 6,5%. Przeważają obiekty trzygwiazdkowe i dwugwiazdkowe. Na 10.000 mieszkańców przypada ok. 26,7 pokoju oraz 52,7 miejsca noclegowego, co oznacza nieznaczny wzrost w stosunku do zeszłego roku, ale nadal jest to najsłabszy wynik w Unii Europejskiej. Hotele, których otwarcie jest planowane na 2012 r., to przede wszystkim obiekty trzy- i czterogwiazdkowe w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Z hoteli wyższych kategorii, które rozpoczną działalność w 2012 r. pod uznaną marką, warto wymienić 130-pokojowy hotel Holiday Inn w Łodzi oraz 8 hoteli Best Western zlokalizowanych w różnych regionach kraju.

fot. mat. prasowe

Nieruchomości hotelowe

Nieruchomości hotelowe 2011r


„W 2011 r. na rynku hotelowym w Polsce utrzymała się dobra koniunktura. Prezydencja Polski w EU w drugiej połowie roku miała pozytywny wpływ na rozwój rynku – wzrosły zarówno średnie ceny (ADR) za pokój, jak i obłożenie hoteli. Zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej stanowią dodatkowy czynnik pobudzający rozwój rynku. Korzyści płynące z organizacji Euro 2012 nie ograniczają się do efektów krótkoterminowych i wiążą się ze wzrostem liczby zagranicznych turystów także w dłuższej perspektywie. Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost liczby hoteli działających w Polsce pod uznanymi markami międzynarodowych operatorów. Cechą charakterystyczną polskiego rynku pozostaje relacja ceny do jakości jako decydujące kryterium wyboru hotelu” - Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych, Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Stan polskiej bazy hotelowej

Stan polskiej bazy hotelowej w 2011 r.


Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: