eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Polski rynek inwestycyjny w dobrej kondycji

Polski rynek inwestycyjny w dobrej kondycji

2012-03-12 00:05

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w 2011 r.


„Ostatnie prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego oznaczają, że Polska nadal będzie wyróżniała się na międzynarodowym rynku inwestycyjnym. Międzynarodowi inwestorzy instytucjonalni wykazują tendencję do skupiania się na najlepszych i stosunkowo dużych, pod względem wartości i wielkości nieruchomościach, co może sugerować małe prawdopodobieństwo obniżenia się stóp zwrotu na nieco mniej atrakcyjne nieruchomości. Ponieważ inflacja jest dość wysoka w stosunku do wzrostu gospodarczego, nie tylko w Polsce, może to pozytywnie wpłynąć na rynek mniej atrakcyjnych nieruchomości. Od wieków nieruchomości są uznawane za zabezpieczenie przeciw inflacji i zamiast odnotowywać malejące zwroty z obligacji czy depozytów, lokalne fundusze czerpały korzyści z wysokich czynszów. Termin „mniej atrakcyjna nieruchomość” nie powinien sugerować gorszych aktywów, tylko takie, które nie spełniają wymagań instytucjonalnych, międzynarodowych inwestorów, których strategia inwestycyjna może być ograniczona przez wolumen i lokalizację. Zazwyczaj budynki biurowe powstające w Warszawie i centra handlowe w największych miastach regionalnych będą spełniały ich oczekiwania”. – komentuje Mark Freeman, Dyrektor Działu Wycen i Doradztwa Savills Polska.

Trendy na europejskim rynku inwestycji w 2012 roku według prognozy agencji doradczej Savills:
  • Pogorszenie prognoz ekonomicznych będzie miało negatywny wpływ na stabilność rynku i na nastawienie inwestorów.
  • Uwagę inwestorów wciąż będą przyciągały najatrakcyjniejsze nieruchomości w dobrych lokalizacjach, a różnice pomiędzy nieruchomościami o różnej atrakcyjności i różnej lokalizacji będą się powiększać.
  • Spowolnienie, jakie odnotowano na rynku w 2011 roku może być źródłem kolejnej fali kryzysu w większości krajów Europy.
  • Pomimo odnotowania w połowie ubiegłego roku zwiększonego zainteresowania nieruchomościami o niższym standardzie, w roku 2012 inwestorzy skupiają się raczej na inwestycjach o niskim ryzyku.
  • Przewiduje się, że po 2013 roku, kiedy bezrobocie zacznie się zmniejszać w większości krajów europejskich, pozytywny trend wzrostowy w poziomie czynszów zacznie spadać i nastąpi zwiększenie popytu.
  • Przy założeniu, że uda się powstrzymać zaburzenia w gospodarkach europejskich związane z restrukturyzacją zadłużenia Grecji, powinniśmy uniknąć głębszej recesji i wejść na powolną ścieżkę wzrostu gospodarczego. W takiej sytuacji można oczekiwać, że inwestorzy będą się koncentrowali na najatrakcyjniejszych nieruchomościach na głównych rynkach, takich jak Londyn, Monachium, Amsterdam, Warszawa, Sztokholm i Paryż.
  • Oczekujemy, że ceny na rynku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach utrzymają się, ponieważ premia za ryzyko na rynku nieruchomości, w stosunku do rentowności obligacji rządowych, pozostanie wysoka.
  • Inwestorzy będą rezygnowali z inwestowania w ryzykowne nieruchomości i skoncentrują się na nieruchomościach gwarantujących stabilny dochód, zwłaszcza na głównych rynkach europejskich.
  • Oczekujemy, że stabilne rynki o zrównoważonym popycie i podaży, ze stabilnymi czynszami, będą przyciągać zainteresowanie większości inwestorów. Jednocześnie w miarę dochodzenia do najniższego punktu cyklu koniunkturalnego na rynkach o największym ryzyku, mogą się tam pojawić interesujące okazje dla podmiotów akceptujących długoterminowy horyzont inwestycyjny.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: