eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkanie na parterze tańsze? Zobacz, co mówią deweloperzy

Mieszkanie na parterze tańsze? Zobacz, co mówią deweloperzy

2016-02-15 11:40

Mieszkanie na parterze tańsze? Zobacz, co mówią deweloperzy

Osiedle Maestro - wizualizacja © fot. mat. prasowe

Czy ceny mieszkań usytuowanych na parterze zawsze są niższe w porównaniu z tymi za lokale na wyższych piętrach w budynku? Jak deweloperzy wyceniają mieszkania z ogródkami? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Nasze doświadczenia związane ze sprzedażą mieszkań na parterach nie potwierdzają reguły, że tak usytuowane lokale są tańsze. W tym kontekście znaczenie ma skala inwestycji, ilość kondygnacji i lokalizacja. W inwestycjach położonych w spokojnych dzielnicach miast, kameralnych i stanowiących niską zabudowę, mieszkania na parterach bardzo często posiadają ogródek, co jest dużym atutem i ceny takich mieszkań nie odbiegają od lokali usytuowanych wyżej. Natomiast w przypadku projektów położonych bliżej centrum, w sąsiedztwie ruchu i hałasu generowanego przez miasto, nabywcy częściej interesują się mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach. W przypadku takich osiedli zdarza się, że mieszkania usytuowane na parterze oferowane są w niższych cenach.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Z zasady mieszkania w ramach tej samej inwestycji mogą nieco różnić się cenami w zależności od lokalizacji w budynku. Staramy się od razu uwzględniać to w cenniku, jednak mieszkania parterowe nie zawsze są tymi tańszymi. Zwykle mają one np. ogródek, co jest wartością dodaną i dzięki temu mieszkania na parterze są często wybierane przez seniorów oraz osoby z małymi dziećmi. Generalnie takie lokale cieszą się dużym powodzeniem w inwestycjach, które aktualnie realizujemy.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Mieszkania na parterach bywają na rynku o kilka procent tańsze od tych, usytuowanych na wyższych piętrach. Dziś klienci doceniają walory niskich kondygnacji, najbardziej kusząca jest perspektywa posiadania własnego ogródka, co przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Zakup lokum na parterze to dla wielu osób także dobry kompromis pomiędzy miejskim życiem, a posiadaniem własnego domu. W osiedlu Neptun II w podwarszawskich Ząbkach dwupokojowe mieszkanie z 35-metrowym ogrodem można nabyć za 226 tys. zł. Z kolei kawalerka na parterze z przestronną kuchnią i balkonem w osiedlu Tęczowy Las w Olsztynie kosztuje 138 tys. zł.

Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


Z zasady, im niżej mieszkanie jest położone, tym jest tańsze. Z każdą kolejną kondygnacją cena spada o ok. 2 proc. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku lokali na parterze, które są rzadziej wybierane ze względu na obawy klientów dotyczące bezpieczeństwa, doświetlenia lub hałasu. Szczególnym atutem może się jednak okazać ogródek, podobnie jak taras na wyższych piętrach. Tego typu ofertę posiadamy w 2. etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego. Ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 7800 zł za m kw., a ogródki o powierzchni 30-120 m kw. są oferowane bez dodatkowych opłat. Nasze doświadczenie z pierwszego etapu tej inwestycji pokazuje, że mieszkania z ogródkiem cieszą się dużym powodzeniem i szybko znajdują nabywców.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Wszystkie mieszkania parterowe w obecnie prowadzonych przez nas inwestycjach mają tarasy i ogródki. To bardzo atrakcyjne udogodnienia, szczególnie w zielonych, zamkniętych osiedlach, do których należy np. Hubertus na warszawskim Służewcu. Własny ogródek jest namiastką domu, zwłaszcza jeżeli oferuje widok na atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne.

fot. mat. prasowe

Osiedle Maestro - wizualizacja

Osiedle Maestro zlokalizowane jest we Wrocławiu, u zbiegu ulic Vivaldiego i Schuberta, na południu miasta, w dzielnicy Krzyki - Jagodno


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mieszkania na parterach z reguły wyceniamy taniej niż te, które znajdują się na wyższych piętrach w budynku. Jednak różnica w cenie często zależy już od konkretnego lokalu oraz czynników takich jak np. układ funkcjonalny lokalu, lokalizacja względem całego osiedla, wielkość powierzchni przynależnej w postaci ogródka, a także tego czy mieszkanie znajduje się od strony ulicy, czy też od dziedzińca. Na przykład w inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu ceny mieszkań na parterach zaczynają się od 7293 zł/ m kw., przy czym na wyższych piętrach jest już zdecydowanie drożej. Podobnie jest w przypadku inwestycji Na Sokratesa na Bielanach, gdzie mieszkania na parterach można kupić od 6899 zł/ m kw.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Cena mieszkania wynika przede wszystkim z jego cech takich, jak powierzchnia, rozkład, ale również usytuowanie na piętrze. Lokale położone na wyższych piętrach najczęściej są najdroższe, bowiem znajdują się na nich bardziej reprezentacyjne mieszkania o większej powierzchni, zawierające kilkudziesięciometrowe tarasy. Klienci często wybierają lokale położone na piętrach 1-3. Z uwagi na możliwość posiadania własnego ogrodu zainteresowaniem cieszą się także mieszkania na parterze. Jednak to cena mieszkania, a nie kondygnacja jest czynnikiem, który ostatecznie wpływa na decyzję o wyborze mieszkania. W inwestycji Bliska Wola oferujemy mieszkania z wykończeniem w cenie od 239 tys. zł.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • mokka3 / 2016-02-18 17:08:03

    Powyżej porównano mieszkanie w Warszawie z Olsztynek, nawet jeśli by zestawić identyczne to zawsze Warszawa wyjdzie drożej. Rzeczywiście mieszkania niżej rozmieszczone są tańsze zwłaszcza jeśli wysokość wiąże się z niesamowitym, niepowtarzalnym widokiem z wyższych pięter jak to ma miejsce na osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • WeronikaN2 / 2016-02-19 13:52:37

    Ciekawe,że mieszkania na parterze są tańsze. Do tej pory myślałam,że na mieszkania na parterze jest największy popyt, zatem są one najdroższe. Poza tym ogródek :) a tu się okazuje że wcale tak nie jest. W każdym razie fajnie,że są tańsze :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: