eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji

Rynek nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji

2014-10-17 00:49

Rynek nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji

Rynek nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji zasadniczo nie zmienił się © Karramba Production - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyniki sondażu przeprowadzonego wśród pośredników i zarządców nieruchomości zrzeszonych w PFRN pokazują, że rynek dziesięć miesięcy po deregulacji nie zmienił się tak, jak przewidywano. Zatrudnienie pozostało na zbliżonym poziomie, a klienci nie potrafią zweryfikować, którzy pośrednicy są godni zaufania.

Przeczytaj także: Agent nieruchomości po deregulacji zawodu: jaki jest?

Zatrudnienie bez zmian


Wprowadzając deregulację zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości rząd zapowiadał, że zmiany przyniosą wzrost zatrudnienia w sektorze nieruchomości, a rynek sam zweryfikuje poziom jakości oferowanych usług. Niestety intencje ustawodawcy nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością – mówi Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Po 1 stycznia 2014 r. w 68 proc. badanych biur struktura zatrudnienia pozostała bez zmian, 19% ankietowanych zatrudniło nowe osoby, a 12 proc. zwolniło pracowników. Również weryfikacja przez rynek nieprzygotowanych lub nieuczciwych pośredników okazała się być nieskuteczna. Aż 84 proc. ankietowanych jest zdania, że konsumenci nie są w stanie ocenić jakości świadczonych usług – a przecież niejednokrotnie powierzają pośrednikom dorobek całego życia.

fot. mat. prasowe

Poziom zatrudnienia po deregulacji

Wbrew przewidywaniom poziom zatrudnienia w zawodzie pośrednika nieruchomości nie uległ zwiększeniu


Nadal liczą się licencje


Również otwarcie rynku dla osób bez wymaganych i weryfikowalnych kompetencji okazuje się błędem. Aż 63 proc. badanych przyjmując nowego pracownika najpierw sprawdzi, czy posiada on licencję.

Jest to najlepsze potwierdzenie umiejętności, wiedzy i kompetencji. Federacja wydaje licencję wyłącznie profesjonalistom: osobom legitymującym się dawnymi licencjami państwowymi, tym, którzy ukończyli studia podyplomowe z zakresu zarządzania lub pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz absolwentom prowadzonego przez PFRN Kursu Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Kursu Zarządcy Nieruchomości, na których uczestnicy zdobywają wiedzę m.in. z: ustalania stanu prawnego nieruchomości, dokumentacji technicznej czy organizacji transakcji. Dodatkowo osoby widoczne w utworzonym przez PFRN specjalnym Rejestrze przyjmują na siebie obowiązek stosowania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości. W tej chwili licencje PFRN posiada już ponad 4300 osób – wylicza Leszek A. Hardek.

Decydując się na zatrudnienie nowych pracowników, biura nieruchomości kierują się także doświadczeniem w zawodzie: 45 proc. ankietowanych najchętniej dałoby pracę osobom w wieku 35-45 lat, a kolejne 38 proc. w wieku 25-34 lata.

fot. mat. prasowe

Co jest ważne przy zatrudnieniu nowego pracownika?

Licencja państwowa i doświadczenie zawodowe są najważniejszymi czynnikami decydującymi o zatrudnieniu nowego pracownika

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: