2015-05-14 09:47
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości dziesięć miesięcy po deregulacji
fot. mat. prasowe
Czy po deregulacji Klienci częściej zwracają uwagę na licencje, potwierdzające kwalifikacje zawodowe
Niemal 60 procent respondentów nie dostrzega żadnych zmian w porównaniu z okresem sprzed deregulacji.
- Do PFRN wciąż wpływają skargi. Wszystkie dotyczą osób, które nie posiadają licencji PFRN. Niestety nie mamy uprawień, aby badać zasadność tych zarzutów. Jedyne co możemy zrobić to informować o drodze dochodzenia ewentualnych roszczeń. Najczęściej jest to droga sądowa, zdarzają się też sprawy, w którym koniecznie jest złożenie zawiadomienia do prokuratury – mówi Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
- Codziennie do PFRN wpływają pytania od klientów, którzy nie znaleźli w Rejestrze pośrednika, z którym chcą podpisać umowę. Konsumenci proszą o weryfikację podawanych przez te osoby numerów licencji. Informujemy wówczas, że w Rejestrze znajdują się nazwiska tych pośredników i zarządców, którzy zobowiązali się do przestrzegania Kodeksu etyki PFRN, licencje nadawane przez państwo przed deregulacją straciły swoją ważność. W wielu przypadkach pytania kierowane są już po zawarciu umowy pośrednictwa czy zarządzania, gdy klient zaczyna mieć wątpliwości co do profesjonalnego postępowania pośrednika lub zarządcy. Wówczas można jedynie sprawdzić czy pośrednik lub zarządca prawidłowo wywiązuje się z zawartej umowy – zwraca uwagę Leszek A. Hardek.
- Rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie, wciąż stawiając przed nami – jego uczestnikami – nowe wyzwania. Deregulacja zmobilizowała nas do tworzenia branżowych uregulowań związanych z wykonywaniem zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Regulacje te, jak oceniamy po kilkunastu miesiącach funkcjonowania, choć wciąż wymagają doskonalenia i rozwoju, zaczynają przynosić oczekiwane efekty. Przed nami dalsza profesjonalizacja zawodów pośrednika i zarządcy – zapewnia Leszek A. Hardek.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Deregulacja zawodów – II etap wszedł w życie
III ustawa deregulacyjna i kolejne uwolnienie zawodów
Deregulacja zawodu pośrednika i jej skutki
Deregulacja zawodów weszła w życie
Deregulacja zawodów prawniczych podpisana
Zarządca nieruchomości bez wykształcenia i OC
Deregulacja: Sejm ułatwił dostęp do 50 zawodów
Sejm opowiedział się za deregulacją
Sprzedaż mieszkań spadła
Proszę o wyjaśnienie znaczenia: rynek wtórny i rynek pierwotny.
Witam, Jestem pracownikiem zatrudnionym na całym etacie (umowa o pracę na czas nieokreślony). Na umowie u tego pracodawcy mam przepracowane ...
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Przemysł motoryzacyjny: trwają zmagania z rzeczywistością
Jak bardzo opłaca się praca w gamedev? Wynagrodzenia od 6 tys. brutto