eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości IV 2015

Wtórny rynek nieruchomości IV 2015

2015-05-14 13:56

Wtórny rynek nieruchomości IV 2015

Wtórny rynek nieruchomości IV 2015 © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym ceny nieruchomości nie uległy większym zmianom. W sześciu lokalizacjach nieznacznie spadły, dziewięć z nich odnotowało natomiast niewielkie wzrosty.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości III 2015

Warta odnotowania jest obniżka w Sopocie, o 120 złotych czyli 1,3%, w okresie kiedy zazwyczaj ceny nadmorskich mieszkań idą w górę. Druga co do wielkości obniżka miała miejsce w Katowicach o – 0,9% i w rezultacie cena wynosi tu 3910 złotych za metr kwadratowy. Najwyższy wzrost wartości metra kwadratowego w ostatnim miesiącu miał jednak miejsce w Olsztynie +1,2%, czyli 50 złotych. Pozostałe podwyżki i obniżki to zmiany rzędu od 5 do 30 złotych na każdym metrze kwadratowym.

Niewielki zakres zmian cen oraz zróżnicowany kierunek - dwa miesiące niewielkich wzrostów, potem spadek i znowu zmiana kierunku - wbrew pierwszemu wrażeniu świadczą raczej o stabilizacji cen aniżeli o tendencji spadkowej czy wzrostowej. Z takim rozwojem wydarzeń mamy do czynienia od grudnia 2014 roku.

Jakie będą kolejne miesiące? Obniżki stóp procentowych i rekordowo tanie kredyty nie wywołały tak dużego wzrostu popytu na mieszkania, jakiego można by się spodziewać analizując dane historyczne. Kolejnych obniżek nie możemy oczekiwać, więc trudno będzie szukać tu bodźca do wzrostu popytu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym IV 2014 – IV 2015

Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym ceny nieruchomości nie uległy większym zmianom.


Z drugiej strony historia pokazuje, że dużo silniejszym stymulatorem do zakupów na polskim rynku nieruchomości, są zaostrzenia wprowadzane w systemie kredytowym. Można więc oczekiwać, że w związku z kolejnym wzrostem wymaganego poziomu wkładu własnego z 10 do 15% w 2016, wzrośnie popyt na mieszkania i ilość transakcji. Biorąc pod uwagę sezonowość rynku nieruchomości, ożywienia na rynku możemy się spodziewać w końcówce III i IV kwartale 2015 roku.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


CENY TRANSAKCYJNE


Wiosennemu ożywieniu na rynku mieszkaniowym nie towarzyszą znaczne wahania cen. Dla kupujących to dobra wiadomość, bowiem stawki, za jakie sprzedawane są mieszkania zwykle tylko nieznacznie odbiegają od wiosennych notowań z zeszłego roku. Dla sprzedających to wskazówka, by z rozsądkiem podchodzić do wyceny mieszkań.

Jeżeli rzeczywiście zależy nam na sprzedaży, cena nie może w znaczący sposób odbiegać od rynkowych stawek. W innym przypadku już na starcie jesteśmy na straconej pozycji wśród podobnych ofert, których na rynku jest wiele. Jak zatem kształtują się ceny w poszczególnych miastach?

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w IV 2015 r.

Na większości lokalnych rynków ceny nieruchomości są dość stabilne. Zmiany zwykle nie przekraczają 1% w porównaniu do poprzedniego notowania.


Ostatnie transakcje nie przyniosły zaskakujących zmian. Ceny, po jakich kupujemy mieszkania na rynku wtórnym nie różnią się od wartości, jakie obserwowaliśmy przed miesiącem. Najczęściej wahania cen nie przekraczają 1%. Wyjątkiem są dwa miasta. Pierwsze to Gdynia, gdzie w stosunku do poprzedniego notowania średnie ceny w transakcjach wzrosły o 2,3% i znów przekraczają poziom 5000 zł. To już drugi dość widoczny wzrost – przez ostatni rok ceny kształtowały się na poziomie poniżej 5000 zł. Porównując ceny mieszkań do wiosny zeszłego roku, widoczne są niemal takie same wartości. Drugim z miast, gdzie wahania cen wykraczają ponad 1% jest Poznań. Tu mamy jednak do czynienia z obniżeniem średnich cen z poprzedniego notowania (o 1,2%). Klienci Expandera i Metrohouse kupują mieszkania w średniej cenie 5115 zł za mkw., o 2% drożej niż przed rokiem.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: