eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VI 2018

Wtórny rynek nieruchomości VI 2018

2018-07-11 11:11

Wtórny rynek nieruchomości VI 2018

Bloki mieszkaniowe © Gudellaphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po bardzo dynamicznych pod względem wzrostów cen miesiącach przyszedł czas na lekkie wyhamowanie. Najnowsze doniesienia z rynku wtórnego mieszkań nie przynoszą już tak spektakularnych podwyżek, choć w trzech z sześciu analizowanych miast ceny mieszkań w ciągu roku wzrosły o ponad 10 proc. Liderem jest Gdańsk, ale wysokie wartości notowane są także w Warszawie i Poznaniu. Nabywcy mieszkań szukający M na własne cele mieszkaniowe coraz częściej poszukują większych metraży podczas gdy inwestorzy gustują głównie w mieszkaniach dwupokojowych.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2018

Jeżeli ktoś od dłuższego czasu zastanawia się nad zakupem mieszkania i ma problemy z podjęciem decyzji, dziś może być zaskoczony rozmiarem podwyżek cen. Kupujemy coraz droższe mieszkania, a najpopularniejsze segmenty lokali znikają szybko z rynku. Choć w porównaniu do ostatniego miesiąca sytuacja nie zmieniła się znacząco, to pierwsza połowa 2018 r. upłynęła pod znakiem trendu wzrostowego. Zwykle staramy się uzasadniać wzrosty dużą aktywnością inwestorów, dla których zakup mieszkań pod wynajem, lub też popularny w ostatnich latach flipping (zwiększanie wartości mieszkania poprzez remont i sprzedaż z zyskiem) stał się podstawową działalnością. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, ponieważ na obecny stan rzeczy złożyło się szereg czynników – m.in. niskie stopy procentowe (zachęta do finansowania zakupów tanim kredytem), lepsza kondycja budżetów domowych (trend zamiany mieszkania na większe) i brak dostatecznie bezpiecznych form oszczędzania (nieruchomości za takowe są postrzegane – stąd duży udział gotówki w transakcjach i zakupy wśród osób, które dotychczas lokowały oszczędności w inne instrumenty finansowe).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VI 2018 r.

Tym razem mamy do czynienia tylko z nieznacznymi wzrostami cen w porównaniu do zeszłego miesiąca.


Tym razem mamy do czynienia tylko z nieznacznymi wzrostami cen w porównaniu do zeszłego miesiąca. Najbardziej, bo o 1,7 proc. wzrosły ceny nabywanych mieszkań w Łodzi, gdzie obecnie płacimy za m kw. 4177 zł – czyli średnio 7,6 proc. drożej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajduje się Poznań. W tym mieście średnia cena zbliża się do 6000 zł za m kw. Jeszcze tylko w Krakowie wzrost cen liczony miesiąc do miesiąca przekroczył 1 proc. W stolicy Małopolski za m kw. płacono średnio 6528 zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W dwóch analizowanych miastach ceny mieszkań utrzymały się na bardzo zbliżonym poziomie do zeszłego miesiąca. We Wrocławiu cena m kw. wynosi obecnie 5940 zł, a w Warszawie 8270 zł. Natomiast w ostatnim z monitorowanych miast, w Gdańsku, średnie ceny nieznacznie spadły do poziomu 6240 zł za m kw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VI 2017 – VI 2018

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź, choć i tam ceny rosną.


Najciekawsza statystyka dotyczy jednak wzrostów cen w przedziale rocznym. Rekordowy wynik należy do Gdańska, gdzie w porównaniu do ubiegłego roku kupujemy mieszkania o 14,4 proc. droższe. W dwóch kolejnych miastach wzrosty także przekraczają 10 proc. – są to Warszawa, gdzie znacznie przekroczona została granica 8000 zł oraz Poznań. W obu tych miastach wzrosty cen wyniosły odpowiednio 11,4 i 11 proc.

Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: