eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XI 2018

Wtórny rynek nieruchomości XI 2018

2018-12-14 13:10

Wtórny rynek nieruchomości XI 2018

Osiedle mieszkaniowe © Marcos - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przedświąteczna gorączka cenowa ominęła rynek mieszkaniowy. Po wyraźnych wzrostach cen odnotowywanych w kilku poprzednich notowaniach, ostatnie dane wskazują, że w końcówce roku ceny nie rosną już tak znacząco. W części analizowanych miast nabywaliśmy mieszkania bardzo zbliżone cenowo do poprzednich raportów. Są też jednak przeceny – nieco taniej jest w Poznaniu i we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości X 2018

Od stycznia 2019 staliśmy przed ryzykiem znacznego spowolnienia transakcyjnego w przypadku sprzedaży nieruchomości na gruntach w użytkowaniu wieczystym w związku z wejściem w życie ustawy przekształcającej użytkowanie wieczyste we własność. Zator w transakcjach mógł być mocno widoczny, bowiem pierwotnie ustawa wskazywała okres dwunastu miesięcy na wydanie zaświadczenia o przekształceniu. Takie zaświadczenie będzie niezbędne, aby sprzedać mieszkanie. Po nowelizacji w ustawie znalazł się zapis, iż stosowne zaświadczenie, będzie wydawane w ciągu 30 dni w przypadku, gdy podstawą wydania będzie zbliżająca się transakcja. Ta informacja zapewne uspokoi potencjalne strony transakcji.

W żadnym z analizowanych siedmiu miast nie zauważyliśmy tym razem znaczących podwyżek cen mieszkań nabywanych na rynku wtórnym. Nie wiadomo jeszcze, czy przez klientów kupujących został osiągnięty „próg bólu”, ale jak wiadomo, ceny mieszkań nie będą rosły w nieskończoność. Na rynku używanych mieszkań można mówić o pewnego rodzaju działaniach rozpoznawczych wśród sprzedających. Ceny w ofertach mogą przyprawiać o zawrót głowy, ale nie każda wycena mieszkania do sprzedaży spotyka się z aprobatą kupujących i nawet przy obserwowanym dużym popycie na mieszkania, zbyt wysokie wyceny prowadzą do osłabienia zainteresowania ofertami. Nawet stosunkowo dobra dostępność kredytów nie jest wystarczającym argumentem do zakupu, jeśli ceny na rynku daleko odstają od możliwości nabywczych klientów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XI 2018 r.

W ujęciu miesięcznym w żadnym z analizowanych siedmiu miast nie odnotowano znaczących podwyżek cen mieszkań.


Największe obniżki, w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca, miały miejsce we Wrocławiu, gdzie za m kw. płacono przeciętnie 5801 zł, czyli o 5,3 proc. mniej. Najniższe ceny m kw. rozpoczynały się od poziomu 4000 zł, choć najczęstszym zakresem cenowym w transakcjach było 5000-6000 zł (45 proc. wszystkich transakcji). Natomiast w Poznaniu, ceny również spadły poniżej poziomu 6000 zł za m kw. (spadek o 3,2 proc.). Ciekawe jest porównanie średniego metrażu mieszkań nabywanych w Poznaniu i we Wrocławiu. Jest on identyczny i wynosi średnio 63 m kw. Bardzo podobne są też średnie kwoty, jakie płacimy za lokum – ok. 350 tys. zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W czterech pozostałych analizowanych miastach zmiany średnich cen m/m nie przekroczyły 1 proc. Za m kw. mieszkania w stolicy płacimy średnio 8559 zł, a przeciętne nabywane mieszkanie kupujemy za prawie 500 tys. zł. Znacznie taniej jest w Krakowie, gdzie średnia cena metra to 6835 zł. Jednak tu kupujemy znacznie mniejsze lokale, których metraż nie przekracza 50 m kw. W Gdańsku ceny zatrzymały się na poziomie 6743 zł, choć nadal takie poziomy cenowe powodują, że wiele osób znacznie koryguje swoje plany zakupowe szukając albo tańszych mieszkań albo innej lokalizacji. Spośród największych miast nadal najtańszy jest zakup mieszkania w Łodzi, gdzie za m kw. płacimy 4122 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym

Spośród największych miast nadal najtańszy jest zakup mieszkania w Łodzi.


Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: