eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości V 2018

Wtórny rynek nieruchomości V 2018

2018-06-15 13:30

Wtórny rynek nieruchomości V 2018

Osiedle mieszkaniowe ©  blachowicz102 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

To nie są dobre wiadomości dla osób, które właśnie teraz przymierzają się do zakupu mieszkania. W dalszym ciągu we wszystkich analizowanych przez nas miastach ceny rosną. W stosunku do zeszłego roku wzrosty cen wynoszą od 6 proc., nawet do 14 proc. w Gdańsku, gdzie obecne ceny są najwyższe od momentu publikacji cen z rynku wtórnego w niniejszym raporcie (styczeń 2011). W Warszawie obecne ceny m kw. także znajdują się na wysokich poziomach. Podwyżki napędza dobra sytuacja w gospodarce oraz nieustający trend inwestowania w nieruchomości, który wspomaga sprzedaż zarówno w biurach deweloperów, ale także i na rynku wtórnym. Dla rynku duże znaczenie ma także obecny poziom stóp procentowych, dzięki któremu łatwiej jest finansować zakup kredytem hipotecznym.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2018

Ponad 18 miliardów kredytów wypłaconych w pierwszych czterech miesiącach br. pokazuje, jak olbrzymim zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości. Jeśli nałożymy na to dane o sposobie finansowania zakupów, z których wynika, że nawet ponad 70 proc. zakupów kupowanych jest za gotówkę, to dopiero możemy sobie wyobrazić skalę zakupów.

W tej sytuacji nie może być zaskoczeniem, że duży popyt na mieszkania znajduje odzwierciedlenie w rosnących cenach. Dodatkowo coraz więcej nabywców poszukuje też możliwości poprawy obecnych warunków bytowych. Dobre wieści z rynku pracy oraz poprawa stanu domowych budżetów pozwala wielu rodzinom z optymizmem patrzeć w przyszłość i stwarza doskonałą okazję do zmiany mieszkania na większe, o lepszym standardzie, w bardziej korzystnej lokalizacji. Wiele osób zmieniających obecnie mieszkanie nie myśli wcale o sprzedaży obecnego lokum. Popyt na mieszkania do wynajmu w największych polskich miastach, mimo wzrastającej z kwartału na kwartał podaży takich mieszkań, nie słabnie. Daje to więc możliwości uzyskania dodatkowego dochodu.

Od ostatniego notowania cen do niniejszego opracowania największe wzrosty odnotowujemy we Wrocławiu i Łodzi. W stolicy Dolnego Śląska za m kw. mieszkania należy zapłacić już prawie 6000 zł (wzrost o 6,2 proc. m/m). Wrocław awansował do czołówki miast o największych wzrostach w skali roku. W maju tego roku płaciliśmy za m kw. średnio więcej o ponad 12 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Lwią część zakupów stanowią mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych. Intensywny rozwój lokalnego rynku pracy i rozwój inwestycji musiały skutkować coraz większym popytem na mieszkania. Efektem tego są nieuniknione wzrosty cen.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


O ponad 3 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca płacimy drożej za mieszkania w Poznaniu i Gdańsku. W Poznaniu cena za m kw. zbliża się do 6000 zł – obecnie wynosi już 5816 zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei rekordzistą wzrostów rok do roku jest Gdańsk, gdzie obecnie za m kw. lokum należy zapłacić 6282 zł. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku jest to aż o 14 proc. drożej. Jednocześnie obecne ceny na rynku wtórnym są najwyższe od momentu publikacji niniejszego raportu (od stycznia 2011 r.). Ruch na lokalnym rynku napędzają inwestorzy, dla których liczy się przede wszystkim bardzo dobra lokalizacja nabywanych mieszkań. Lista transakcji z ostatnich tygodni pokazuje, że w Gdańsku nadal możliwe jest znalezienie mieszkania w cenie poniżej 5000 zł za m kw. – zwłaszcza, jeżeli mówimy o większych metrażach. Najwyższe ceny w przeprowadzonych przez klientów Metrohouse i Expandera transakcjach przekraczały 12 000 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań V 2018 r.

W stolicy Dolnego Śląska za m kw. mieszkania należy zapłacić już prawie 6000 zł.


W Warszawie już dawno nie było tak drogo. Średnio 8264 za m kw. – tyle płaciliśmy w ostatnich trzech miesiącach za mieszkania na rynku wtórnym. Coraz wyższe kwoty w cennikach deweloperów powodują, że także prywatni właściciele mieszkań usztywniają się w negocjacjach. Niewątpliwą zaletą mieszkań z drugiej ręki jest możliwość szybkiej przeprowadzki i obszerny wybór mieszkań w niemal każdych cenach. W Warszawie zakres cen sprzedawanych mieszkań jest duży i wynosił od 5 000 do 14 000 zł. Stosunkowo najniższe podwyżki dotyczą Krakowa. W stolicy Małopolski za m kw. płacimy średnio 6450 zł. Także wzrosty 12-miesięczne są, w porównaniu do innych miast, względnie niewielkie i wynoszą 6 proc.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań V 2017 – V 2018

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź, choć i tam ceny rosną.


Marcin Jańczuk


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: