eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości X 2018

Wtórny rynek nieruchomości X 2018

2018-11-16 12:46

Wtórny rynek nieruchomości X 2018

Blok mieszkalny © olekgraf - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wrocław, Warszawa, Gdańsk i Łódź – w tych miastach w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kupujemy droższe mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku Warszawy, Wrocławia i Gdańska mówimy o rekordowych, nienotowanych jeszcze w naszym raporcie, kwotach. Pomimo względnej stabilizacji opisywanej w poprzednim zestawieniu, wysoki popyt na mieszkania powoduje dalsze podwyżki. Duża w tym „zasługa” osób poszukujących lokali do zakupu pod wynajem. Ta grupa silnie rywalizuje o najpopularniejsze mieszkania z klientami kupującymi na własny użytek. Rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym przez tę drugą grupę, są poszukiwania lokum w tańszych lokalizacjach, które z punktu widzenia inwestorów nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, przez co łatwiej jest wynegocjować dobrą cenę.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IX 2018

Niezależnie od miasta, najczęstszym produktem inwestycyjnym są niewielkie mieszkania położone w dzielnicach zlokalizowanych w bliskiej odległości od centrum miasta. W przypadku największych miast prym wiodą inwestycje deweloperskie. Jednak w przypadku takiego zakupu należy przygotować dość solidną analizę rentowności przedsięwzięcia. Powodem są duże podwyżki cen materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny, co w perspektywie gruntownego remontu mieszkania ma duże znaczenie dla atrakcyjności inwestycji.

Duża grupa nabywców preferuje natomiast lokale z rynku wtórnego, gdzie koszty remontowe mogą być znacznie niższe, a sam proces przystosowania lokalu do wynajmu trwa krócej niż przy mieszkaniu z rynku pierwotnego. W zależności od wielkości mieszkania, lokalizacji i standardu, link http://www.finanse.egospodarka.pl/151149,Wynajem-mieszkania-rentownosc-VIII-2018,1,63,1.html rentowność inwestycji w lokal na wynajem> waha się od 5 do 6,5 proc. Może być ona znacznie wyższa, jeśli przeznaczymy lokal np. na wynajem na pokoje. Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na nowe aranżacje nabywanych lokali, przez co np. 3-pokojowy lokal zyskuje dwie nowe izby. Chętnych na wynajem pokoi nie brakuje, a inwestorowi taki manewr pozwala na uzyskanie rentowności wyższej o kilka punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań X 2018 r.

Największe wzrosty cen tym razem odnotowano w Gdańsku.


W porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca największe zmiany cenowe odnotowujemy we Wrocławiu i w Łodzi, gdzie kupujemy lokale droższe odpowiednio o 3,7 i 3,6 proc. We Wrocławiu za m kw. płacimy średnio 6127 zł (najwięcej w historii publikacji raportu), a przeciętne nabywane mieszkanie zamyka się w budżecie prawie 370 tys. zł. Najtańsze ceny m kw. w transakcjach rozpoczynały się od poziomu 4000 zł, ale takich transakcji było bardzo mało. Aby myśleć o zakupie należy przygotować się zwykle na cenę z przedziału 5000-6000 zł. Najdroższe transakcje z ostatnich tygodni dochodziły do 10 tys. zł. za m kw. Znacznie taniej jest w Łodzi, gdzie za m kw. płacimy średnio 4114 zł, a przeciętne nabywane mieszkanie to koszt prawie 210 tys. zł. Jest to nieliczne duże miasto, gdzie można spotkać oferty poniżej 3000 zł za m kw. Cieszą się one dużym zainteresowaniem inwestorów, nawet jeśli ich stan wymaga gruntownego remontu.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Stosunkowo niższe procentowe wzrosty dotyczą Warszawy (2,8 proc.), choć tu płacimy już za m kw. ponad 8500 zł. Jest to rekord, jeśli chodzi o publikację niniejszego raportu. Wysokie oczekiwania cenowe klientów sprzedających często nie mają odzwierciedlenia w końcowych efektach transakcji, ale popyt na mieszkania, zwłaszcza w atrakcyjnie położonych lokalizacjach oraz potrzeba długiego oczekiwania na nowe mieszkania zachęca do zakupów na rynku wtórnym, z czego korzystają sprzedający. Jest to dobry moment na sprzedaż, zwłaszcza w segmencie popularnym, na który zapotrzebowanie jest najwyższe. Warte odnotowania jest, że już ponad 36 proc. transakcji przeprowadzana jest w cenach wyższych niż 10000 zł za m kw. Natomiast ceny niższe niż 6000 zł dostępne są w większości tylko w budownictwie wielkopłytowym np. na Targówku i Białołęce.

O 1,7 proc. drożej jest też w Gdańsku, który bije kolejne rekordy cen na rynku wtórnym. Obecnie średnia cena sprzedawanych tam mieszkań osiągnęła poziom 6755 zł. Tym razem w naszym zestawieniu było wiele mieszkań oddanych do użytku w ostatnich latach, co może mieć wpływ na średnią, ale trend inwestycyjny w Trójmieście nie ustaje.

W kolejnych dwóch analizowanych miastach ceny utrzymały się na bardzo zbliżonych poziomach, co przed miesiącem. W Krakowie za m kw. płacimy 6844 zł, a w Poznaniu 6167 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

W porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca największe zmiany cenowe odnotowujemy we Wrocławiu i w Łodzi.


Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: