eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości IV 2018

Wtórny rynek nieruchomości IV 2018

2018-05-18 13:44

Wtórny rynek nieruchomości IV 2018

Wtórny rynek nieruchomości IV 2018 © ALDECAstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na wtórnym rynku mieszkaniowym wzrosty cen nadal postępują. W każdym z analizowanych przez Metrohouse i Expandera miast, ceny za jakie nabywano lokale są wyższe od 4% do 11% niż przed rokiem. Dziś dla pośrednika wyzwaniem jest nie tyle współpraca z klientem zainteresowanym zakupem, ale przedstawienie mu odpowiednio szerokiej oferty. Dobrze wycenione mieszkania znikają szybko z rynku, a zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki wzmaga sytuacja na rynku deweloperskim, gdzie próżno szukać ofert gotowych do odbioru „od ręki”.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości III 2018

Tanie kredyty, moda na inwestowanie na rynku nieruchomości oraz zadyszka deweloperów, którzy nie nadążają z produkcją to podstawowe czynniki napędzające ruch na rynku wtórnym. W rezultacie ceny sprzedawanych mieszkań rosną. Generalnie, bez względu na lokalizację, powodzeniem cieszą się mieszkania, które w każdych warunkach rynkowych uchodzą za szybko zbywalne. Dotyczy to dwupokojowych lokali w rejonach o dobrej dostępności komunikacyjnej lub niewielkich mieszkań trzypokojowych, często wybieranych przez rodziny, które w ten sposób poprawiają dotychczasowy standard mieszkaniowy. Wzrost możliwości nabywczych Polaków powoduje, że w swoich decyzjach zakupowych kierujemy się nie tylko walorami cenowymi, ale coraz częściej także, prestiżem lokalizacji, czy standardem budynku i lokalu.

Wśród analizowanych przez nas miast największe wzrosty cenowe miały miejsce we Wrocławiu (5,3 proc.), gdzie za m kw. płacimy 5600 zł. Jest to najwyższa stawka zaobserwowana w tym mieście w tym roku. Na tle innych miast kupujemy tu też największe lokale, średnio 65 m kw. Na liście transakcji z ostatnich tygodni możemy napotkać mieszkania w cenach poniżej 4000 zł za m kw., ale także te z górnej półki cenowej – powyżej 7000 zł za m kw. Najwyższe ceny za m kw. nie dotyczą wcale stosunkowo nowych budynków – wyznacznikiem ceny jest doskonała lokalizacja oferty w centralnych punktach miasta, co w połączeniu z niedużym metrażem powoduje wygórowane stawki za metr.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IV 2018 r.

Średnia cena łódzkiego mieszkania z okresu luty - kwiecień br. to 3893 zł.


Nieco drożej też jest w Krakowie, gdzie klienci nabywający mieszkania z rynku wtórnego płacili za m kw. średnio 6293 zł. W porównaniu do Wrocławia, w stolicy Małopolski w transakcjach pojawiają się dość wysokie stawki – nawet w okolicach 9000 zł za m kw. Takie transakcje nie stanowią dużego odsetka, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że są one akceptowane przez nabywców, którym zależy na konkretnej lokalizacji.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W Gdańsku została przekroczona bariera 6000 zł za m kw. Średnia z ostatnich trzech miesięcy to 6083 zł, a w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. średnie ceny wzrosły o prawie 11 proc. – jest to najwyższy wynik spośród analizowanych miast. W transakcjach rzadko można spotkać mieszkania, których ceny m kw. są niższe niż 5000 zł za m kw. Duże zainteresowanie generowane także przez inwestorów z całej Polski sprawia, że właściciele mieszkań dość stanowczo utrzymują oferowane ceny. W Poznaniu po raz pierwszy od końcówki 2016 r. ceny ponownie przekroczyły poziom 5500 zł i obecnie wynoszą średnio 5598 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań IV 2017 – IV 2018

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Niewielkie zmiany w cenach pojawiały się także w Łodzi (0,3 proc.) i w Warszawie (0,2 proc.). W stolicy warto jednak wspomnieć, że przełamany został pułap 8000 zł za m kw. Obecnie za metr płacimy 8009 zł, czyli prawie 6 proc. niż przed rokiem.

Marcin Jańczuk


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: