eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości III 2018

Wtórny rynek nieruchomości III 2018

2018-04-19 12:33

Wtórny rynek nieruchomości III 2018

Wtórny rynek nieruchomości III 2018 © complize | m.martins - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Początek wiosny to na rynku mieszkaniowym okres wzrostów cen. W każdym z analizowanych przez nas miast średnie kwoty po jakich nabywamy lokale były wyższe niż przed rokiem. Taka sytuacja nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę utrzymujący się na wysokim poziomie popyt na mieszkania generowany przez inwestorów. Przyspieszenie decyzji o zakupie nieruchomości może być także pochodną perturbacji związanych z wdrożeniem programu Mieszkanie Plus.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2018

II kwartał roku zazwyczaj jest postrzegany jako okres obfitujący w transakcje. Wprawdzie w zeszłym roku według statystyk Metrohouse przewagę pod względem liczby nawiązanych transakcji osiągnął I kwartał, ale to i tak wiosenne miesiące są zwykle najbardziej znaczące dla rynku nieruchomości.

Największe wzrosty cen nabywanych lokali w odniesieniu do zeszłego miesiąca odnotowaliśmy w Łodzi, gdzie nabywcy płacili średnio 3883 zł, czyli 3,7 proc. więcej niż w lutym. Próżno szukać wśród transakcji cen niższych niż 3000 zł za m kw., co jeszcze dość niedawno było dość częstym widokiem na listach sprzedażowych. Większość transakcji zamyka się w kwotach 3300-4300 zł za m kw., choć zdarzają się też mieszkania sprzedawane w kwotach dochodzących do 6000 zł za m kw. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się lokale dwu i trzypokojowe. Średni metraż mieszkania w transakcjach z I kw. br. wyniósł 51 m kw. Warto zwrócić uwagę, że w analogicznym okresie zeszłego roku nabywcy przeprowadzali transakcje na mieszkaniach tańszych średnio o 8 proc.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Zauważalne wzrosty widoczne są w Poznaniu, gdzie za m kw. płaciliśmy w I kw. 5492 zł, czyli o 3 proc. więcej niż przed miesiącem i aż o 9 proc. więcej niż przed rokiem. Ceny poddawanych przez nas analizie mieszkań rozpoczynały się już od 3000 zł za m kw., ale były to mieszkania o bardzo dużych metrażach. Przy standardowych lokalach takie ceny są nieosiągalne. Jak zwykle, Poznań wyróżnia się pod względem wielkości nabywanych lokali. Średni metraż wynosi 59 m kw., co czyni to miasto – zaraz po Wrocławiu (60 m kw.) – miejscem, gdzie wybieramy do zakupu największe mieszkania w Polsce.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań III 2018 r.

Średnia cena łódzkiego mieszkania z ubiegłych 12 miesięcy to 3883 zł.


Kolejne miejsce pod względem miesięcznych wzrostów zajmuje Kraków. W stolicy Małopolski nabywcy płacą za m kw. 6127 zł. W Krakowie, podobnie jak w Łodzi, najwięcej zapytań dotyczy dwu i trzypokojowych mieszkań. W transakcjach również dominują tego typu mieszkania. Bardzo podobne wzrosty procentowe odnotowaliśmy w Warszawie (o 2,2 proc.) i Gdańsku (2 proc.). Stołeczne ceny ponownie powoli zbliżają się do pułapu 8000 zł za m kw. Wprawdzie znajdziemy w ofercie mieszkania w cenie niższej niż 6000 zł za m kw., jednak specyfika lokalnego rynku w Warszawie powoduje, że w transakcjach znajdują się też oferty w cenie kilkunastu tysięcy za m kw., co ma istotny wpływ na ostateczną średnią cenę przedstawianą w zestawieniu. W Gdańsku za m kw. płacono 5949 zł i także tu ponownie zbliżamy się do przekroczenia pewnej psychologicznej bariery. Ten trend cenowy nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę, że położenie Trójmiasta daje bogate możliwości realizowana zakupów inwestycyjnych, także w kontekście segmentu nieruchomości rekreacyjnych, dających w sezonie wypoczynkowym duże możliwości uzyskania ponadprzeciętnych dochodów.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań III 2017 – III 2018

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź.


Stosunkowo najniższe miesięczne wzrosty pojawiły się we Wrocławiu, gdzie średnia cena nabywanych mieszkań na rynku wtórnym wyniosła 5320 zł. Jest o 1,5 proc. więcej niż zeszło miesięcznym notowaniu, ale o ponad 7 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Marcin Jańczuk


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: