eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości XII 2018

Wtórny rynek nieruchomości XII 2018

2019-01-24 12:48

Wtórny rynek nieruchomości XII 2018

Blok mieszkalny © M. G. Koperkiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Obecnie wśród komentarzy odnośnie rynku mieszkaniowego ścierają się dwa fronty. Obu nie można odmówić żywiołowej argumentacji popierającej własne prognozy dotyczące cen nieruchomości. Opcje „Taniej już było” i „Czekamy na tąpnięcie” są równie aktywne. Z obserwacji dostępnych transakcji wynika jednak, że poza Warszawą, gdzie sytuacja nieco się ustabilizowała oraz Poznaniem i Gdańskiem (w końcu spadki), ceny nadal szybują w górę. Taka informacja nie nastraja optymistycznie potencjalnych nabywców.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2018

Ogólny komentarz o wzrostach cen wydaje się jednak mocno niepełny. Monitorując sytuację w największych miastach w Polsce można odnieść wrażenie, że różne rodzaje mieszkań drożeją w różnym tempie, przy czym centralne lokalizacje, a zwłaszcza położone tam mieszkania w budynkach w najnowszym budownictwie drożeją najszybciej. Zwiększa się też różnica pomiędzy cenami lokali w centrach miast i na obrzeżach. Różnice te widoczne są zwłaszcza na rynku pierwotnym, gdzie specyfika budownictwa w najlepszych lokalizacjach w mieście wymusza skupienie się na inwestycjach z najwyższej półki. Dodatkowym kolorytem rynku jest pojawianie się coraz bardziej zadziwiających wycen mieszkań wystawianych obecnie do sprzedaży. Przypomina to nieco sytuację z górki cen 2007-2008 r., kiedy sprzedający korzystając z galopujących cen w inwestycjach deweloperskich próbowali sprzedawać lokale znacznie powyżej ich realnej wartości. Choć niektórzy dokonywali transakcji, większość musiała pogodzić się ze znacznie przedłużającą się sprzedażą i potrzebą znacznego obniżania cen, aby dojść do poziomu akceptowalnego dla kupujących.

Wśród ostatnich ruchów cenowych wyróżnia się Gdańsk, który był pod względem wzrostów i zainteresowania inwestorów niespodzianką A.D. 2018. Obecnie za m kw. mieszkania w tym mieście płacimy 6385 zł, czyli o ponad 5 proc. mniej niż w poprzednim notowaniu. Jednak nadal w porównaniu do stycznia zeszłego roku ceny są wyższe o ponad 10 proc. Duża liczba inwestorów, którzy skupili się na zakupie krótkoterminowym musi liczyć się ze spowolnieniem na rynku wynajmu, zwłaszcza że poza sezonem zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest znacznie ograniczone. Niższe ceny odnotowaliśmy także na wtórnym rynku nieruchomości w Poznaniu, gdzie m kw. kosztuje obecnie średnio 5688 zł, czyli o prawie 9 proc. więcej niż przed rokiem.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Na wtórnym rynku nieruchomości w Warszawie nie widać znaczących zmian cen. Transakcje z ostatnich trzech miesięcy wskazują, ze średnia nieznacznie przekracza 8600 zł za m kw. Co ciekawe, niewielka liczba transakcji była zawiązywana po cenach ok. 5000 zł za m kw. To jednak niewielki wyjątek, bo z kolei co czwarte mieszkanie sprzedawane było za min. 10 tys. zł za m kw. Najwyższe ceny to domena Śródmieścia, Mokotowa, Wilanowa, Ochoty, ale także Ursynowa, czy bliskich obszarów Woli.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań XII 2018 r.

W Warszawie nie widać znaczących zmian cen.


W trzech kolejnych miastach kupowaliśmy droższe mieszkania. Najwyższe wzrosty miały miejsce w Krakowie (4,1 proc.). W stolicy Małopolski za m kw. płacimy już średnio 7114 zł, a wśród klientów Metrohouse i Expandera ceny poniżej 6000 zł za metr dotyczyły zaledwie 20 proc. transakcji. Ponownie wzrosły ceny w Łodzi, gdzie średnia cena za m kw. wyniosła 4243 zł i jest o 13,9 proc. wyższa niż przed rokiem. Jeżeli spojrzymy na wzrosty w innych miastach – łódzkie są rekordowo wysokie. Nominalnie łodzianie kupują mieszkania droższe o ponad 500 zł za m kw. niż 12 miesięcy temu. Do prawie 6000 zł za m kw. dochodzą średnie ceny mieszkań we Wrocławiu – jest to o 10,8 proc. drożej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych

Spośród największych miast nadal najtańszy jest zakup mieszkania w Łodzi.


Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: