eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VII 2018

Wtórny rynek nieruchomości VII 2018

2018-08-15 00:44

Wtórny rynek nieruchomości VII 2018

Co słychać na rynku nieruchomości wtórnych? © teodormi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wakacje nie oznaczają wcale zmniejszonego ruchu na rynku nieruchomości. Wręcz przeciwnie, na rynku pojawiają się nowi potencjalni kupujący, którzy wykorzystują wolny czas na dokładne monitorowanie rynku i oględziny mieszkań. Ostatnie miesiące nie były jednak łaskawe dla kupujących. Wzrosty średnich cen mieszkań spowodowały, że wiele osób musiało skorygować pierwotne plany zakupowe, co zazwyczaj oznaczało rozszerzenie kryterium poszukiwań na inne rejony lub zmniejszenie oczekiwań odnośnie metrażu lub standardu nabywanego lokum.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VI 2018

Na rynku brakuje pewnych i rentownych inwestycji, więc w dalszym ciągu nie ustaje zainteresowanie zakupem nieruchomości w kontekście lokowania nadwyżek finansowych. Dziś osoby posiadające zasoby gotówki lub właściwą zdolność kredytową mogą wybierać w różnych formach inwestowania w branży nieruchomości począwszy od nabywania udziałów w funduszach działających na rynku, poprzez zbiorowe inwestowanie w mieszkania na wynajem, aż po najbardziej tradycyjne formy indywidualnego zakupu lokali w celu odsprzedaży cesji lub doinwestowania i ponownego wystawienia na rynek. Inwestorzy jednak w większości pozostawiają nabywane mieszkania, które trafiają następnie na rynek najmu. W ten sposób rośnie więc lawinowo podaż mieszkań na wynajem, choć jak na razie, ku uciesze inwestorów, nie znajduje to odzwierciedlenia w spadkach stawek wynajmu.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Z ostatnich danych z transakcji wynika, że w trzech z sześciu analizowanych miast nadal obserwujemy wzrosty średnich cen nabywanych mieszkań. Są to Kraków, Gdańsk i Warszawa. Choć w Krakowie, w porównaniu do innych miast, wzrosty cen w ciągu ostatnich 12-stu miesięcy osiągnęły „zaledwie” 6,1 proc., to należy podkreślić systematyczne podwyżki od początku bieżącego roku. Obecnie za m kw. płacimy średnio 6767 zł. Na tle innych miast, w Krakowie cały czas nabywane są stosunkowo nieduże mieszkania – średni metraż to 51 m kw. Z kolei w Gdańsku obserwujemy znacznie ciekawszą sytuację, ponieważ wzrosty r/r przekroczyły już 16 proc. (aktualna cena to 6390 zł za m kw.). Atrakcyjność inwestycyjna Trójmiasta powoduje, że wzrasta zainteresowanie najdroższymi rejonami miasta – m.in. Starówką. Ceny mieszkań w tej części Gdańska niewątpliwie wpływają na naszą średnią. Konsekwentne podwyżki mają też miejsce w Warszawie, gdzie obecnie za m kw. płacimy już powyżej 8300 zł, czyli o 800 zł więcej niż przed rokiem. Z miesiąca na miesiąc wrasta udział lokali sprzedawanych w cenie powyżej 10000 zł za m kw. podczas gdy transakcje w cenach poniżej 6000 zł za m kw. dotyczą tylko 5 proc. sprzedawanych lokali.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VII 2018 r.

W trzech z sześciu analizowanych miast nadal obserwujemy wzrosty średnich cen nabywanych mieszkań.


W kolejnych trzech miastach ceny nieznacznie spadły. W Poznaniu nabywcy płacili za m kw. mieszkania 5776 zł i choć jest to mniej niż przed miesiącem, to i tak wzrosty cen r/r doszły prawie do 12 proc. Mniej za mieszkanie płaciliśmy też w Łodzi, gdzie średnia cena wyniosła 4100 zł. Zbliżone ceny do ostatniego notowania widoczne są we Wrocławiu, gdzie m kw. kosztuje kupujących średnio 5902 zł.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych na rynku wtórnym (VII 2017 - VII 2018)

Najtańszym z analizowanych miast tradycyjnie już okazała się Łódź, choć i tam ceny rosną.


Marcin Jańczuk

Przeczytaj także

Nowe Żegrze w Poznaniu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: