eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Moda na zakup mieszkania pod wynajem?

Moda na zakup mieszkania pod wynajem?

2017-03-27 13:38

Moda na zakup mieszkania pod wynajem?

Polacy na potęgę inwestują w mieszkania © Sergey - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakup mieszkania pod wynajem jest kuszącą propozycją. Ze statystyk sprzedażowych w pierwszych miesiącach roku wynika, że nadal transakcje inwestycyjne stanowią istotną część obrotu. Dają też możliwość osiągania godziwych zysków. Ile można zarobić na wynajmie?

Zakup mieszkania pod wynajem to co trzecia z transakcji


Zakup mieszkania pod wynajem deklaruje 33 proc. kupujących mieszkania na rynku wtórnym - wynika z badania przeprowadzonego wśród doradców Metrohouse w styczniu i lutym br. Jest to jednocześnie jeden z dwóch najczęściej pojawiających się w odpowiedziach powodów zakupu nieruchomości.

Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, poszukujemy stosunkowo niedrogich produktów. Przykładowo w Warszawie, średnia cena mieszkania zakupionego w celach inwestycyjnych w Warszawie to 311 tys. zł. podczas, gdy z raportu Metrohouse wynika, że przeciętne nabywane mieszkanie miało cenę nieco powyżej 400 tys. zł. Podobne proporcje dotyczą innych dużych miast. Zwykle przedmiotem inwestycji jest mieszkanie jedno lub dwupokojowe, często w stanie do remontu. Poza rynkiem wtórnym klienci wybierają też równie często inwestycje deweloperskie.
– Nawet w tak dużym mieście jak Warszawa można kupić mieszkania od dewelopera w cenie niższej niż 200 tys. zł. Tak dogodna cena sprawia, że nasi klienci, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na jedno mieszkanie, decydują się na zakup pakietowy nawet kilku lokali, mówi Iwona Pszczółkowska, zarządzająca działem rynku pierwotnego w Metrohouse i dodaje, że w ostatnich miesiącach jej klienci to głównie osoby poszukujące mieszkań w celach inwestycyjnych.

Ile można zarobić?


Podczas gdy najbardziej atrakcyjne 12-miesięczne lokaty bankowe są oprocentowane na niewiele powyżej 2 proc. w skali roku, to zakup mieszkania pod wynajem pozwala obecnie na dwukrotne zwiększenie rentowności. Niemal w każdym dużym mieście możliwe jest osiągnięcie rentowności na poziomie powyżej 5 proc. w skali roku. Wyjątkiem jest Poznań, który nieznacznie odstaje pod tym względem od reszty największych miast (4,97 proc.).

Liderem osiąganej rentowności jest Wrocław, gdzie jeśli kupimy mieszkanie w średnich cenach transakcyjnych (4961 zł z m kw.), to możemy liczyć na średnią rentowność w okolicach 6 proc. Miasto to charakteryzuje się korzystnym dla inwestorów stosunkiem pomiędzy cenami mieszkań a stawkami wynajmu, które nie należą do najniższych. Nieco niższa rentowność ma miejsce w Łodzi, gdzie wynosi 5,56 proc. Jest to jednak bardzo popularne miejsce do inwestowania z uwagi na niskie, w porównaniu do innych dużych miast, ceny nieruchomości. Obecnie za m kw. płacimy tu prawie 3600 zł, czyli ponad dwukrotnie mniej niż w stolicy. W pozostałych największych lokalizacjach (Warszawa, Kraków, Gdańsk) osiągana rentowność jest także wyższa niż 5 proc.

fot. mat. prasowe

Rentowność inwestycji w mieszkanie

Liderem osiąganej rentowności jest Wrocław.


Dla naszej symulacji przyjęliśmy zakup mieszkania na rynku wtórnym po średnich cenach transakcyjnych z poszczególnych miast z marca br. (na podstawie raportu Metrohouse). Przedmiotem zakupu jest mieszkanie o powierzchni 40 m kw. Dla każdego z analizowanych miast przyjęliśmy średnią możliwą do osiągnięcia stawkę za taki rodzaj mieszkania, uwzględniony został też czynsz odprowadzany do spółdzielni mieszkaniowej/wspólnoty mieszkaniowej (średnio 7 zł za m kw.) oraz ryczałtowy podatek (8,5 proc.). Dane o średniej rentowności mogą różnić się w zależności m.in. od lokalizacji i standardu mieszkania.

Marcin Jańczuk

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • dobra inwestycja

    karolina_kowalczyk / 2017-04-05 10:27:14

    Uważam, że zakup mieszkania pod wynajem to dobry sposób na ulokowanie pieniędzy. Kupiliśmy już z mężem tanio 50 metrów w dobrej okolicy na licytacji komorniczej, a teraz musimy je jeszcze wyremontować, żeby miało odpowiedni standard. Podobno 21 kwietnia mają być duże targi budowlane w hali Ptak, więc planujemy się tam wybrać i rozeznać w dostępnych materiałach i cenach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: