eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup mieszkania: kto i dlaczego inwestuje na rynku nieruchomości?

Zakup mieszkania: kto i dlaczego inwestuje na rynku nieruchomości?

2020-11-16 13:57

Zakup mieszkania: kto i dlaczego inwestuje na rynku nieruchomości?

W jakich celach kupujemy mieszkania? © andriano_cz - Fotolia.com

Kto i po co inwestuje na rynku nieruchomości? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsza odsłona cyklicznego Barometru Metrohouse i Gold Finance. Okazuje się, że dość aktywnymi inwestorami są 30- i 40-latkowie, którym mieszkanie potrzebne jest przede wszystkim w celach inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: ile jesteśmy w stanie wydać na zakup nowego lokalu?

Kto decyduje się na zakup mieszkania?


Jak wynika z najnowszego Barometru Metrohouse i Gold Finance za III kw. 2020 r., wśród chętnych na zakup mieszkania zaznacza się wyraźna dominacja osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia - kupujący w tym wieku odpowiadają obecnie za 44% transakcji. Dla porównania, rok wcześniej ich udział sięgał 35%.

Sprawy mają się podobnie, jeżeli przyjrzeć się, kto najczęściej sprzedaje mieszkania - 30- i 40-latkowie generują aż 39% transakcji na rynku wtórnym.

40-50 lat to również grupa wiekowa, która ma swój dość częsty wkład (17%) w zakup mieszkania. Co jednak warte podkreślenia, odsetek transakcji tej grupy jest znacznie mniejszy niż w III kw. 2019 r., kiedy było to 26%.

Kolejna grupa, która wydaje się mniej aktywna, ale gdzie statystycznie średnia cena za metr kwadratowy przy zakupie była najwyższa, to grupa klientów między 20-tym a 30-tym rokiem życia (14%). W analogicznym okresie 2019 r. ta sama grupa wiekowa dokonywała 18% transakcji. Najrzadziej również występują jako strona sprzedająca, gdyż ich transakcje sprzedażowe w tej grupie osiągają zaledwie 2% wszystkich transakcji rejestrowanych przez agencję Metrohouse.

fot. andriano_cz - Fotolia.com

W jakich celach kupujemy mieszkania?

Nadal kupujemy mieszkania w celach inwestycyjnych.


Jeszcze rzadziej pojawiały się transakcje w grupie 60+ (13%), ale ich aktywność wzrosła, biorąc pod uwagę III kw. 2019 r., kiedy znaleźli się w zaledwie 8% transakcji. Co ciekawe, to wśród tej właśnie grupy zarejestrowaliśmy zakup najmniejszych lokali.

Powody zakupu mieszkania


Wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu mieszkania wciąż przeważają cele inwestycyjne. Inwestycja rozumiana jest jako zakup mieszkania pod wynajem długo- lub krótkoterminowy, ale też np. nabycie lokalu dla studiujących dzieci. To aż 35% wszystkich transakcji. Statystyki z ubiegłego roku pokazują dokładnie taki sam wynik.
Można to odczytywać z jednej strony jako wyraz odwagi w tych niepewnych czasach, ale z drugiej strony być może jest to głos rozsądku tych osób, które mając nadwyżki finansowe nie widzą żadnych innych instrumentów finansowych, które dawałyby poczucie bezpieczeństwa i szansę ucieczki przed utratą wartości pieniądza, mówi Marcin Jańczuk, współautor raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance.

Zaraz po zakupach inwestycyjnych w statystykach pojawia się, tak jak rok wcześniej, zakup pierwszej nieruchomości (25%). Przeprowadzka do większej nieruchomości to również częsty powód (24%), i tu porównując ubiegły rok możemy dostrzec, że nabywcy częściej kupują coraz większe nieruchomości. W III kw. 2019 r tego typu transakcje stanowiły 13% ogółu. Znacznie rzadziej dokonujemy zakupu z uwagi na przeprowadzkę do innego miasta lub do mniejszej nieruchomości (7%). W ubiegłym roku zmiana lokum na mniejsze stanowiła 4% wszystkich transakcji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • steeve / 2020-11-17 22:17:08

    Zarobiłem trochę grosza za granicą, a banki nie oferowały dobrej lokaty więc kupiłem mieszkanie na osiedlu pod dębami na Płochocińskiej. To obrzeża Warszawy, więc zainteresowanie wśród studentów i par na dorobku jest spore. Bez trudu je wynająłem i mam dochód każdego miesiąca. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Zakup mieszkania: kto i dlaczego inwestuje na rynku nieruchomości?

    karolinka / 2020-11-22 14:57:31

    Też marzy mi się inwestycja w mieszkanie na osiedlu Modern Tower bo to idealne osiedle z mieszkaniami pod wynajem i co najważniejsze można tam liczyć na wsparcie w zarządzaniu najmem odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: