eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości III 2015

Wtórny rynek nieruchomości III 2015

2015-04-17 16:03

Wtórny rynek nieruchomości III 2015

Wtórny rynek nieruchomości III 2015 © Photocreo Bednarek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ostatnim miesiącu średnia zmiana kwoty ofertowej wyniosła -0,5%. W marcu, podobnie jak w lutym, ruchy cenowe były nieznaczne, a jednocześnie dosyć zróżnicowane. W Gdańsku, Toruniu i Warszawie ceny pozostają na poziomie z zeszłego miesiąca, natomiast w ośmiu miastach zanotowano spadki: Krakowie -0,3%, Wrocławiu -0,5%, Sopocie -0,8%, Lublinie -1%, Poznaniu -1,2%, Olsztynie -1,4%, Katowicach -1,6% i Szczecinie -1,9%. Tylko w trzech spośród analizowanych lokalizacji odnotowujemy wzrosty cen ofertowych: Opolu 0,5%, Gdyni 0,8 i Łodzi 1,1%.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości II 2015

W większości miast kwoty nieruchomości wystawionych na sprzedaż są niższe niż w 2014 r. Dla 15 analizowanych lokalizacji obniżka w skali roku wynosi średnio -0,9%. Największy, siedmioprocentowy spadek odnotowujemy w Olsztynie, o -4,4% w ciągu roku obniżyły się ceny w Szczecinie, -3,2% w Poznaniu, -2,4% w Krakowie. W Warszawie i Gdyni w omawianym okresie spadły natomiast o -1,5%. W pozostałych miastach różnice są niewielkie, jedynie w przypadku Sopotu aktualna oferta jest o 7% wyższa niż przed rokiem. Wynika to jednak ze zmiany struktury i zwiększonego udziału dużych luksusowych mieszkań w podaży w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a nie ze zmiany rynkowego trendu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym III 2014 – III 2015

Spadki średnich cen ofertowych zanotowano aż w ośmiu monitorowanych miastach.


Działki budowlane


Dane z ostatnich trzech lat pokazują tendencję wzrostową wartości gruntów budowlanych. Obecnie w największych polskich miastach cena ziemi jest wyższa średnio o 6% w porównaniu z I kwartałem 2014 roku i o 14% w stosunku do kwot odnotowanych w analogicznym okresie 2013 r. Najwyższe procentowe wzrosty (w porównaniu z 2014) rejestruje się w Olsztynie (21%), we Wrocławiu (16%), w Katowicach (14%) i Kielcach (13%) i w Warszawie (11%). Najwyższy bezwzględny wzrost dotyczy gruntów w Warszawie, które są o 100 złotych droższe niż przed rokiem i o 170 zł w porównaniu z 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, że obserwujemy również lokalizacje, gdzie grunty budowlane zachowują stałą cenę. Są to Łódź, gdzie koszt metra kwadratowego jest identyczny jak przed dwoma laty, a także Lublin i Poznań z analogiczną sytuacją, czyli z ceną na poziomie z I kwartału 2013.

Przydatne linki:
- Oferty nieruchomości


Najtańsze działki budowlane znajdziemy w Olsztynie – średnio 157 złotych za metr kwadratowy. Oferty poniżej 200 złotych za mkw. można znaleźć wszędzie z wyjątkiem Warszawy, średnio nie więcej niż 200 złotych zapłacimy za grunty budowlane w Kielcach, Opolu i Łodzi. W kolejnym pułapie cenowym, pomiędzy 200 a 400 złotych za mkw., mieszczą się pozostałe analizowane miasta. Wyjątkiem są Warszawa i Kraków, gdzie mkw. parceli jest średnio wyceniony na kolejno 1020 zł i 430 zł.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny działek budowlanych I 2013 – I 2015

Ceny działek budowlanych raczej bez tendencji do pikowania. Jest o 6 procent drożej niż przed kwartałem i o 14 procent drożej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


CENY TRANSAKCYJNE


Porównując transakcje z pierwszego kwartału 2015 r. do analogicznego okresu zeszłego roku, jedynie we Wrocławiu i Gdyni widoczny jest wyraźny spadek cen nabywanych mieszkań. Przeczy to powszechnej na rynku teorii, że ograniczenia w dostępie do kredytów oraz spadek akcji kredytowej, połączone z konkurencją ze strony deweloperów przełożą się na tańsze mieszkania. Na razie wygląda na to, że ceny mocno trzymają się utrwalonego poziomu, lecz klienci decydują się na zakup coraz większych lokali. Sprzyjają temu możliwości negocjowania cen ofertowych, które pojawiają się niezależnie od miasta i są tym większe, im większe mieszkanie planujemy nabyć.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wtórny rynek nieruchomości III 2015

    marcinek511 / 2015-08-28 12:26:30

    w Krakowie mam wrażenie, ze w ogóle ceny spadają, nie tylko na rynku wtórnym. Planuję kupić i mam już namierzoną inwestycję deweloperską (biała polana http://www.geogrupa.pl/krakow.html ze względu na spokojną, ale w miare dobrze skomunikowaną lokalizację), ale jeszcze się rozgladam na rynku wtórnym, ale w nowym budownictwie. I w sumie różnica cen jest na tyle nieduża, że chyba jednak wybiorę nowe odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: