eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości II 2015

Wtórny rynek nieruchomości II 2015

2015-03-13 11:01

Wtórny rynek nieruchomości II 2015

Na rynku nieruchomości obniżki tylko w największych miastach © highwaystarz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W lutym, w 7 polskich miastach, gdzie analizowane są ceny, odnotowujemy spadek, w Lublinie wartość mieszkań na rynku wtórnym pozostaje na tym samym poziomie, a w 7 kolejnych cena ofertowa wzrasta. Warto zauważyć, że obniżki dotyczą największych aglomeracji: w Krakowie -0,8%, Warszawie -0,7%, w Poznaniu -0,6%, Gdańsku – 0,4% i Gdyni -1,1%. Tendencja ta utrzymuje się od końca 2014 roku.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I 2015

W ciągu ostatnich 3 miesięcy mieszkania w Gdyni i Sopocie potaniały o 3,8%, w Warszawie o 1,2%, Krakowie 1,7%, we Wrocławiu 1,5% i w Poznaniu o 3%. W porównaniu z lutym 2014 mieszkania są średnio o 0,4% tańsze, co przy tanich kredytach i tradycyjnym wiosennym ożywieniu na rynku nieruchomości może zaowocować większą liczbą transakcji w marcu i kwietniu.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym II 2014 – II 2015

Obniżki średnich cen ofertowych są charakterystyczne dla dużych aglomeracji miejskich


PRZEGLĄD PODAŻY


Wśród mieszkań wystawionych na sprzedaż we wszystkich miastach zdecydowanie dominują dwupokojowe. Ich udział w podaży to około 40%, a w Krakowie jest to niemal połowa ofert. Średnia powierzchnia takiego mieszkania wynosi od 46 do 50 metrów, a średnia cena metra kwadratowego w mieszkaniu dwupokojowym jest o 3 do 5% wyższa niż średnia dla miasta.

Warto odnotować, że ofert sprzedaży kawalerek jest aktualnie znacznie mniej niż przed 5-10 laty, kiedy stanowiły około 15% podaży. Zmieniło się to zarówno ze względu na zmiany w preferencjach klientów, a co zatem idzie w podaży na rynku pierwotnym, ale również w związku z dużym zainteresowaniem zakupem niewielkich mieszkań w 2013 i 2014 roku.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny w PLN za mkw. w wybranych miastach

Mieszkania dwupokojowe stanowią zdecydowaną większość w rynku. Wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie większa podaż dotyczy lokali trzypokojowych.


CENY TRANSAKCYJNE


Nie ma jednolitego trendu na rynku mieszkań z drugiej ręki. Spadki cen, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze przed miesiącem nie znalazły kontynuacji w lutym. Tylko w Warszawie obniżki zostały utrzymane, a średnia cena sprzedawanych tu mieszkań jest coraz bliższa zejścia poniżej poziomu 7000 zł za mkw.

Planujący zakup mieszkania otrzymali w marcu kolejną zachętę. Rada Polityki Pieniężnej tnąc stopy procentowe po raz kolejny przyczyniła się do obniżenia kosztów (i tak już tanich) kredytów hipotecznych. W minionym roku niskie oprocentowanie nie zachęciło jednak Polaków do wzmożonej aktywności zakupowej, więc i teraz nie należy spodziewać się większego niż zwykle ruchu na rynku. O wiele lepszym sygnałem zakupowym okazać się może wiosna, bo marzec historycznie należy do jednych z lepszych miesięcy transakcyjnych.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Dla rynku wtórnego nie mają też znaczenia zmiany, które pojawią się w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Jedyną kwestią, która mogłaby mieć wpływ na zwiększenie podaży na rynku mieszkań, jest zapowiedź zniesienia warunku nieposiadania mieszkania dla osób starających się o kredyt z rządową dopłatą. Warunek ten dotyczy jednak tylko rodzin z trójką dzieci, więc nawet zwiększone zainteresowanie programem w tej grupie klientów (dopłaty sięgną nawet 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania) nie wpłynie w żaden sposób na pojawienie się na rynku większej liczby mieszkań na sprzedaż. Ustawodawca w nowelizacji ustawy nadal nie wspomina o włączeniu rynku wtórnego do programu, a to ten zabieg mógłby znacząco zwiększyć ruch na rynku. Obecnie zainteresowani programem zmuszeni są wybierać spośród oddalonych od centrum lokalizacji deweloperskich.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w II 2015 r.

W niemal wszystkich analizowanych miastach średnia powierzchnia nabywanego mieszkania to nieco ponad 50 mkw.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: