eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości I 2015

Wtórny rynek nieruchomości I 2015

2015-02-13 12:55

Wtórny rynek nieruchomości I 2015

Wtórny rynek nieruchomości I 2015 © maxsim - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

+0,1% to wskaźnik zmiany ceny metra kwadratowego mieszkania w styczniu 2015. Wynik wydaje się zaskakująco dobry, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z ostatnich miesięcy i zawieruchę, która rozpętała się po decyzji banku centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka. Zmiany kursu franka i dyskusje z tym związane, które będą się toczyły w najbliższych tygodniach należy jednak rozpatrywać przede wszystkim jako „czynnik psychologiczny” wpływający na zachowania rynkowe.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XII 2014

W najbliższym czasie nie pojawi się problem ograniczenia napływu pieniądza na rynek, ponieważ kredytów we franku już się nie udziela. Nie należy również spodziewać się znacznego zwiększenia podaży mieszkań spośród tych zakupionych za franki, ponieważ sprzedającym je przy aktualnym kursie i cenach nie udałoby się po zamknięciu transakcji spłacić całego kredytu. Nie można jednak bagatelizować obaw, które pojawią się w głowach kupujących: Czy będę w stanie spłacić kredyt? Czy kupiona nieruchomość nie straci znacząco na wartość?

Brak obniżki w styczniu wynika przede wszystkim ze wzrostu średniej ceny ofertowej w Gdańsku +1,4%, Sopocie +0,9% i Katowicach +0,8%. Ceny wzrosły również w Łodzi (0,7%), Szczecinie (0,4%), Wrocławiu (0,3%), Toruniu i Białymstoku (0,2%). Należy uznać, że styczniowa sytuacja jest wyjątkowa, tym bardziej, że w skali roku, w 15 polskich miastach odnotowujemy już obniżkę średniej ceny ofertowej o 0,4%. W porównaniu ze styczniem 2014 taniej jest w Olsztynie o 5,3%, Toruniu o 2,1%, Poznaniu 1,5%, Szczecinie 1,3%. Mniejsze spadki rzędu 0,2-0,9% odnotowujemy w największych polskich aglomeracjach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Przydatne linki:
- Oferty nieruchomości


Najbliższe tygodnie upłyną pod hasłem możliwości interwencji w problem kredytów we franku szwajcarskim, co będzie pogłębiało wątpliwości i stopowało wiele osób przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Mimo że problem wynika z zagadnień czysto finansowych, w podświadomości ludzi pozostaje niesłuszna skądinąd informacja, iż zakup nieruchomości związany jest z bardzo dużym i trudnym do przewidzenia ryzykiem.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym I 2014 – I 2015

Ubiegły rok zakończył się co prawda średnim wzrostem cen nieruchomości, o 0,8% w skali kraju, jednak trudno mówić o jednolitym trendzie dla całego rynku.


CENY TRANSAKCYJNE


Podobnie jak przed miesiącem, we Wrocławiu i Gdańsku znów spadły średnie ceny nabywanych mieszkań. We Wrocławiu kupujemy mieszkania już poniżej 5000 zł za m kw., a w Gdańsku ceny są coraz bliższe poziomu 4500 zł za m kw (obecnie 4640). W obu miastach ceny wystawiane przez sprzedających są dalekie od stawek widniejących w umowach sprzedaży. Nieznacznie taniej jest też w Krakowie, Warszawie i Łodzi.

Przełom roku przyniósł ze sobą kolejne spadki cen transakcyjnych. We Wrocławiu klienci rynku wtórnego ponownie obniżyli poprzeczkę i kupują lokale w cenach już poniżej 5000 zł za m kw. (4923 zł). Podczas obserwacji cen transakcyjnych w ramach niniejszego raportu od 2011 r. tak niskie wartości zdarzyły się tylko raz – wiosną 2013 r. W stosunku do zeszłego roku średnie ceny spadły o 9 proc. Jest to wynik najgorszy spośród analizowanych miast. Już co czwarte mieszkanie pojawiające się w naszych tabelach transakcyjnych ma ceny niższe niż 4000 zł za m kw. W tej grupie najsilniejszą reprezentację tworzą mieszkania od 50 do 80 m kw. w przedwojennych kamienicach.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań w I 2015 r.

Średnie ceny nabywanych mieszkań spadały we Wrocławiu i Gdańsku, z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w poprzednim miesiącu


Drugim z miast, w którym czuć presję obniżek jest Gdańsk. W ostatnich trzech miesiącach mieszkania z drugiej ręki sprzedawały się po średniej cenie 4640 zł za m kw., czyli o 154 zł taniej niż przed miesiącem. Charakterystyczna dla Gdańska jest dość duża jednorodność cen – prawie 60% sprzedawanych mieszkań miało ceny mieszczące się w przedziale 4000-5000 zł za m kw., choć w kilku przypadkach były niższe niż 3000 zł. Rzadko natomiast do transakcji dochodziło przy cenie metra wyższej niż 6500 zł. Zarówno w przypadku Gdańska, jak i Wrocławia ciekawą obserwacją jest fakt, iż średnie ceny wystawiane przez sprzedających są o ponad 13% wyższe niż ceny w dokonywanych na rynku transakcjach.

W trzech kolejnych miastach w porównaniu do zeszłego notowania obniżki cen nie przekroczyły 1%. W Krakowie spadek wyniósł 0,9%., a w Warszawie i Łodzi po 0,2%. W tych dwóch ostatnich miastach od czterech miesięcy średnie ceny sprzedawanych lokali są coraz niższe, ale spadki postępują bardzo powoli.

Ponownie nieco wyższe ceny odnotowaliśmy jedynie w Poznaniu i Gdyni. W Poznaniu średnie ceny widoczne w portalach ogłoszeniowych odpowiadają poziomowi reprezentowanemu w końcowych transakcjach (ofertowe 5263 zł, transakcyjne 5282 zł), w Gdyni natomiast mimo, że ceny oferowane przez klientów nie są kompatybilne z realnymi możliwościami klientów (którzy kupują mieszkania 10 proc. tańsze), to nie dość, że kupujemy droższe mieszkania (średnio po 4887 zł), to także ich powierzchnia jest największa – 60,7 m kw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań I 2014 – I 2015

Niezmiennie na najniższe ceny mieszkań możemy liczyć w Łodzi.
Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: