eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Luksusowe nieruchomości w Polsce w fazie rozwoju

Luksusowe nieruchomości w Polsce w fazie rozwoju

2015-06-21 00:45

Luksusowe nieruchomości w Polsce w fazie rozwoju

Apartament © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Luksusowe nieruchomości w naszym kraju to ciągle rynek dość skromny. Z szacunków firmy KPMG wynika, że łączna, roczna wartość transakcji w tym segmencie sięga 500 milionów złotych. Aż 90 procent tej kwoty generują apartamenty. Każdego roku sprzedaje się ich około 160-180. Średnia cena, która pozwala lokalowi zyskać miano luksusowego, to zdaniem najzamożniejszych Polaków 16,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Przeczytaj także: Masz 10 milionów? Kupisz hotel w Polsce albo szkocką wyspę

Co słychać na rynku apartamentów w Polsce


Na potrzeby raporty zrealizowanego przez KPMG i REAS segment luksusowych nieruchomości mieszkalnych podzielono na dwie kategorie: apartamenty i rezydencje. Pierwsza z nich generuje 90% wartości całego rynku luksusowych nieruchomości, które są budowane i sprzedawane przez deweloperów, jej wielkość szacowane jest na ok. 440-460 mln zł.

Praktyka ostatnich lat pokazuje, że ilość transakcji, do których dochodzi w ciągu roku waha się od 160 do 180. Ze zdecydowanie mniejszym ruchem mamy do czynienia w przypadku luksusowych rezydencji, czyli ekskluzywnych wolnostojących domów jednorodzinnych, których sprzedawanych jest rocznie od 20 do 25, a ich wartość opiewa łącznie na ok. 50-57 mln zł. Warto podkreślić, że domy te sprzedawane są przeważnie w stanie, który wymaga jeszcze dodatkowych i wcale niemałych nakładów na wykończenie.

Rynek apartamentów skupia się właściwie na pięciu aglomeracjach charakteryzujących się najlepszą sytuacją gospodarczą. Są to: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław oraz Poznać. W ostatnich lata rosło szczególnie znaczenie Wrocławia i Krakowa, jednak pod względem ilości realizowanych inwestycji, największym rynkiem w Polsce pozostaje bezapelacyjnie Warszawa. Na koniec I kwartału 2015 roku wśród lokali o cenach brutto 16-18 tys. zł/mkw ponad jedną trzecią stanowiły oferty z Warszawy. W latach 2009-2014 w Warszawie wybudowano około 3 000 apartamentów, z których 400 stanowiły lokale luksusowe.

fot. mat. prasowe

Rynek pierwotny luksusowych nieruchomości w Polsce

W ostatnich latach liczba transakcji realizowanych w ciągu roku na rynku apartamentów luksusowych waha się od 160 do 180.


W przedziale cenowym powyżej 18 tys. zł/mkw blisko 90% luksusowych mieszkań także znajduje się w stolicy. Obecnie w Warszawie w ofercie znajduje się kolejnych 300 ekskluzywnych mieszkań. Maksymalne ceny sięgają w przypadku Warszawy 65 tys. zł/mkw, we Wrocławiu i Krakowie ok. 40 tys. zł/mkw, a w Poznaniu i Trójmieście ok. 30 tys. zł/mkw.


Jak wynika z raportu, w kilkuletniej perspektywie liczba apartamentów o cenach jednostkowych przekraczających 17 tys. zł/mkw, sprzedawanych rocznie w pięciu kluczowych aglomeracjach, powinna przekroczyć 250, zaś łączna wartość rynku – poziom 500 mln zł (w cenach brutto).

Ceny luksusowych apartamentów w stanie deweloperskim zaczynają się w Polsce od 1 mln zł


W porównaniu do dojrzałych gospodarek Europy Zachodniej polski rynek luksusowych nieruchomości cechuje relatywnie niski poziom cen i stosunkowo niewielka liczba prawdziwie luksusowych inwestycji. Tylko nieliczne polskie apartamenty odpowiadają pod względem jakości wykończenia i powierzchni najwyższym standardom światowego luksusu.

fot. mat. prasowe

Rozkład liczby lokali w segmencie apartamentów w zależności od cen ofertowych brutto za m²

Zdecydowana większość lokali w tym segmencie ma ceny w przedziale 12-16 tys. zł/ m2, zaś w przypadku lokali w cenach powyżej 18 tys. zł/m2 (odpowiadającej w przybliżeniu orientacyjnej dolnej granicy cen apartamentów luksusowych) udział oferty z innych miast poza Warszawą jest niewielki.


Ceny luksusowych apartamentów w stanie deweloperskim zaczynają się w Polsce od 1 mln zł, podczas gdy najdroższe transakcje sięgają 10 mln zł. To wciąż niewiele w porównaniu do spektakularnych wartości notowanych w największych światowych metropoliach – rekordowe transakcje przekroczyły ostatnio kwotę 200 mln dol. za penthouse w Londynie, 70 mln dol. za apartament w Nowym Jorku, 65 mln dol. za dom szeregowy w Paryżu, zaś najdroższy niedawno sprzedany penthouse w Hongkongu osiągnął cenę 105 mln dol. W przypadku Monako maksymalne ceny przekraczają 80 tys. euro/mkw, podczas gdy przeciętne ceny wynoszą kilkanaście tysięcy euro za metr kwadratowy w pełni wyposażonego i umeblowanego apartamentu – mówi Kazimierz Kirejczyk, partner zarządzający i prezes zarządu REAS.

fot. mat. prasowe

Maksymalne ceny lokali (zł/m2) w inwestycjach z podsegmentu apartamentów luksusowych

Maksymalne ceny uzyskiwane za wyjątkowe lokale z podsegmentu apartamentów luksusowych sięgają w przypadku Warszawy 65 tys. zł/m2.


Aby uznać nieruchomość za luksusową, kluczowa jest prestiżowa lokalizacja obiektu, tj. w centrum miasta, w rejonie starówki, niedaleko parku czy w sąsiedztwie teatrów i opery. Luksusowe apartamentowce charakteryzuje też unikatowa architektura i wykorzystanie szlachetnych materiałów wykończeniowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nieruchomość Kraków

    marcinek511 / 2015-10-27 09:40:00

    Ciężko niestety znaleźć obecnie inwestycje, w których deweloper używa faktycznie "szlachetnych" materiałów wykończeniowych. Mam wrażenie, ze wszystko nadal odbywa sie "po łebkach". A im wiecej sobie ktoś życzy za mieszkanie, tym bardziej można spodziewać się kiepskiej wykończeniówki. Z żoną chcemy zainwestowac w mieszkanie w Krakowie. Absolutnie nie w centrum, raczej w jakiejś ładnej zielonej dzielnicy. Myślimy o Prądniku Białym. Mamy na uwadze jedną inwestycje, nazywa się Kwiatowa Równina grupy deweloperskiej Geogrupa (http://www.geogrupa.pl/pl/oferta/krakow/kwiatowa-rownina) To jest nasz wybór, i mamy nadzieje, że nie zawiedziemy się. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: