eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nie brakuje chętnych na luksusowe domy

Nie brakuje chętnych na luksusowe domy

2017-04-14 10:49

Nie brakuje chętnych na luksusowe domy

Nie brakuje chętnych na luksusowe domy © bmak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Luksusowe domy, apartamenty i rezydencje to w naszym kraju rynek ciągle dość skromny, ale zdecydowanie rozwojowy. Z szacunków Poland Sotheby’s International Realty wynika, że w minionym roku łączna wartość transakcji w tym segmencie przekroczyła 3,6 mld zł. Za 75% sprzedaży nieruchomości wartych powyżej 1 mln zł odpowiadały Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań. Autorzy raportu "Luxury Realty Map" są przekonani, że kolejne pięć lat przyniesie rynkowi nieruchomości o podwyższonym standardzie kolejne wzrosty.

Przeczytaj także: Luksusowe nieruchomości w Polsce w fazie rozwoju

Jak w minionym roku poradził sobie rynek ekskluzywnych nieruchomości? Z przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty raportu „Luxury Realty Map” wynika, że sytuacja prezentowała się całkiem dobrze. Luksusowe domy, apartamenty i rezydencje wygenerowały transakcje na przeszło 3,6 mld zł. Na rynek trafiło niemal 2 tys. nieruchomości wycenionych na minimum milion złotych. Był to już kolejny, bardzo dobry rok - względem 2012 roku wartość tego rynku podskoczyła aż o 40 proc.

Opracowany na podstawie wskazanych przez Cenatorium cen transakcyjnych raport „Luxury Realty Map” wskazuje, że w 2012 roku sprzedano w Polsce 1,4 tys. nieruchomości premium i luksusowych, których łączna wartość osiągnęła 2,5 mld zł. Kolejne lata przyniosły wzrosty – począwszy od 3,1 mld zł w 2013 roku, przez prawie 3,3 mld zł w 2014 i 4,2 mld zł w 2015 roku, po 3,6 mld zł w roku ubiegłym.

Analizy Poland Sotheby’s International Realty wskazują również, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat wraz z wartością transakcji rosła ich ilość. Od 2012 do 2016 roku sprzedawano rocznie 1815 obiektów klasyfikowanych jako luksusowe i premium. Od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od średniej i nieustannie wykazuje tendencję do wzrostów.
– W okresie najbliższych pięciu lat – a zwłaszcza między 2017 a 2020 rokiem – liczba nowych nieruchomości, które zostaną oddane do sprzedaży, jak też coraz większa skłonność Polaków do inwestycji na tym rynku sprawią, że branża pozostawać będzie w rosnącym trendzie. Trzeba jednak podkreślić, że polski rynek nieruchomości luksusowych i premium nadal jest ‘rynkiem wschodzącym’, zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji. Swoją dojrzałość osiągnie najwcześniej w ciągu kolejnych 10 lat, dając nam w tym czasie doskonałą przestrzeń do dalszego rozwoju – zapowiada Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty.

Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii czy USA, rodzimy rynek nieruchomości premium i luksusowych skoncentrowany jest wokół kilku największych miast, choć koniunkturę na luksusowe domy zdecydowanie nakręca Warszawa.

Dane Poland Sotheby’s International Realty, opublikowane w raporcie „Luxury Realty Map”, wskazują bowiem, że połowa transakcji domami i mieszkaniami z wyższej półki przypada właśnie na stolicę. W wielkiej piątce znalazły się ponadto: Wrocław, Trójmiasto, Kraków i Poznań, które – łącznie z Warszawą – generują 75% sprzedaży nieruchomości o wartości powyżej 1 mln zł.

fot. mat. prasowe

Wielkość rynku apartamentów i rezydencji w Polsce

W 2016 roku na krajowym rynku doszło do sprzedaży niemal 2 tys. nieruchomości premium i luksusowych.


Piotr Śliwka, partner zarządzający Poland Sotheby’s International Realty wskazuje, że:
– Dynamika regionalnych rynków nieruchomości premium i luksusowych jest różna, a jego analiza zależy przede wszystkim od – ekspercko wytypowanego przez Poland Sotheby’s International Realty we współpracy z Cenatorium – progu ceny metra kwadratowego, powyżej której można mówić o nieruchomościach definiowanych jako premium i luksusowe w danym mieście. Kluczowe jest jednak to, że potencjał systematycznie rosnącego rynku – bez względu na uwarunkowania lokalne – to dla nas doskonały prognostyk na kolejne lata. Już teraz notujemy stale rosnącą liczbę, jak i wartość realizowanych transakcji, a dobre przewidywania na przyszłość otwierają nam drzwi do kolejnych rynkowych sukcesów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: