eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Sprzedaż mieszkania: 5 finansowych pułapek

Sprzedaż mieszkania: 5 finansowych pułapek

2015-10-16 10:50

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania - antyporadnik


4. Nie zapomnij zrezygnować z mediów i abonamentu RTV


Przy sprzedaży mieszkania warto też pamiętać o dopełnieniu formalności, dzięki którym dotychczasowy właściciel przestanie płacić za ogrzewanie, gaz, elektryczność, telewizję, internet czy wodę. Po pierwsze, trzeba więc podpisać przy przekazaniu lokalu protokół zdawczo-odbiorczy. W dokumencie tym powinna znaleźć się informacja o stanach liczników. Dzięki temu za późniejsze zużycie poprzedni właściciel nie powinien być obciążany.

Niemniej ważne jest też ustalenie, co stanie się z usługami takimi jak telefon, telewizja kablowa czy internet. Jeśli dotychczasowy właściciel zmienia miejsce zamieszkania i może przenieść swoje usługi w nowe miejsce, to dostawca nie powinien robić z tym problemu. Może się też okazać, że nowy nabywca chce zachować pakiet usług wynegocjowany przez poprzedniego właściciela i wtedy należy dokonać cesji praw z umowy. Ostatnie rozwiązanie to rezygnacja z usług przez dotychczasowego właściciela. Niestety rozwiązanie umowy bez przeniesienia lub cesji może się wiązać z kosztami.

Skoro już mowa o telewizji, warto też pamiętać o abonamencie RTV, który płaci właściciel w związku z rejestracją odbiornika telewizyjnego lub radia. To sprzedający mieszkanie powinien dopełnić formalności, aby opłaty nie były na jego nazwisko dalej naliczane. Sama rejestracja odbiornika pod nowym adresem nie wystarczy. Trzeba zmienić dane adresowe w poprzednim zgłoszeniu lub, jeśli już zarejestrowano odbiornik pod nowym adresem, dokonać wyrejestrowania spod starego adresu.

5. Zadatek to nie zaliczka


Na koniec rzecz, o której warto pamiętać przy podpisywaniu umowy przedwstępnej – chodzi o kwotę, którą potencjalny nabywca wpłaci sprzedającemu. Można ją nazwać zadatkiem lub zaliczką. Różnica jest potężna. Zaliczka to kwota, która w razie niezawarcia ostatecznej umowy przed notariuszem zostaje zwrócona nabywcy. Tymczasem zadatek musi zostać zwrócony kupującemu w podwójnej wysokości, gdyby do transakcji nie doszło z winy sprzedającego, a jeśli do transakcji nie doszło z winy kupującego, sprzedający może zachować zadatek.

Zadatek jest więc dobrym zabezpieczeniem dla sprzedającego, który uwiarygadnia nabywcę. Drugi jeśli nie zdobędzie finansowania lub nie stawi się u notariusza, aby podpisać ostateczną umowę, może stracić wpłacone pieniądze. Z drugiej strony przyjmując zadatek sprzedający musi mieć świadomość, że jeśli się rozmyśli i sprzedać nieruchomości jednak nie będzie chciał, odda nie tylko zadatek, ale też drugie tyle, aby zadośćuczynić kupującemu.

Bartosz Turek,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: