eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rekordowa sprzedaż mieszkań. Tak było w 2015 r.

Rekordowa sprzedaż mieszkań. Tak było w 2015 r.

2016-01-14 14:28

Rekordowa sprzedaż mieszkań. Tak było w 2015 r.

Giełdowi deweloperzy biją rekordy sprzedaży mieszkań © Fabio Balbi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tradycyjnie pierwsze dni nowego roku to okres publikacji wyników sprzedaży giełdowych spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym. Wnioski są jednoznaczne – trwa historyczna passa rodzimej deweloperki, która w opinii przedstawicieli branżowych zarządów potrwa jeszcze długie miesiące, a nawet lata.

Przeczytaj także: Sprzedaż nowych mieszkań wyhamowała. Kiedy deweloperzy odrobią straty?

IV kwartał bez niespodzianki


Dwunastka zaprezentowanych spółek, będących awangardą rodzimej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, w ostatnim kwartale ub. roku sprzedała w sumie ponad 4200 lokali, o około 17 procent więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Aż w siedmiu przypadkach kwartalny progres rok do roku liczony jest w dziesiątkach procent – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

W sumie jednak liczba zakontraktowanych lokali w trzech ostatnich miesiącach ub. roku była nieco mniejsza niż średnia kwartalna dla całego 2014 roku. Może to oznaczać, że „legendarnego” runu na nowe mieszkania w końcówce roku, wynikającego z ostatniej szansy na niższy, 10-procentowy wkład własny kredytu mieszkaniowego, raczej nie było, albo jeśli był, to w skali nieco skromniejszej od oczekiwanej.

W sumie jednak końcówkę roku deweloperzy giełdowi mogą uznać za bardzo udaną i w pełni optymalną, podobnie jak cały ubiegły rok, którego statystyki w szeregu punktach są rekordowe.

Rok 2015 z kolejnymi rekordami


Zestawienie rocznych wyników sprzedaży czołowych krajowych spółek deweloperskich nie pozostawia już jakichkolwiek wątpliwości, co do kondycji sprzedażowej panującej na rodzimym pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Aż dziesięć prezentowanych spółek pochwaliło się bowiem co najmniej dwucyfrową procentowo dynamiką sprzedaży w zakończonym niedawno roku, a w dwóch przypadkach – Wikany i Vantage Development, sprzedaż mieszkań wzrosła blisko dwuipółkrotnie.

fot. Fabio Balbi - Fotolia.com

Giełdowi deweloperzy biją rekordy sprzedaży mieszkań

Dwunastka spółek, będących awangardą rodzimej branży deweloperskiej o profilu mieszkaniowym, w ostatnim kwartale ub. roku sprzedała w sumie ponad 4200 lokali, o około 17 procent więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.


Przedmiotowy tuzin branżowych tuzów w 2015 roku podpisał prawie 18,2 tys. umów deweloperskich lub przedwstępnych na realizowane przez siebie lokale, czyli bez mała o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę solidną bazę z rekordowego sprzedażowo roku 2014-go, wynik ubiegłoroczny należy uznać wręcz za rewelacyjny.

W ubiegłorocznych statystykach sprzedażowych deweloperów giełdowych na szczególne wyróżnienie zasługują trzy firmy, które osiągnęły największe wolumeny zakontraktowanych lokali: Dom Development, Robyg oraz LC Corp. W każdym z tych przypadków spółki zanotowały historycznie najwyższe wyniki sprzedaży na poziomach znacznie przekraczających 2 tys. lokali.

Jednak faktycznym liderem rodzimej deweloperki mieszkaniowej, z fantastycznym wręcz wynikiem 2,4 tys. zakontraktowanych w 2015 r mieszkań, jest Murapol, deweloper dopiero planujący pierwszą publiczną emisję akcji i debiut giełdowy, mocno związany od kilku lat z GPW poprzez rynek Catalyst jako emitent obligacji korporacyjnych.

Tego typu sytuacja świadczy o mocno rozpędzonej koniunkturze w pierwotnym segmencie krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych. W kolejnych kwartałach statystyki sprzedażowe stopniowo, w miarę przekazywania zakontraktowanych lokali powinny w sposób zdecydowanie pozytywny przekładać się na wyniki finansowe giełdowych deweloperów, co jest obiecującą wiadomością dla ich akcjonariuszy.

Co ciekawe, pomimo szeregu zagrożeń dla kontynuacji tak pomyślnej dla deweloperów passy w bieżącym roku, zarządy najbardziej liczących się na rynku firm deweloperskich planują zarówno w średnim jak i dłuższym terminie nie tylko utrzymanie obecnego, wysokiego wolumenu produkcji mieszkań, ale wręcz jego zwiększenie – zauważa ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Czas pokaże, czy to efekt tzw. dyżurnego optymizmu czy też realnej oceny potencjału krajowej mieszkaniówki w tym i kolejnych latach.

fot. mat. prasowe

Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych

Największą poprawę r/r zanotował Vantage Development.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-01-14 19:52:28

    W minionym roku wszystko sprzyjało zakupowi mieszkań, nisko oprocentowane kredyty i nisko oprocentowane lokaty zachęciły jeszcze bardziej do inwestowania w mieszkania zwłaszcza takie jak Bliska Wola, na nowoczesnym, ekologicznym osiedlu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: