eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Działki letniskowe: czym kierować się przy zakupie?

Działki letniskowe: czym kierować się przy zakupie?

2016-05-04 14:16

Działki letniskowe: czym kierować się przy zakupie?

Działka nad jeziorem - Uniemino © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sezon wiosenno-letni to okres na poszukiwanie działki letniskowej. Ich ceny znacząco różnią się w poszczególnych województwach – najwięcej zapłacimy w podkarpackim, najmniej w lubuskim. Jednak cena nie może być jedynym kryterium wyboru.

Przeczytaj także: Działki rekreacyjne: jak wybrać najlepszą?

W ostatnich latach wzrasta liczba zapytań o działki letniskowe. Polacy coraz chętniej spędzają czas za miastem na terenach przyjaznych krajobrazowo, z dala od miejskiego zgiełku.
Zwykle klienci poszukując działek pod miastem wymieniają te same preferencje: działka ma być nie większa niż 1000 m kw., ze stosunkowo szybkim dojazdem z miejsca zamieszkania, a jej położenie ma dawać możliwości aktywnego wypoczynku. Preferowane są więc działki w pobliżu jezior, rzek, chętnie blisko znanych turystycznie miejscowości – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Ile kosztują działki letniskowe?


Serwis Gratka.pl na zlecenie Metrohouse przeprowadził analizę cen ofertowych działek rekreacyjnych w poszczególnych województwach. Przedmiotem badania były działki o powierzchni 500-1000 m kw. Najwyższe ceny ofertowe takich nieruchomości występują w województwie podkarpackim (177 zł za m kw.) i kujawsko-pomorskim (166 zł), drogo też jest na Śląsku i Dolnym Śląsku (101 zł). Najtańsze działki rekreacyjne znajdziemy w woj. lubuskim (42 zł) i podlaskim (45 zł).
W tym przypadku sugerowanie się średnimi cenami nie powinno być jakimkolwiek wyznacznikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie, ponieważ mamy do czynienia z dużą różnorodnością wystawianych do sprzedaży ofert. Czasem jest to po prostu kawałek nieogrodzonej parceli w pobliżu ciekawego krajobrazowo terenu, ale w ofercie jako działki rekreacyjne można znaleźć również domy, które dają możliwość całorocznego pobytu. Dlatego przekrój cenowy takich nieruchomości jest bardzo duży i działka o powierzchni 800 m kw. w zależności od zagospodarowania może kosztować 20 tys. zł, jak i 10 razy tyle – mówi Marcin Jańczuk.

Działka działce nierówna


Istnieje też spora dysproporcja w cenach działek w obrębie jednego województwa, bo poza zagospodarowaniem samej działki duże znaczenie ma też mikrolokalizacja, co oznacza, że np. w pobliżu linii brzegowej jeziora działka może być kilka razy droższa niż ta oddalona od niego o 1 km, a działki z szybkim dojazdem do dużych aglomeracji droższe od tych oddalonych o 2 godziny drogi do najbliższego dużego miasta.
Spora część działek rekreacyjnych jest mocno przeszacowana. Na sprzedaż często decydują się osoby, które ze względu na swój wiek nie są już w stanie gospodarować na działce. Ze względów sentymentalnych cena może odstawać od realiów rynkowych, a zainteresowanie klientów zdobywa dopiero po znacznej obniżce ceny – mówi Marcin Jańczuk.

Jeżeli nabywca na zakup działki nie znajdzie się w okresie wiosenno-letnim, poza tym sezonem szanse na sprzedaż znacznie spadają. Rynek działek letniskowych w okresie jesienno-zimowym praktycznie zamiera, co widać choćby po znacznym spadku ogłoszeń w serwisach internetowych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny działek rekreacyjnych w 2016 r. - województwa

Za działkę letniskową w woj. lubuskim zapłacimy ponad czterokrotnie mniej niż w woj. podkarpackim


Ustawa o obrocie ziemią a działki letniskowe


Od 30 kwietnia nieoczekiwanym utrudnieniem dla osób poszukujących większych działek letniskowych stają się zapisy ustawy o obrocie ziemią. Wiele z działek określanych
w ogłoszeniach jako letniskowe to nic więcej jak grunty rolne. Ustawa wprowadza ograniczenia przy ich zakupie.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup działki rolnej i nie jesteśmy wg definicji ustawy rolnikiem, możemy nabyć grunt o powierzchni mniejszej niż 3000 m kw. Tak więc, jeżeli zainteresujemy się zakupem działki większej niż 3000 m kw., a grunty te będą oznaczone jako rolne, w świetle ustawy będzie to niemożliwe. Wyjątkiem są nieruchomości siedliskowe (np. istniejące gospodarstwa rolne z zabudowaniami) – ale też nie większe niż 5000 m kw. – mówi Michał Rudnicki, dyrektor działu inwestycji w Metrohouse.
Niestety znalezienie na rynku bogatej oferty działek rolnych o wielkości do 3000 m kw. może być trudne, ponieważ polskie prawo nie zezwala na podział gruntów rolnych na działki mniejsze niż 3000 m kw.
Na szczęście większość klientów poszukuje znacznie mniejszych działek, więc zapisy ustawy nie będą mieć znaczącego wpływu na obrót takimi gruntami – dodaje Michał Rudnicki.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: