eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce I-III 2016

Rynek nieruchomości w Polsce I-III 2016

2016-05-05 10:30

Rynek nieruchomości w Polsce I-III 2016

Rynek nieruchomości w Polsce I-III 2016 © M.Gove - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawianych na sprzedaż w największych polskich miastach w dalszym ciągu pozostają stabilne, chociaż dostrzegalna stała się lekka tendencja wzrostowa. Z analizy portalu nieruchomości Morizon.pl wynika, że wzrosty (średnio 2,4%) odnotowano w 13 z 18 monitorowanych miast. Największy spadek w ujęciu rocznym zanotowały Kraków i Łódź. Z kolei największa podwyżka dotyczyła Sopotu.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015

Obserwowana od wielu miesięcy względna równowaga między podażą a popytem na wtórnym rynku mieszkaniowym sprawia, że ceny ofertowe mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie. W największych miastach - Warszawie i Krakowie - średnie ceny ofertowe spadły w ciągu minionego roku odpowiednio o 0,3 i 1,6%. Niżej niż przed rokiem wyceniają swoje lokale właściciele w Gdyni (-0,3%) i Łodzi (-1,6%). Z wyjątkiem Sopotu i Bydgoszczy (w której w ciągu ostatniego roku średnia ofertowa wzrosła o blisko 6%) w pozostałych 12 analizowanych przez Morizon.pl ośrodkach stawki wzrosły średnio o 1,9%. W wymiarze kwotowym oznacza to wzrost ceny m2 w tych miastach średnio o 94 zł.

Ważną cechą rynku wtórnego jest to, że finalizacja transakcji w większości przypadków poprzedzona jest negocjacjami kupującego ze sprzedającym i obniżką ceny lokalu. Wynosi ona od kilku do kilkunastu procent ostatniej ceny ofertowej (w porównaniu z pierwotną ceną ofertową dochodzi nawet do ponad 20%). Z tego względu właściciele wystawiający na sprzedaż swoją nieruchomość określają cenę ofertową (często znacznie) powyżej swoich rzeczywistych oczekiwań. Jeżeli zainteresowanie ofertą ze strony poszukujących jest niewielkie z biegiem następuje obniżanie ceny. Im dłuższy jest czas oczekiwania na klienta i im większa jest determinacja właściciela do szybkiego doprowadzenia do sprzedaży, tym większa jest szansa na uzyskanie dodatkowego upustu (m.in. dlatego poszukując ofert nieruchomości, zawsze warto przyjąć margines cenowy, nawet o 20% w górę).

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Analizy serwisu Morizon.pl wskazują, że obecnie silną konkurencję dla rynku wtórnego stanowi wzmożona aktywność deweloperów i będąca jej owocem duża podaż ofert mieszkań na rynku pierwotnym. Ten stan będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach co pozwala sądzić, że ceny mieszkań – tak na rynku pierwotnym jak i wtórnym - nadal pozostaną stabilne.

Przeszkodą dla wzrostów cen będzie też osłabienie popytu spowodowane wstrzymaniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań w największych miastach w I kwartale 2016 r.

W ciągu roku ceny nieruchomości w Sopocie podskoczyły o 429 zł/m2


Pozytywnym, choć nie mającym wielkiego znaczenia, impulsem dla rynku mieszkaniowego może się natomiast stać program 500+. Dzięki uzyskaniu tą drogą dodatkowego, comiesięcznego dochodu część beneficjentów może uznać, że sprosta wyzwaniu kredytowemu i zdecydować się na zakup nieruchomości.

Mieszkanie – jeśli nowe, to z mniejszą liczbą pokoi


Z przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl analizy zapytań o oferty sprzedaży mieszkań wynika, że zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym niezmiennie największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Z zapytaniami w sprawie M3 zwraca się ponad 37% klientów szukających mieszkań używanych i ponad 39% klientów zainteresowanych zakupem mieszkania nowego.

O ile odsetek pytających o „dwójki” jest na obu rynkach zbliżony, o tyle już w przypadku innych segmentów struktura zainteresowania różni się znacząco. I tak kawalerką zainteresowany jest co piąty klient na zakup mieszkania używanego. Na rynku pierwotnym zainteresowani kawalarkami mają o blisko połowę większy udział - stanowią 27% wszystkich pytających o nowe M.

fot. mat. prasowe

Rozkład zapytań klientów o oferty sprzedaży mieszkań wg liczby pokoi

Mieszkania dwupokojowe cieszą się największą popularnością zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym


Większe mieszkania – liczące minimum 3 pokoje – stanowią przedmiot zainteresowania ponad 43% klientów szukających ofert na rynku wtórnym. W przypadku rynku pierwotnego odsetek ten jest wyraźnie mniejszy – wynosi niespełna 34%.

Informacja o badaniu
Analiza została przeprowadzona na podstawie 19050 unikalnych zapytań o oferty sprzedaży mieszkań wysłanych przez użytkowników serwisu Morizon.pl w okresie 1-3.2016 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-05-09 17:16:17

    Nowe mieszkania ale z mniejszą ilością pokoi są popularne bo najatrakcyjniejsze zarówno pod wynajem jak i cenowo ale też przy późniejszym użytkowaniu, idealne są te na osiedlu Zielona Dolina. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: