eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce XI 2015

Rynek nieruchomości w Polsce XI 2015

2015-12-28 12:43

Rynek nieruchomości w Polsce XI 2015

Ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy zmieniły się nieznacznie © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatni miesiąc, podobnie jak cały dobiegający końca 2015 rok, upłynął pod znakiem - dla jednych nużącej, dla innych wysoce pożądanej - stabilizacji cen na wtórnym rynku mieszkaniowym. Zmiany stawek ofertowych jakie obserwowaliśmy w największych polskich miastach były na tyle znikome, że nawet długi czas poszukiwania wymarzonego M pozostawał bez wpływu na koszt zakupu - wynika z analizy serwisu nieruchomości Morizon.pl.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce X 2015

Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży w listopadzie były w 10 z 18 największych polskich miast wyższe, a w 8 minimalnie niższe niż w październiku. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że po raz kolejny zmiany te można nazwać kosmetycznymi i uznać za potwierdzenie równowagi między podażą i popytem.

Z grona 18 analizowanych miast tylko w 4 zmiany cen sięgnęły 1% lub więcej. W Poznaniu, Gdyni i Gorzowie Wlkp. stawki spadły - odpowiednio o 1%, 1,5% i 1,6%. Miesięczny, skokowy wzrost nastąpił natomiast w Rzeszowie – w stolicy Podkarpacia średnia ofertowa wzrosła w porównaniu z październikiem o 2,7%.

Podsumowując mijający rok, można stwierdzić, że był on bardzo spokojny jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację na rynku mieszkaniowym. Niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i rozszerzenie zakresu programu Mieszkanie dla Młodych na rynek wtórny, które sprzyjają popytowi, równoważyła zwiększona podaż ofert na rynku pierwotnym.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ceny mieszkań w ciągu 12 miesięcy zmieniły się nieznacznie

W 13 na 18 analizowanych przez Morizon.pl miast stawka za m2 wzrosła lub spadła o mniej niż 100 zł.


Ceny w ciągu 12 miesięcy (listopad 2014 – listopad 2015) zmieniły się nieznacznie – w 13 na 18 analizowanych przez Morizon.pl miast stawka za m2 wzrosła lub spadła o mniej niż 100 zł. Najlepszą miarą tego, że ceny pozostają stabilne są rynki mieszkaniowe w Warszawie i Krakowie - w obecnej i byłej stolicy średnie ceny mieszkań praktycznie pozostają takie same jak przed rokiem (spadki o 24 i 15 zł/m2).

Nie bez znaczenia dla cen na rynku mieszkaniowym pozostaje rosnące grono klientów inwestujących w nieruchomości na wynajem. Ta bezpieczna i rokująca stałe zyski lokata kapitału staje się popularną alternatywą tak dla zakupu akcji na nieprzewidywalnej, zwłaszcza w okresie zmian politycznych, warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jak i dla niskooprocentowanych lokat bankowych.

Koniec roku to także zwiększona aktywność tych klientów, których dotknie wchodzący w życie od 1 stycznia wymóg posiadania 15% wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Znaczna część tych, dla których podwyższenie progu oznaczało zmniejszenie szans na zakup własnego M, zakończyła już proces poszukiwań i przystąpiła lub jeszcze przed Nowym Rokiem przystąpi do podpisania aktu notarialnego. Pozostali będą musieli sprostać wyzwaniu, spełniając już ostrzejsze warunki.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


A co się zmieni na rynku mieszkaniowym w ciągu kolejnych 12 miesięcy? Przewidywanie przyszłości jak zwykle należy rozpatrywać w kategorii wróżb. Jeśli jednak nie dojdzie do nieprzewidywanych wstrząsów w krajowej gospodarce ani destabilizujących rynki finansowe wydarzeń na arenie międzynarodowej, jeżeli dochody obywateli nadal będą rosnąć (m.in. dzięki obiecywanym wypłatom 500 zł/mies. na dziecko), to kondycja rynku mieszkaniowego w Polsce powinna się w dalszym ciągu poprawiać. Naturalne jest bowiem dążenie do podnoszenia jakości życia, w tym także standardu mieszkania, a w Polsce w dalszym ciągu mamy w tym względzie wiele do nadrobienia.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań listopadzie 2015 roku

Ceny mieszkań na rynku wtórnym pozostają stabilne - ponad 1-procentowe zmiany mdm odnotowano tylko w 3 ośrodkach spośród 18 badanych


Informacje o badaniu


Raport został przygotowany na podstawie danych z 32300 unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie nieruchomości Morizon.pl w listopadzie 2015 roku oraz analiz danych przygotowanych w poprzednich miesiącach.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-01-11 14:38:02

    Stabilizacja rynku wcale nie jest zła, a mieszkania raczej już tańsze nie będą, wystarczy spojrzeć na ofertę mieszkań Arkadia Łomianki, czego chcieć więcej? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: