eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce VII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2015

2015-08-31 12:54

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce VII 2015 © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W 11 z 18 miast analizowanych przez serwis nieruchomości Morizon.pl ceny mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym są dziś wyższe niż przed rokiem. Wzrosty stawek ofertowych za m2 wynoszą od 21 zł w Białymstoku do 385 zł w Sopocie. W gronie 7 miast, w których ceny spadły, wyróżniają się Kielce; w stolicy woj. świętokrzyskiego m2 mieszkania jest dziś tańszy niż przed rokiem o 239 zł.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VI 2015

W porównaniu z czerwcem br. ceny ofertowe mieszkań wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym w największych polskich miastach zmieniły się w niewielkim stopniu. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że - z wyjątkiem Rzeszowa – miesięczne wzrosty lub spadki stawek zamknęły się w przedziale +-1,7%, co oznacza zmianę o nie więcej niż 70 zł na m2. Wyjątek stanowi stolica Podkarpacia, w której średnia spadła aż o 3,1%, tj. 156 zł, i wyniosła na koniec lipca 4848 zł za m2.

Porównując obecne ceny z tymi sprzed roku, można zauważyć, że w większości analizowanych miast średnie stawki poszły w górę. Nie oznacza to jednak wprost tego, że mieszkania wystawiane do sprzedaży zaczęły drożeć. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że obserwowane wzrosty cen są w głównej mierze zasługą systematycznie rosnącego udziału w podaży ofert sprzedaży mieszkań nowych i tych o wyższym standardzie, a co z a tym idzie wycenianych znacznie powyżej średniej dla danego miasta. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w Trójmieście. O ile gros lokali wystawianych na sprzedaż w Gdańsku, Gdyni i Sopocie ma ceny takie same, a nierzadko nieco niższe niż przed rokiem, o tyle średnią podbija coraz to większa ilość mieszkań i apartamentów z tzw. górnej półki.

Jak wskazują wyniki analiz serwisu Morizon.pl (patrz tabela) obok Warszawy, Krakowa i z oczywistych względów prestiżowego Sopotu także w Gdańsku i Gdyni poziom średnich cen lokali z najdroższego segmentu przekracza próg 10 000 zł za m2. W Poznaniu i we Wrocławiu takie lokale są o co najmniej 20% tańsze.

Wzrost podaży ofert z najwyższej półki mam miejsce także w Warszawie. Jednak z uwagi na towarzyszący mu wzrost liczby ofert tańszych – z segmentu popularnego – powstrzymuje wzrost średniej, która obecnie jest o 0,5% niższa niż przed rokiem i wynosi 8282 zł/m2.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W ciągu najbliższych tygodni należy się spodziewać stopniowego ożywienia na rynku sprzedaży mieszkań. Powracający z urlopów klienci na zakup „M” przystąpią do intensywnych poszukiwań, z których część jeszcze w tym roku zakończy się zawarciem transakcji. Ożywienie to nie wpłynie jednak w istotny sposób na ceny ofertowe – przynajmniej do końca roku średnie stawki powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w lipcu 2015 rok

W 11 z 18 analizowanych ośrodków miejskich ceny są wyższe niż przed rokiem.


Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 41700 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie nieruchomości Morizon.pl w lipcu 2015 roku.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: