eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce II 2015

Rynek nieruchomości w Polsce II 2015

2015-04-02 14:48

Rynek nieruchomości w Polsce II 2015

Ceny mieszkań stoją w miejscu © pix4U - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym w największych polskich miastach stoją w miejscu – wynika z najnowszego raportu portalu nieruchomości Morizon.pl. W porównaniu ze stanem sprzed roku zmiany stawek ofertowych za m2 nie przekroczyły 100 zł. Wyjątek stanowi Gdańsk, Kielce oraz Sopot.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce I 2015

Ceny ofertowe wystawionych do sprzedaży mieszkań używanych nadal utrzymują się na stabilnym poziomie, co doskonale ilustruje wykres średnich cen za ostatni rok. W porównaniu z lutym 2014 r. aktualne stawki za mieszkania używane oferowane na rynku wtórnym w 10 z 18 miast analizowanych przez portal Morizon.pl nieznacznie wzrosły, a w 8 zmalały.

fot. mat. prasowe

Wykres średnich cen mieszkań używanych w największych polskich miastach

Najtańszym z analizowanych miast jest stolica Podlasia, gdzie cena metra kwadratowego to ok 3000 złotych.

Jednak zważywszy na wartości bazowe mieszczące się w przedziale od ok. 3000 do 9000 zł za m2 różnice te mają wymiar symboliczny - nie przekraczają 100 zł w skali roku. Wyjątkiem są Kielce, które zanotowały spadek średniej ceny za m2 o 135 zł, Gdańsk w którym wzrost wyniósł 105 zł oraz Sopot, w którym zbywcy żądają dziś o 235 zł niż przed rokiem. Jednak rynek mieszkaniowy w tym popularnym kurorcie rządzi się nieco innymi prawami; z uwagi na stosunkowo małą podaż lokali i duży udział w niej lokali z najwyższej półki cenowej, znaczący wpływ na zmianę średniej może mieć wystawienie na sprzedaż nawet kilku bardzo drogich bądź bardzo tanich mieszkań.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


W porównaniu miesiąc do miesiąca ceny zachowują się podobnie – niewielkie wzrosty redukowane są przez następujące po nich korekty stawek. Z analiz portalu Morizon.pl wynika, że w najbliższym czasie ceny mieszkań na rynku wtórnym pozostaną stabilne. Wciąż brakuje bowiem czynników, które mogłyby wpłynąć na istotne ożywienie popytu. Dużym impulsem mogłoby być włączenie do programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) ofert z rynku wtórnego. Zyskałyby na tym tysiące klientów, dla których obecna oferta z rynku pierwotnego jest na tyle mało atrakcyjna, że zakup mieszkania wciąż pozostaje jedynie w sferze marzeń. Niestety, nic nie wskazuje na to, by ustawodawca miał w najbliższym czasie zająć się losem tych młodych, którzy chcieliby zamieszkać w swoim mieszkaniu - niekoniecznie nowym i wymagającym kilkudziesięciu tysięcy złotych wkładu na wykończenie i wyposażenie.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w lutym 2015 r.

Największe obniżki cen zaobserwowano w Sopocie, należy jednak pamiętać, że tamtejszy rynek rządzi się nieco innymi prawami.


Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 201350 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości Morizon.pl w lutym 2015 roku.

Marcin Drogomirecki,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: