eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015

2016-01-27 13:27

Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015 © andriano_cz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nowy rok zaczął się na rynku nieruchomości od istotnej zmiany – od 1 stycznia klienci, którzy planują zakup mieszkania na kredyt muszą dysponować środkami na pokrycie min. 20% wkładu własnego. A co na to ceny mieszkań? Wciąż pozostają stabilne. W porównaniu rok do roku wyraźnie taniej jest w Gdyni, w pozostałych ośrodkach zmiany cen są kosmetyczne - wynika z analizy serwisu Morizon.pl.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XI 2015

Kto nie zdążył kupić mieszkania przed 1 stycznia br., a zamierzał to zrobić posiłkując się kredytem, dziś ma nieco trudniej. Od początku roku zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania wiąże się z koniecznością posiadania środków na wkład własny wysokości min. 20% ceny mieszkania. Choć to tylko o 5% więcej niż wcześniej to jednak tam, gdzie ceny są wysokie, może stanowić sporą barierę dla potencjalnych nabywców. Nawet przy zakupie relatywnie taniego mieszkania - za 200 000 zł - trzeba dysponować już nie kwotą 30 000 lecz 40 000 zł. Ta zmiana zapewne definitywnie nie wykluczy mniej zasobnych klientów z rynku. Jednak konieczność zdobycia dodatkowych środków wydłuży im drogę do zakupu własnego dachu nad głową. Niektórych skłonić zaś może do najmu.

Tymczasem ceny mieszkań jakimi rynek wtórny przywitał Nowy Rok pozostają bardzo podobne do tych, jakie obowiązywały na początku 2015 roku. Porównując stawki rok do roku, zmiany jakie zaszły w dalszym ciągu są niewielkie; tylko w 7 z 18 miast analizowanych przez serwis Morizon.pl cena m2 zmieniła się o więcej niż 100 zł. W tej grupie wyróżnia się Gdynia, w której średnia stawka ofertowa na koniec 2015 roku była o ponad 300 zł niższa niż rok wcześniej. W Bydgoszczy, Rzeszowie, Sopocie i Wrocławiu stawki wzrosły o nieco ponad 100 zł, a w Krakowie i Warszawie zanotowały podobnej skali spadek.

Mieszkania 2-pokojowe najpopularniejsze


W ostatnim kwartale ub. roku największym zainteresowaniem klientów na zakup mieszkań niezmiennie cieszyły się mieszkania 2-pokojowe. Takimi lokalami zainteresowanych było 38% poszukujących ofert w serwisie Morizon.pl.

Na drugim miejscu pod względem popularności znajdowały się mieszkania 3-pokojowe. Wymarzone M4 było przedmiotem poszukiwań 31,9% klientów na zakup mieszkań.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w grudniu 2015 r.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym pozostają stabilne - wyraźne spadki odnotowano tylko w Gdyni.


Wyraźnie mniejszym zainteresowaniem aniżeli lokale 2 lub 3-pokojowe cieszyły się kawalerki. Z analiz serwisu Morizon.pl wynika, że tymi relatywnie najtańszymi mieszkaniami zainteresowanych było blisko 17% klientów.

Na uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu z analogicznymi okresami 2014 i 2013 rok, udział klientów na zakup kawalerki w całkowitym popycie na mieszkania wzrósł.

W porównaniu z ubiegłymi latami spadł także udział w popycie klientów na mieszkania 4-pokojowe. W końcówce ub. roku tylko co dziewiąty poszukujący ofert zainteresowany był zakupem M5.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Największe mieszkania - liczące 5 lub więcej pokoi - w dalszym ciągu odpowiadają za marginalną część popytu. Zainteresowanych nimi w ostatnim kwartale ub. roku było zaledwie 2,3% klientów poszukujących. Oznacza to, że udział tej grupy klientów w całkowitym popycie zmniejszył się na przestrzeni roku o 20%.

fot. mat. prasowe

Popyt na mieszkania wg liczby pokoi

Największe mieszkania - liczące 5 lub więcej pokoi - w dalszym ciągu odpowiadają za marginalną część popytu.


Informacje o badaniu


Raport został przygotowany na podstawie danych z 34800 unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie nieruchomości Morizon.pl w grudniu 2015 roku oraz analizy preferencji klientów poszukujących mieszkań w okresie 1.10-31.12.2015 r.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-01-27 18:06:04

    Nadal można znaleźć tanie mieszkania w Warszawie, na osiedlu Zielona Dolina ruszył kolejny etap budowy. Mieszkania mieszczą się w limitach dopłat i nie będzie potrzebny aż tak wysoki wkład własny skoro cena niższa. Czynsze także są najniższe więc łatwiej będzie poradzić sobie z opłatami i spłatą kredytu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: