eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domu, czyli 3 miesiące na poszukiwanie ekipy budowlanej

Budowa domu, czyli 3 miesiące na poszukiwanie ekipy budowlanej

2020-06-28 00:20

Budowa domu, czyli 3 miesiące na poszukiwanie ekipy budowlanej

Budowa domu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak wygląda budowa domu w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie przynosi za sobą raport o budowie domów opracowany przez Oferteo.pl. Jego autorzy zapytali respondentów m.in. o czas poświęcany na poszukiwanie wykonawców oraz czas oczekiwania na rozpoczęcie prac przez wybraną ekipę fachowców. Oto, co udało się ustalić.

Przeczytaj także: Budowa domu: marzenie realizowane przed 40-tką

Budowa domu potrafi przysporzyć trudności. Z danych pozyskanych przez Oferteo.pl wynika, że inwestorzy w największym stopniu narzekają na:
  • utrudnienia związane z załatwianiem urzędowych formalności;
  • niemożność szybkiego znalezienia ekipy budowlanej;
  • zbilansowanie budżetu.

fot. mat. prasowe

Co sprawiło Państwu najwięcej trudności podczas całego procesu inwestycyjnego

Polacy w głównej mierze utyskują na formalności związane z załatwianiem spraw urzędowych


Pytani o to, co sprawiło im najwięcej trudności podczas całego procesu inwestycyjnego, ankietowani na drugim miejsu wymienili znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Rok wcześniej taką odpowiedź wskazało 35% badanych. Wygląda więc na to, że szukanie specjalistów budowlanych z roku na rok staje się coraz bardziej wymagające. Z najnowszej edycji badania Oferteo.pl wynika, że w ubiegłym roku więcej trudności generowało jedynie załatwienie formalności urzędowych.

Jeżeli chodzi o ostatnią z wymienionych kwestii, to problematyczne okazuje się już samo oszacowanie kosztów budowy domu. Inwestorzy najczęściej (68%) błędnie przewidują koszty inwestycji, a rzeczywiste wydatki okazują się znacznie wyższe niż zakładano. Najczęściej Polaków zaskakują ceny robocizny, które wskazało aż 46% badanych. 41% zapłaciło więcej za materiały.

Długie miesiące poszukiwania ekipy budowlanej


W ubiegłym roku wybór odpowiedniej ekipy budowlanej zajmował inwestorom zwykle 2-3 miesiące. Jedna trzecia badanych przez Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, zdołała zamknąć proces w ciągu miesiąca, a kolejne 29% musiały poświęcić na poszukiwania nawet więcej niż 3 miesiące.

fot. mat. prasowe

Ile czasu zajął Państwu wybór ekipy, która miała rozpocząć budowę

29% badanych poszukiwaniu ekipy budowlanej poświęciło ponad 3 miesiące


Po wybraniu odpowiedniego zespołu trzeba jeszcze poczekać na wolny termin w kalendarzu specjalistów. Co trzeci badany czekał w kolejce do wykonawców od 1 do 3 miesięcy, a u 30% czas oczekiwania wynosił ponad 3 miesiące. 37% budujących dom wybrało ekipę, która była w stanie rozpocząć pracę w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Jak długo musieli Państwo czekać aż wybrana ekipa mogła rozpocząć pracę

W 1/3 przypadków oczekiwania na rozpoczęcie prac zabralo od 1 do 3 miesięcy

Opinie poprzednich klientów najważniejsze


Przy podejmowaniu decyzji o tym, komu powierzą budowę domu, Polacy najczęściej kierowali się referencjami innych klientów (44% respondentów) oraz poleceniami znajomych (37%). Pod uwagę często brali także swoje odczucia po bezpośrednim kontakcie z wykonawcami. Jak się okazuje, nie bez znaczenia są także dostępność w konkretnym terminie (wskazana przez 31% uczestników badania) oraz zaproponowana przez firmę cena usługi (30%).

fot. mat. prasowe

Czym kierowali się Państwo przy wyborze ekipy budowlanej

W wyborze ekipy budowlanej najważniejsze są referencje od poprzednich klientów


– Przeczytanie opinii poprzednich klientów oraz zapoznanie się ze zrealizowanymi dotychczas projektami to najbardziej wiarygodne sposoby przekonania się, czy mamy do czynienia z dobrymi specjalistami. Warto poświęcić czas na rozważenie i porównanie wszystkich dostępnych na rynku opcji, aby znaleźć zaufaną i sprawdzoną ekipę budowlaną, która sprosta naszym oczekiwaniom. Oczywiście do najwyższej klasy specjalistów ustawiają się najdłuższe kolejki, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość, a najlepiej rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześnie – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania
Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • steeve / 2020-07-18 19:52:03

    Dobra ekipa ma długie terminy, dla mnie to jest jeden z wyznaczników jakości. Jakoś pół roku wcześniej umówiłem majstra, potem fachowca z parkietlux do podłóg, drzwi i schodów wewnętrznych. Aż tak nam się nie spieszy, a na solidną firmę warto poczekać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: