eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce I 2015

Rynek nieruchomości w Polsce I 2015

2015-02-19 15:20

Rynek nieruchomości w Polsce I 2015

Nieruchomości © beeboys - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na rynku sprzedaży mieszkań ceny wciąż pozostają stabilne. W porównaniu ze styczniem ub. roku wyraźnie wzrosły ceny używanych lokali w Gdańsku, Katowicach i Gorzowie Wlkp. O ponad 3% taniej oferowane są lokale w Kielcach. W pozostałych 14 miastach analizowanych przez portal Morizon.pl średnie stawki w ciągu roku zmieniły się nieznacznie - o mniej maksymalnie 2,6% w górę lub 1,4% w dół.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce XII 2014

Ceny mieszkań używanych wystawionych do sprzedaży w styczniu 2015 roku nie odbiegały istotnie od grudniowych. Z wyjątkiem Łodzi, która zanotowała wysoki, ponad 3-procentowy wzrost, stawki zmieniły się minimalnie – średnio o kilkadziesiąt złotych na m2.

fot. mat. prasowe

Porównaniu cen ofertowych mieszkań w styczniu 2010 i w styczniu 2015 roku

W ciągu dwunastu ostatnich miesięcy jedynym miastem, które zanotowało wzrost cen był Rzeszów.


W porównaniu ze styczniem 2014 roku także nie widać znaczących różnic w cenach. Z wyjątkiem Gdańska i Katowic, w których nastąpił ponad 4-procentowy wzrost średnich stawek, Gorzowa Wlkp., w którym ceny wzrosły o 3% i Kielc, w których ceny są dziś o 3,3% niższe niż przed rokiem, oczekiwania zbywców mieszkań w największych miastach praktycznie nie zmieniły się. Dwa największe ośrodki – Warszawa i Kraków – zanotowały w tym czasie odpowiednio spadek i wzrost średnich cen o 1,2%, tj. o mniej niż 100 zł na m2.

Metr kwadratowy mieszkania o kilkaset złotych tańszy niż 5 lat temu


Ostatnie miesiące na rynku mieszkaniowym upływają pod znakiem stabilizacji. Poprzedzały ją jednak bardzo dynamiczne zmiany – najpierw, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, spektakularny boom i wzrosty cen, a potem tzw. pęknięcie bańki i będące tego konsekwencją długotrwałe ostudzenie popytu i spadek cen. To, że za mieszkanie trzeba dziś zapłacić wyraźnienie mniej niż np. 5 lat temu wskazują dane portalu Morizon.pl. W porównaniu ze styczniem roku 2010 ceny mieszkań w największych miastach Polski spadły średnio o prawie 8%, co oznacza, że metr kwadratowy lokalu staniał w nich o kilkaset złotych.

Najbardziej spadły ceny we Wrocławiu; przed pięcioma laty w stolicy Dolnego Śląska jeden metr kwadratowy mieszkania wyceniany był średnio na ponad 7000 zł. Dziś ta cena spadła poniżej 6000 zł, tj. aż o 16,9%. Dużo, bo o ponad 10% spadły także ceny w Łodzi, Szczecinie i Olsztynie.

Jednakowy procentowy spadek cen zanotowała obecna i dawna stolica; w Warszawie i Krakowie za m2 mieszkania zbywcy żądają dziś o 6,4% mniej niż pięć lat temu, co daje cenę niższą odpowiednio o 580 i 473 zł. Przy zakupie mieszkania o powierzchni 50 m2 oznacza to oszczędność rzędu 24-29 tys. zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Jedynym miastem wśród 18 analizowanych, w którym średnia cena ofertowa mieszkań jest dziś wyższa niż przed pięcioma laty, jest Rzeszów. Z analizy portalu Morizon.pl wynika, że w stolicy Podkarpacia za m2 używanego lokalu zbywcy żądają dziś 4841 zł, tj. o 3,9% więcej niż styczniu 2000 r.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w styczniu 2015 r.

W 14 miastach analizowanych przez portal Morizon.pl ceny uległy jedynie drobnym wahaniom.


Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 20140 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości Morizon.pl w styczniu 2015 roku.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: