eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2015

2015-09-28 12:54

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2015

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2015 © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jesienny sezon zakupowy na rynku mieszkań zaczął się tak, jak kończył się wiosenno-letni – niewzruszonym poziomem cen. Średnie stawki ofertowe, które powitały klientów wznawiających po urlopie poszukiwania wymarzonego M są niemal takie same jak w lipcu, czerwcu czy maju br. Spośród 18 miast, w których ceny zostały przeanalizowane przez serwis nieruchomości Morizon.pl, tylko 8 zanotowało w ostatnim miesiącu wzrosty lub spadki stawek o więcej niż 1%, a tylko w dwóch przekroczyły one pułap 2%.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VII 2015

Z comiesięcznej analizy przeprowadzonej przez serwis nieruchomości Morizon.pl wynika, że w porównaniu z lipcem ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w połowie z 18 największych polskich miast spadły, a w połowie wzrosły. Podobnie jak w poprzednich miesiącach zmiany były minimalne – różnice w cenach m2 wynoszą zaledwie po kilkadziesiąt złotych.

Wyjątek stanowi słynący z wysokich cen mieszkań, a częściej apartamentów, Sopot. W najpopularniejszym kurorcie nad polskim morzem średnia stawka ofertowa wzrosła w ostatnim miesiącu o 2,5%. Oznacza to wzrost ceny m2 o 240 zł - do poziomu 9949 zł. Podobnej skali – o 2,6% - ale spadek średniej zanotował Gorzów Wielkopolski. Jednak ze względu na dużo niższą cenę bazową, przełożył się on na obniżkę ceny m2 tylko o 81 zł, do poziomu 2998 zł/m2.

Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawianych do sprzedaży na rynku wtórnym w dalszym ciągu pozostają bardzo stabilne. Choć stale przybywa ofert sprzedaży droższych mieszkań- w nowym budownictwie, nowocześnie wykończonych, o wyższym standardzie, a także luksusowych apartamentów, to jednak na drodze do wyraźnych wzrostów średnich stawek stoi cały czas duża podaż lokali z najtańszego segmentu – o relatywnie niskim standardzie, w gorszych lokalizacjach, wymagających remontu. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że aktualne średnie ceny ofertowe tylko nieznacznie różnią się od tych sprzed miesiąca, kwartału czy nawet roku. O ile w 11 z 18 analizowanych miast stawki są dziś wyższe – średnio o 2,8%, o tyle nie jest to różnica pozwalająca stwierdzić, że ceny mieszkań idą w górę. Potwierdza to przykład Warszawy – największego w kraju rynku mieszkaniowego. W ciągu ostatniego roku średnia stawka w stolicy spadła o zaledwie 0,9%, a mediana wzrosła o 1,1%. W obu przypadkach oznacza to kosmetyczną zmianę ceny m2 lokalu.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Przyglądając się cenom mieszkań w Polsce trzeba pamiętać, że w okresie między wprowadzeniem oferty na rynek, a zawarciem transakcji oferenci dokonują obniżek cen, nawet po kilka razy. Nierzadko przekonują jeszcze wahającego się klienta do dokonania zakupu udzieleniem dodatkowego upustu. Dlatego ceny transakcyjne, tj. te, za które nabywcy ostatecznie kupują mieszkania, są przeciętnie od kilku do nawet 20% niższe od cen, za które właściciele oferują lokale na samym początku procesu sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w sierpniu 2015 roku

W 11 z 18 analizowanych ośrodków miejskich ceny są wyższe niż przed rokiem.


Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 37800 unikalnych ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie nieruchomości Morizon.pl w sierpniu 2015 roku.

Marcin Drogomirecki,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: