eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce IX 2015

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2015

2015-10-26 14:38

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2015

Rynek nieruchomości w Polsce IX 2015 © alice_photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ceny ofertowe mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym we wrześniu wciąż pozostają stabilne. Zasługujące na odnotowanie, ponad 1-procentowe zmiany stawek nastąpiły w 6 z 18 miast analizowanych przez serwis Morizon.pl. Najbardziej – o 2,3% – wzrosła średnia cena ofertowa w Łodzi; najbardziej – o 2,1% – spadły ceny w Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2015

Wysoka podaż mieszkań na rynku pierwotnym, stanowiąca dużą konkurencję dla ofert z rynku wtórnego sprawia, że ceny ofertowe lokali ‘z drugiej ręki’ stoją w miejscu, pozostawiając znaczny margines na negocjacje pomiędzy zbywcą a klientem zainteresowanym zawarciem transakcji. We wrześniu – miesiącu, w którym tradycyjnie następuje powakacyjne ożywienie na rynku sprzedaży mieszkań, ceny ofertowe w większości miast tylko nieznacznie różniły się od zanotowanych miesiąc wcześniej. Tylko 6 ośrodków zanotowało w tym czasie wzrosty bądź spadki stawek o więcej niż 1%. Po wakacjach o 1,5% niższe są ceny w Sopocie, a o 2,1% w Białymstoku i Gorzowie Wielkopolskim. O ile w czołowym polskim kurorcie oznacza to dla kupujących oszczędność blisko 150 zł na 1 m2, o tyle w Białymstoku różnica wynosi już niespełna 100 zł, a w Gorzowie Wielkopolskim tylko 64 zł.

Jednocześnie o 1,3% wzrosła średnia cena ofertowa za mieszkania używane w Kielcach, o 1,7% w Katowicach, a o 2,3% w Łodzi. W wymiarze kwotowym oznacza to wyższe ceny m2 odpowiednio o 54 zł, 67 zł i 84 zł.

W porównaniu z wrześniem ub. roku stawki ofertowe w większości z 18 analizowanych miast są wyższe – średnio o 2,4%. Najbardziej wzrosły w Poznaniu (3,8%), Olsztynie (3,8%) i Gdańsku (4,5%). W gronie 6 miast, w których ceny są dziś niższe niż przed rokiem, wyróżnia się Białystok i Gorzów Wielkopolski; w stolicy woj. lubuskiego mieszkania są dziś o 3% tańsze niż przed rokiem, a w stolicy Podlasia staniały o 2,8%.

Dwójki wciąż najpopularniejsze


Z przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl analizy zapytań kierowanych przez osoby poszukujące mieszkania do właścicieli ofert wynika, że niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2-pokojowe. Wśród klientów na zakup mieszkania używanego amatorzy M3 odpowiadają za 39,2% popytu; wśród klientów na lokale z rynku pierwotnego ten odsetek jest nieco niższy i wynosi 38%.

Niewiele mniejszym zainteresowaniem potencjalnych nabywców cieszą się mieszkania 3-pokojowe. Z właścicielami takich ofert kontaktuje się prawie 1/3 klientów - zarówno na mieszkania nowe jak i używane.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Trzecim pod względem popularności segmentem rynku mieszkaniowego są kawalerki. Na rynku wtórnym są one przedmiotem zainteresowania 14,2% klientów. Na rynku pierwotnym klienci na lokale 1-pokojowe mają wyraźnie większy udział – odpowiadają za blisko 18% całkowitego popytu.

Mniejszy udział w popycie niż poszukujący kawalerek mają klienci zainteresowani mieszkaniami dużymi, liczącymi 4 lub więcej pokoi. Chęć ich zakupu przejawia 13,8% poszukujących mieszkania na rynku wtórnym i tylko 11,5% amatorów mieszkań nowych.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań we wrześniu 2015 roku

Ceny mieszkań na rynku wtórnym pozostają stabilne - ponad 1-procentowe zmiany odnotowano tylko w 6 ośrodkach spośród 18 badanych


fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania wg liczby pokoi

Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się mieszkania 2-pokojowe


Informacje o badaniu


Badanie preferencji zakupowych zostało przeprowadzone w dniach 1-30 września br. na próbie 5680 klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w serwisie Morizon.pl.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: