eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce III 2015

Rynek nieruchomości w Polsce III 2015

2015-04-27 13:29

Rynek nieruchomości w Polsce III 2015

W atrakcyjnych lokalizacjach ceny mieszkań powoli rosną © stokkete - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Średnie ceny ofertowe mieszkań wystawianych na sprzedaż w największych polskich miastach w dalszym ciągu pozostają stabilne. Z analizy portalu nieruchomości Morizon.pl wynika, że miesięczne wahania stawek nie przekroczyły 2% w górę lub w dół, co – z wyjątkiem Sopotu – przekłada się na wzrost lub spadek ceny za m2 o mniej niż 100 złotych. Jednak w najatrakcyjniejszych lokalizacjach największych miast stawki powoli rosną i należy się liczyć z tym, że znalezienie w nich okazji cenowych będzie coraz trudniejsze.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce II 2015

Od ponad roku zmiany średnich cen ofertowych mieszkań w największych miastach ulegają kosmetycznym zmianom. Podobna sytuacja ma miejsce obecnie – w porównaniu z lutym br. wzrosty lub spadki stawek, za jakie zbywcy oferują swoje lokale, były niewielkie. Wg danych Morizon.pl najbardziej – o 2% – spadła w ostatnim miesiącu średnia cena ofertowa mieszkań wystawionych do sprzedaży w Katowicach, co przekłada się na obniżkę ceny za m2 o 80 zł.

W tym samym czasie największy procentowo wzrost ceny – o 1,9% – zanotował Gorzów Wlkp. Dla kupujących oznacza to cenę za m2 o 57 zł wyższą niż miesiąc wcześniej. W wymiarze kwotowym najbardziej zdrożały mieszkania w Sopocie – o 160 zł na m2 (1,7%).

W porównaniu aktualnych stawek z obowiązującymi w marcu ub. roku nie widać jednolitego trendu. W połowie z 18 analizowanych przez portal Morizon.pl miast mieszkania zdrożały, a w połowie ceny spadły. Wyraźnie taniej niż przed rokiem jest w Kielcach - w stolicy woj. świętokrzyskiego średnia cena m2 mieszkania na rynku wtórnym spadła o 5,2%, tj. o 225 zł. Znaczny, blisko 4-procentowy spadek cen nastąpił także Opolu; m2 mieszkania jest tam dziś o blisko 170 zł tańszy niż w marcu 2014 r.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w marcu 2015 r.

Od ponad roku zmiany średnich cen ofertowych mieszkań w największych miastach ulegają kosmetycznym zmianom.


W tym samym czasie w 5 miastach – Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu – średnie ceny ofertowe wzrosły o min. 2%, tj. o ponad 100 zł.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


Wyniki obserwacji ruchu cen w ostatnich 12 miesiącach nie dają podstaw do jednoznacznego stwierdzenia, że mamy do czynienia z jednym, jasno określonym trendem na rynku sprzedaży mieszkań używanych. O ile bowiem „dołek cenowy” jest już dawno za nami (III kwartał 2013 r.), to ożywienie popytu wciąż nie jest na tyle silne i równomierne, by można było obwieścić powrót do trwałego wzrostu cen mieszkań w całym kraju. Jednak w najatrakcyjniejszych lokalizacjach największych miast stawki powoli rosną i należy się liczyć z tym, że znalezienie w nich okazji cenowych będzie coraz trudniejsze. Dzieje się tak za sprawą zamożniejszych klientów, którzy już wracają na rynek nieruchomości szukając na mim lokali o standardzie wyższym od obecnie posiadanych (lepsza lokalizacja, większy metraż, własny garaż, etc.) oraz takich, które będą dobrą lokatą kapitału.

Jakich mieszkań szukali klienci w marcu br.?


Z badań prowadzonych przez portal nieruchomości Morizon.pl wynika, że największym zainteresowaniem klientów planujących zakup mieszkania na rynku wtórnym niezmiennie cieszą się mieszkania 2-pokojowe; takiego lokalu poszukiwało 2 na 5 klientów.

Co trzeci potencjalny nabywca mieszkania (33%) poszukiwał w marcu mieszkania 3-pokojowego, a zaledwie co 8 - kawalerki.
Na uwagę zasługuje fakt, że amatorów na kawalerki – najmniejsze i relatywnie najtańsze mieszkania – było mniej niż klientów na zakup mieszkań z co najmniej 4 pokojami. Ci ostatni stanowili 13,7% wszystkich poszukujących mieszkań na rynku wtórnym w Polsce.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania wg liczby pokoi

Niemal 3/4 kupujących poszukuje mieszkań dwu- i trzypokojowych.


Informacje o badaniu
Raport został przygotowany na podstawie danych z 21400 ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w portalu nieruchomości Morizon.pl w marcu 2015 roku. Badanie struktury popytu zostało przeprowadzone na próbie 4600 użytkowników portalu Morizon.pl poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w marcu 2015 r.

Marcin Drogomirecki,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: