eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa mieszkań w V 2016 r.

Budowa mieszkań w V 2016 r.

2016-06-21 11:31

Budowa mieszkań w V 2016 r.

Gorszy miesiąc dla deweloperów © franz12 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po ustanowieniu rekordu liczby rozpoczynanych inwestycji, optymizm wśród deweloperów osłabł najmocniej od 3 lat – wynika z najnowszych danych GUS. Wciąż nie wiadomo też jak deweloperzy zareagowali na pokazane w czerwcu założenia programu „mieszkanie +”. Na twarde dane trzeba będzie poczekać do lipca.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w I kw. 2016 r.

Najnowsze dane GUS pokazują, że po bardzo udanym kwietniu, maj przyniósł na rynek deweloperski osłabienie optymizmu. I tak na przykład w piątym miesiącu rozpoczęto budowę 6,1 tys. mieszkań. Dla porównania miesiąc wcześniej padł historyczny rekord na poziomie 10,9 tys. lokali. Nie wykluczone więc, że słaby majowy wynik jest związany z rekordem odnotowanym miesiąc wcześniej. Warto jednak odnotować, że najnowszy odczyt jest aż o 26,7% niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tym samym zanotowaliśmy największy spadek w ujęciu rok do roku od 3 lat.

Wciąż brak efektu zapowiedzi rządu


Co warto podkreślić, do wyraźnego wyhamowania doszło jeszcze przed rządową konferencją, na której poznaliśmy założenia programu „mieszkanie +”. Jednym z jego elementów jest stworzenie mechanizmu zakupu mieszkania od państwowego podmiotu za „półdarmo” i to bez ponoszenia ryzyka zaciągania kredytu. W tym kontekście trzeba mieć świadomość, że program ten może wpłynąć na spadek popytu na nowe mieszkania.

Jest to więc kolejna zła informacja, o której powinni pamiętać deweloperzy planując skalę swojej działalności na kolejne lata. Dotychczas pozostawali oni głusi na takie zagrożenia jak pogarszający się dostęp do kredytów hipotecznych, wzrost wymaganego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości czy fakt, że pieniądze zarezerwowane na dopłaty w programie „mieszkanie dla młodych” wyparowują w bardzo szybkim tempie. Co ciekawe to ostatnie dzieje się to na tyle dynamicznie, że w wakacje banki znowu ogłoszą, że przestają przyjmować kolejne wnioski.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

W piątym miesiącu rozpoczęto budowę 6,1 tys. mieszkań, co względem poprzedniego miesiąca oznacza dość duży spadek.


Umarła hossa, niech żyje hossa


Te wszystkie złe informacje trafiają na rynek rozgrzany trzyletnią hossą. Trudno dziś wyrokować czy kolejne miesiące potwierdzą pesymistyczny scenariusz spowolnienia, czy rynek wróci na pomyślne tory dalszego ustalania kolejnych rekordów. Faktem jest natomiast, że z coraz większego popytu na swoje towary i usługi cieszyć się mogą składy budowlane, firmy wykończeniowe czy sklepy z wyposażeniem potrzebnym w nowych „czterech kątach”. Powód? Kończy się coraz więcej inwestycji rozpoczynanych w okresie ożywienia. Tym samym coraz więcej osób odbiera klucze do swoich wymarzonych mieszkań i zaczyna je urządzać. W maju br. deweloperzy oddali do użytkowania 5,3 tys. lokali. To o 15,8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Patrząc na dane od początku roku, deweloperzy skończyli budowę 28,9 tys. mieszkań, czyli o ponad 50% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

W maju 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 16,3 tys. mieszkań i rozpoczęto budowy kolejnych 14 tys. lokaliTrendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W maju 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 16,3 tys. mieszkań, rozpoczęto budowy 14 tys. lokali, a do użytkowania oddano 11,3 tys. mieszkań.

Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-06-27 09:09:40

    Mieszkania położone w dogodnej lokalizacji, tak jak te na katowickim nowym tysiącleciu zawsze będą atrakcyjne dla kupujących, a teraz nadal jeszcze można je kupić też z dopłatą odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: