eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa mieszkań w 2015 r.

Budowa mieszkań w 2015 r.

2016-01-20 16:16

Budowa mieszkań w 2015 r.

W 2015 roku deweloperzy budowali najwięcej mieszkań w historii © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Rok 2015 był najlepszy po względem wyników budownictwa mieszkaniowego w Polsce – informuje GUS. Deweloperzy nie szczędzą środków na rozwój skali swojej działalności, bo Polacy nigdy wcześniej nie kupowali nowych lokali tak chętnie jak dziś.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w XI 2015 r.

Już od 30 miesięcy dane publikowane przez GUS potwierdzają, że deweloperzy rozpoczynają coraz więcej nowych projektów. Co więcej, dynamika tych zmian utrzymuje się na wysokim – dwucyfrowym poziomie (w ujęciu r/r).

Zmiany utrudniają zadłużanie


Takie wyniki to efekt panującego w gronie deweloperów optymizmu. Trudno się mu dziwić skoro największe firmy działające na tym rynku podają informacje o potężnych wzrostach liczby sprzedawanych mieszkań. W 2015 roku były one zazwyczaj o 20-30% wyższe niż rok wcześniej. Wiele firm pokonało tym samym rekordy ze szczytu poprzedniej hossy. W efekcie trudno się dziwić, że deweloperzy widząc spory ruch w biurach sprzedaży, wprowadzają nowe projekty, aby odnowić ofertę.

Z drugiej strony optymizm powinny tonować negatywne zmiany, które decydować będą o obrazie rynku mieszkaniowego w 2016 roku. Bardzo ważne zmiany dotykają rynek kredytowy. Już 10 banków z 16 przebadanych w styczniu br. przyznało, że trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto miesięcznie musi się liczyć ze znacznie wyższym oprocentowaniem kredytu mieszkaniowego niż ci, którzy o dług ubiegali się miesiąc wcześniej. W ciągu miesiąca aż o 39 tys. zł, a w ciągu roku o ponad 70 tys. zł zmalała też zdolność kredytowa takiej rodziny (do niecałych 380 tys. zł w formie 30-letniego długu). Warto podkreślić, że jeszcze nie wszystkie banki zmieniły swoje cenniki, a już dziś zebrane dane potwierdzają, że w 2016 roku o pieniądze na mieszkanie będzie trudniej, a oprocentowanie długu będzie wyższe.

Powód? Banki same są drenowane z pieniędzy, więc mniej chętnie je pożyczają. Nie chodzi tylko o podatek bankowy, ale też składki na wypłaty dla klientów SK Banku, finansowanie fundusz restrukturyzacji kredytów, podniesienie kapitałów nie mówiąc już o kosztach przewalutowania kredytów, czego koszty mogą iść w miliardy złotych.

Gdyby tego było mało, to od stycznia chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba posiadać 15-proc. wkład własny, a nie jak w 2015 roku 10-proc. To sprzyja wykorzystaniu pieniędzy z programu „Mieszkanie dla młodych” i niestety lada miesiąc może dojść do wyczerpania środków z tego programu wsparcia. Wszystkie te czynniki spowodują więc, że o kredyt będzie trudniej. Planowane w przyszłym roku zmiany powinny więc hamować inwestycyjne apetyty deweloperów.

Historyczny wynik poprawiony o 10%


Tymczasem w trakcie 2015 roku deweloperzy rozpoczęli najwięcej nowych budów w historii – o 24% więcej niż w 2014 roku oraz o 10% więcej niż w rekordowym dotychczas 2007 roku.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

W listopadzie br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 9,9 tys. mieszkań, czyli o ponad 48% więcej niż przed rokiem


Z najnowszej publikacji GUS wynika ponadto, że w grudniu br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 9,9 tys. mieszkań. To o 48% więcej niż przed rokiem. Do tego firmy budujące mieszkania rozpoczęły także budowy 8,2 tys. nowych lokali (wzrost o 52% r/r). Z Imponującą dynamiką wzrosła też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. W grudniu zakończono budowy prawie 9 tys. mieszkań. To o 43% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w w okresie od stycznia do grudnia

Liczba budów rozpoczętych w bieżącym roku jest rekordowa.Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W grudniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 17,4 tys. mieszkań, a więc o 41% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Podobna była dynamika rozpoczętych budów (12,4 tys. lokali). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast o 23% (do 18,9 tys.).
.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

Duży wahnięciom nie ulega liczba mieszkań oddawanych do użytkowania, chociaż i ona w ostatnim czasie wykazywała tendencję wzrostową.


Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-01-21 17:45:08

    Nie brakuje chętnych na zakup mieszkań stąd tak dobra sytuacja na rynku nieruchomości, kupowanie pod wynajem wcale się nie skończy w bieżącym roku, zwłaszcza że zyski z apartamentów takich jak Wola Invest nadal będą wyższe niż na bankowych lokatach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: