eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa mieszkań w I kw. 2016 r.

Budowa mieszkań w I kw. 2016 r.

2016-04-19 13:44

Budowa mieszkań w I kw. 2016 r.

Od 8 lat deweloperzy nie zbudowali tak wielu mieszkań © Kurmyshov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dobra passa na rynku deweloperskim trwa już ponad 2,5 roku. Efekt? Pierwszy kwartał br. był dla deweloperów najlepszy od 8 lat pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Będzie to miało efekty w publikowanych przez firmy wynikach finansowych – ocenia Lion’s Bank.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w 2015 r.

17,2 tys. – aż tyle mieszkań deweloperzy oddali do użytkowania tylko przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Jest to wynik o ponad połowę lepszy niż przed rokiem, a także najlepszy od 8 lat. Informacji tej szczególną uwagę powinni poświęcić inwestorzy giełdowi, ponieważ zgodnie z zasadami rachunkowości, deweloperzy mogą w końcu pokazać przychody ze sprzedaży tych mieszkań w swoich wynikach finansowych. W samym marcu liczba mieszkań oddanych do użytkowania także była imponująca. Po wzroście o 74% (r/r) osiągnęła poziom 5,9 tys. sztuk – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

Deweloperzy po 30 miesiącach sprintu dostali zadyszki?


Pozostałe informacje, które podał dziś urząd wydają się na pierwszy rzut oka mniej spektakularne, ale wbrew pozorom w nich także odnaleźć można ważne informacje. Po pierwsze potwierdzają one, że od stycznia liczba rozpoczynanych inwestycji deweloperskich przestała rosnąć. To niemała zmiana, jeśli wziąć pod uwagę, że wcześniej GUS miesiąc w miesiąc przez 2,5 roku informował o dynamicznie rosnącej liczbie nowych inwestycji. To dzięki temu w 2015 roku padł historyczny rekord – deweloperzy nigdy wcześniej nie rozpoczynali tak wielu nowych budów.

Wyniki za trzy pierwsze miesiące br. sugerują jednak, że deweloperzy ostrożniej patrzą w przyszłość i nie są już skłonni bezkrytycznie podejmować decyzje o rozpoczynaniu kolejnych inwestycji.

Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że ostatnie miesiące obfitowały w informacje, które mogą negatywnie odbić się na popycie na nowe mieszkania. Po pierwsze w tym kontekście trzeba przypomnieć podatek bankowy, który spowodował, że o kredyt jest trudniej (doszło do wyraźnego spadku zdolności kredytowej), a do tego dług jest droższy. Gdyby tego było mało, to od stycznia chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba posiadać 15-proc. wkład własny, a nie jak w 2015 roku 10-proc. To sprzyjało wykorzystaniu pieniędzy z programu „Mieszkanie dla młodych”, w którym na ten rok pieniądze się już skończyły. Banki co prawda przyjmują jeszcze wnioski na dwa kolejne lata, ale nawet fakt, że z pieniędzy nie będą mogli skorzystać nabywcy mieszkań używanych może odbić się na sprzedaży nowych mieszkań. Jak? Pieniądze ze sprzedaży używanego „M” często wydawane są na zakup nowych „czterech kątów”. Zakręcony kurek z pieniędzmi na dopłaty do rynku wtórnego może więc negatywnie odbić się na sprzedaży nowych lokali.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

Ilość rozpoczynanych budów utrzymuje się na dość stabilnym poziomie.


Tonowane pozwolenia


Co warto podkreślić, stabilizacja ma miejsce nie tylko w obszarze noworozpoczynanych inwestycji, ale też liczby wydawanych pozwoleń na budowę. W pierwszym kwartale deweloperzy dostali ich co prawda tyle, że mogliby zacząć budować kolejne 21,4 tys. mieszkań, ale wzrost w tym obszarze na poziomie 5,9% (r/r) nie jest już tak imponujący i powoli zaczyna sugerować dochodzenie do stabilizacji, a nie dalszą ekspansję.


Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W kwietniu 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 16,4 tys. mieszkań, rozpoczęto budowy 15,7 tys. lokali, a do użytkowania oddano 13,1 tys. mieszkań.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

W liczbie wydawanych pozwoleń na budowę widać stabilizację.


.
Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: