eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa mieszkań w XI 2015 r.

Budowa mieszkań w XI 2015 r.

2015-12-18 12:30

Budowa mieszkań w XI 2015 r.

Deweloperom niestraszne przyszłoroczne zawirowania na rynku mieszkaniowym ©  ilkercelik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Już po raz 28 z rzędu dane publikowane przez GUS potwierdzają, że deweloperzy nie szczędzą środków na rozwój skali swojej działalności. Czas pokaże czy w 2016 roku nie będą żałować tegorocznego optymizmu.

Przeczytaj także: Budowa mieszkań w X 2015 r.

Po nieznacznie gorszych wynikach budownictwa mieszkaniowego w październiku, listopad potwierdził, że dobra koniunktura panuje na tym rynku dalej. Dobrą passę potwierdzana jest już od 28 miesięcy w publikacjach GUS dotyczących budownictwa mieszkaniowego.

Rok 2016 będzie gorszy


To może zaskakiwać, bo w Polsce sporo nieruchomości kupowanych jest na kredyt (nowych umów podpisuje się ponad 170 tys. rocznie), a przyszły rok będzie dla banków trudny. Banki już musiały złożyć się na wypłaty dla klientów SK Banku, sfinansować fundusz restrukturyzacji kredytów, podnieść kapitały, a także czeka je podatek bankowy. Gdyby tego było mało na rozwiązanie czeka też problem kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Trudno więc spodziewać się, że banki drenowane z pieniędzy będą chciały udzielać kredyty hipoteczne równie chętnie co w 2015 roku. O dług powinno być więc trudniej, a do tego będzie on droższy.

Już dziś wiadomo, że 7 banków podniosło lub zapowiedziało podwyżki marż kredytowych, a parlament dopiero pracuje nad ustawą o podatku bankowym, która ma zacząć działać od lutego 2016r.

Do tego warto dodać informację, że od stycznia chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba będzie posiadać 15-proc. wkład własny, a nie jak dziś 10-proc. To powinno sprzyjać wykorzystaniu pieniędzy z programu „Mieszkanie dla młodych” i doprowadzić do szybkiego wyczerpania środków z tego programu wsparcia. Wszystkie te czynniki spowodują więc, że o kredyt będzie trudniej.

Szacunki NBP, sugerują natomiast, że co trzecia złotówka wydana na nowe mieszkania w 7 miastach pochodziła z kredytu. Planowane w przyszłym roku zmiany powinny więc hamować inwestycyjne apetyty deweloperów. Tymczasem przez ostatnie 11 miesięcy deweloperzy rozpoczęli najwięcej nowych budów w historii – o 22% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem oraz o 8% więcej niż w rekordowym dotychczas 2007 roku.

fot. mat. prasowe

Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w w okresie od stycznia do listopada

Liczba budów rozpoczętych w bieżącym roku jest rekordowa.


Pozwolenia płyną szerokim strumieniem


Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w listopadzie br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 7,5 tys. mieszkań. To o 27% więcej niż przed rokiem. Do tego firmy budujące mieszkania rozpoczęły także budowy 8,2 tys. nowych lokali (wzrost o 40,5% r/r). Mniej imponujący jest za to wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. W listopadzie zakończono budowy 6,8 tys. mieszkań. To o 6,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Wyniki działalności deweloperów

W listopadzie br. deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 7,5 tys. mieszkań, czyli o ponad 1.4 więcej niż przed rokiemTrendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:
GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:
  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W listopadzie 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 13,9 tys. mieszkań, a więc o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Podobna była dynamika rozpoczętych budów (13,5 tys. lokali). Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast o 6,8% (do 13,9 tys.).
.

fot. mat. prasowe

Wyniki budownictwa mieszkaniowego

Duży wahnięciom nie ulega liczba mieszkań oddawanych do użytkowania.


Bartosz Turek,

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2015-12-20 17:42:53

    Budownictwo stale rośnie, nic nie wskazuje też na to żeby to miało się zmienić, a takie rozwiązania jak Wola Invest mają szansę zdominować rynek kupowania pod wynajem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: