eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nie ma miejsca na Mieszkanie +

Nie ma miejsca na Mieszkanie +

2016-06-27 11:04

Przeczytaj także: Mieszkanie + to szansa na sukces czy płonne nadzieje?


Działki do zabudowy stanowią coraz mniejszą część publicznego zasobu …


Na powyższym wykresie, informacje dotyczące zabudowanych i zurbanizowanych gruntów Skarbu Państwa są ledwie widoczne. Udział wspomnianych gruntów staje się nieco większy (1,1%), jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko publiczny zasób ziemi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że Skarb Państwa nie jest wiodącym właścicielem gruntów zabudowanych lub zurbanizowanych. Państwowe działki stanowią 16,9% wszystkich takich gruntów w Polsce. Co gorsza, wiele zurbanizowanych działek z publicznego zasobu nie nadaje się do zabudowy mieszkaniowej (np. ze względu na uciążliwe sąsiedztwo zakładów przemysłowych lub torów i zajezdni kolejowych). Ewentualna budowa mieszkań na terenach oddanych przez państwowe przedsiębiorstwa albo jednostki wojskowe, w wielu przypadkach wymagałaby dodatkowych nakładów związanych z rekultywacją terenu – mówi ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

fot. mat. prasowe

Znaczenie gruntów należących do Skarbu Państwa w skali całego kraju

Większość użytków leśnych i gruntów zadrzewionych należy do państwa


Można przypuszczać, że aktualny zasób państwowych gruntów, które nadają się do zabudowy mieszkaniowej, jest nieco mniejszy niż w grudniu 2014 r. Przez ostatnie lata, mieliśmy bowiem do czynienia ze spadkiem powierzchni zurbanizowanych i zabudowanych gruntów Skarbu Państwa (2012 r. - spadek o 2491 hektarów, 2013 r. - 2024 ha, 2014 r. - 3206 ha). Być może zmiana polityki mieszkaniowej rządu, przyczyni się do zatrzymania wspomnianego procesu.

Wszystkie podane statystyki mają ogólny charakter i dotyczą całego kraju lub całości obszarów miejskich. Tym niemniej, można spodziewać się, że znalezienie odpowiednich gruntów pod budowę państwowych „czynszówek” nie będzie łatwym zadaniem. Brak konkretów na temat lokalizacji i liczby planowanych „M”, obecnie jest największą bolączką programu Mieszkanie Plus. Ta inicjatywa nie będzie dobrze oceniana jeśli okaże się, że tanie lokale czynszowe mogą powstać tylko z dala od infrastruktury potrzebnej rodzinom (np. sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni lekarskich i przystanków). Program MdM już spowodował przesuwanie się nowej zabudowy mieszkaniowej na peryferia największych metropolii. Nowa inicjatywa rządu, nie powinna pogłębiać takiego zjawiska, które generuje dodatkowe koszty (np. związane z prywatnym dojazdem do pracy oraz rozbudową komunikacji miejskiej).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: