Najbardziej zielone polskie miasta. Na 1. miejscu zaskoczenie
2017-03-16 11:31
Przeczytaj także: TOP 10 najbardziej zielonych dużych miast w Polsce
Znacznie więcej zieleni miejskiej przydałoby się nie tylko w Krakowie …
Dane GUS-u na temat zieleni miejskiej są ciekawe, ale ukazują się z pewnym opóźnieniem. Główny Urząd Statystyczny musi zbierać i opracowywać informacje, które gminy przesyłają na formularzach SG - 01. Dlatego nie mamy jeszcze podsumowania powierzchni miejskich terenów zielonych z 2016 r.
W Banku Danych Lokalnych GUS-u można natomiast znaleźć statystyki dla 2015 r. dotyczące udziału parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w całej powierzchni miasta. Główny Urząd Statystyczny nie podaje wprawdzie udziału lasów w powierzchni miast, ale tę wartość można stosunkowo łatwo obliczyć. Poniższy wykres przedstawia informacje na temat udziału lasów oraz innych terenów zielonych (parków, zieleńców, terenów zieleni osiedlowej) w powierzchni zajmowanej przez największe polskie miasta.
fot. mat. prasowe
Udział terenów zielonych w powierzchni największych miast
Najbardziej zielonym z największym miast okazują się Katowice.
Nawet po pobieżnym przeanalizowaniu danych GUS-u, nietrudno zauważyć ogromne różnice dotyczące porównywanych miast.
Za przykład mogą posłużyć Katowice. Jak wynika z analizy portalu RynekPierwotny.pl w Stolicy Górnego Śląska parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej stanowią 6% powierzchni, a udział lasów wynosi aż 40% - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.Najmniej „zielona” metropolia, czyli Kraków cechuje się łącznym udziałem lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym zaledwie 9% (patrz poniższy wykres). Taka sytuacja wydaje się niepokojąca, zważywszy na jakość powietrza w Krakowie. Warto również zwrócić uwagę, że w stosunku do 2005 r. udział krakowskich terenów zielonych wzrósł tylko o 1 punkt procentowy. W 2015 r. pod względem udziału powierzchni zajętych przez roślinność, nie najlepiej prezentowały się też dwa inne polskie miasta - Wrocław oraz Łódź.
Najbardziej zielona polskie miasta to także Sopot i Gdynia
W skali całego kraju można zauważyć jeszcze większe rozbieżności związane z udziałem terenów zielonych. Zróżnicowanie sytuacji staje się bardzo widoczne, gdy porównamy dane z wszystkich miast na prawach powiatu. W analizowanej grupie można znaleźć np. rekordowy Chorzów z udziałem parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej wynoszącym 21% (według danych z 2015 r.). Takie same tereny z roślinnością stanowią tylko 1% powierzchni Mysłowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Białej Podlaskiej, Świnoujścia oraz Zielonej Góry. Ostatnie z wymienionych miast na szczęście wyróżnia się największym udziałem lasów (aż 53%). Bardzo wysokie wyniki odnotowano także na terenie Sopotu (52%), Gdyni (44%), Katowic (40%) i Jaworzna (37%). Pod względem udziału lasów (zarówno prywatnych jak i państwowych), najgorzej prezentują się następujące miasta: Rzeszów (3%), Zamość (2%), Siemianowice Śląskie (1%), Łomża (1%) oraz Krosno (1%). Warto wspomnieć, że Stolica Podkarpacia przed powiększeniem terytorium, miała jeszcze mniejszy odsetek lasów (ok. 0,1% powierzchni).
fot. mat. prasowe
Miasta powiatowe cechujące się największą i najmniejszą ilością zieleni
W rekordowym Chorzowie udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej stanowi aż 21%
Po zsumowaniu informacji dotyczących lasów oraz parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej można sprawdzić, które polskie miasta na prawach powiatu w 2015 r. były najbardziej „zielone”. Na ten tytuł zasługuje Sopot (59% powierzchni zajętej przez tereny zielone). Bardzo wysokie wyniki odnotowano też dla Zielonej Góry (54%), Gdyni (46%) oraz Katowic (46%). Średnia wartość dla miast na prawach powiatu wyniosła 20%. Znacznie gorsze wyniki odnotowano m.in. na terenie Konina (6%), Tarnowa (6%), Rzeszowa (5%), Łomży (4%) oraz Krosna (3%). Wśród krajowych metropolii, najniżej uplasował się Kraków. Wynik tego miasta również jest ważnym sygnałem dla lokalnych samorządowców.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu
![Za mieszkanie wśród zieleni jesteśmy gotowi zapłacić więcej [© Thomas Ioannes - Fotolia.com] Za mieszkanie wśród zieleni jesteśmy gotowi zapłacić więcej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kupno-mieszkania/Za-mieszkanie-wsrod-zieleni-jestesmy-gotowi-zaplacic-wiecej-218466-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Urban sprawl a ekonomia i ekologia
-
Dlaczego inwestorzy patrzą na Kraków?
-
PIE: pandemia zagraża rozwojowi małych miast?
-
Biurowce w oczekiwaniu na najemców. Coraz więcej pustostanów
-
Jak zieleń podnosi ceny mieszkań?
-
Zdrowe miasto musi być dobrze zaplanowane
-
Polskie miasta w social media. O czym ćwierkają samorządy?
-
Tereny zielone w miastach: najwięcej w Warszawie
-
Biurowce w Katowicach: nowe inwestycje z rekordem
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)