eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wycinka drzew napędza sprzedaż działek?

Wycinka drzew napędza sprzedaż działek?

2017-05-02 12:01

Wycinka drzew napędza sprzedaż działek?

Wycinka drzew napędza sprzedaż działek? © Yuri Tuchkov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wycinka drzew napędza sprzedaż działek? Okazuje się, że tak. Potwierdzeniem są najświeższe badania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości "Puls Rynku", z którego wynika, że już połowa pośredników dostrzega wzrost ilości ofert sprzedaży wykarczowanych działek. Co trzeci ankietowany spostrzega również wzmożone zainteresowanie kupnem tego typu nieruchomości.

Przeczytaj także: Wycinka drzew, czyli Lex Szyszko w praktyce

Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy sprawiły, że niezwiązana z działalnością gospodarczą wycinka drzew stała się o wiele mniej skomplikowana niż dotychczas. Wraz ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach zniknęła konieczność uzyskiwania stosownych zgód gminy lub miasta. Wzmożona wycinka drzew trwa w najlepsze i wzbudza już tyle kontrowersji, że najprawdopodobniej nie obejdzie się bez kolejnej zmiany przepisów.

Sprzedam działkę. Wycinka drzew przeprowadzona.


Czy zmiany w prawie wpłynęły na rynek nieruchomości? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Polska Federacja Rynku Nieruchomości. O opinie zapytano zrzeszonych w organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami.
– Celem złagodzenia przepisów miało być wzmocnienie prawa do dowolnego gospodarowania własną nieruchomością. Misja się powiodła, ale wycinka drzew na prywatnych działkach przerosła przewidywania ustawodawcy. Zwłaszcza na tych, które mogły posłużyć za teren pod inwestycje, w dużych aglomeracjach. Część właścicieli wystawiła wykarczowane działki na sprzedaż, licząc że staną się one bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Czy liberalne podejście do wycinki zmieniło ceny ofertowe działek?

Niemal co piąty ankietowany zauważa podwyżki cen.


Blisko połowa, bo 45 proc. pytanych przez PFRN pośredników, zauważyła większe zainteresowanie właścicieli sprzedażą już „wyczyszczonych” działek. Co trzeci wskazuje na wzrost liczby ofert na poziomie do 10 proc., a co piąty – 10-20 proc. Równocześnie 54,5 proc. ankietowanych nie odnotowało większego ruchu wśród swoich klientów.

fot. mat. prasowe

Czy liczba ofert sprzedaży już wykarczowanych działek wzrosła?

Przeszło 45% ankietowanych dostrzega wzrost ilości ofert.


Ceny bez zmian


Również ci, którzy chcą kupić działkę zaczęli się interesować tymi już wykarczowanymi. Co trzeci pytany pośrednik wskazuje, że klienci tłumacząc powody swojej aktywności na rynku powołują się właśnie na liberalizację prawa. Ponad 36 proc. ankietowanych odnotowało wzrost zapytań o działki na sprzedaż, ale w ich opinii nie ma na to wpływu zmiana w przepisach. Zwykle o tej porze roku ruch jest większy. Kolejne 36 proc. wskazuje, że zainteresowanie działkami pozostaje na tym samym poziomie.

Zmiany przepisów nie miały również wpływu na wzrost cen ofertowych działek. Ponad 72 proc. ankietowanch nie potwierdza zmian. Tylko co piąty (18,2 proc.) mówi o niewielkim wzroście cen (na poziomie 5-10 proc.), a co dziesiąty zauważa ich spadek.

fot. mat. prasowe

Czy klienci interesują się zakupem tego rodzaju działek?

Ponad 36 proc. ankietowanych odnotowało wzrost zapytań o działki na sprzedaż, ale w ich opinii nie ma na to wpływu zmiana w przepisach.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: