eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny nieruchomości w Trójmieście stabilne, ale są wyjątki

Ceny nieruchomości w Trójmieście stabilne, ale są wyjątki

2017-05-02 12:10

Ceny nieruchomości w Trójmieście stabilne, ale są wyjątki

Gdańsk © kilhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym roku ceny nieruchomości zlokalizowanych w Trójmieście rosły - głosi najnowszy E-VALUER INDEX 2017. Na rynku pierwotnym podwyżki sięgnęły 3-4%, na wtórnym wyniosły od 2-5%. W tym roku najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia ze stabilizacją, a wzrosty utrzymają się jedynie w Sopocie. Autorzy raportu przyjrzeli się również, jakie mieszkania najlepiej sprzedają się w poszczególnych trójmiejskich lokalizacjach.

Przeczytaj także: Mieszkania w Poznaniu: rekordy czy stabilizacja?

Przed nami najświeższa odsłona raportu E-VALUER INDEX 2017. Opracowanie autorstwa ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation tradycyjnie już przygląda się sytuacji na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski. Autorzy biorą pod lupę mediany cen transakcyjnych z pierwotnego oraz wtórnego rynku nieruchomości, a także stawki czynszów.

W minionym roku ceny nieruchomości w Trójmieście rosły. W Gdańsku i Sopocie nowe mieszkania zdrożały o 4%, w Gdyni podwyżki sięgały 3%. W przypadku rynku wtórnego wzrosty sięgnęły 5% (Gdańsk), 2% (Gdynia) oraz 3% (Sopot). Jak będzie w tym roku? Roksana Pachałko-Ciołkowska, ekspert z gdańskiego oddziału Emmerson Evaluation, przekonuje, że ceny nieruchomości w Gdańsku i Gdyni cechować będzie stabilność i to zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Nieznacznych podwyżek można się natomiast spodziewać w Sopocie.
- Spory popyt na nowe mieszkania mógłby oczywiście przekładać się na ceny nieruchomości, a dokładnie - na ich wzrost. Szczęśliwie jednak towarzyszy mu pokaźna podaż -
zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni można oczekiwać wielu nowych inwestycji mieszkaniowych – przekonuje ekspertka Emmerson Evaluation.
Trend rosnącej podaży doskonale widać w dynamice przyznawanych pozwoleń na budowę. W 2016 r., w samej stolicy województwa pomorskiego wydano aż 6844 takich pozwoleń, w tym 6405 dla deweloperów. To ponad dwa razy więcej niż jeszcze 3 lata temu. Rekord padł także w Gdyni, gdzie wydano 2391 pozwoleń na budowę, z czego 1604 deweloperom. Niewiele pozwoleń zanotowano w Sopocie. Jest to jednak specyficzny rynek, głównie nieruchomości luksusowych.

Ile za nowe a ile za używane mieszkanie w Trójmieście?


Według wyliczeń ekspertów Emmerson Evaluation, mediana ceny za 1 mkw. nowego mieszkania w Gdańsku wyniosła w ubiegłym roku 5792 zł, a w Gdyni 5966 zł. Mediana cen transakcyjnych na sopockim rynku pierwotnym sięgnęła 10147 zł/mkw. Nowe mieszkania na tym rynku były zatem wyraźnie droższe niż we wszystkich pozostałych lokalizacjach badanych przez Emmerson Evaluation, na czele ze stolicą. Aż o ponad 3 tys. zł taniej można było za to kupić w Sopocie mkw. mieszkania z drugiej ręki (7008 zł/mkw.). Mediana cen na rynku wtórnym dla Gdańska wyniosła 5186 zł/mkw. W Gdyni było nieco taniej, mediana cen mkw. mieszkania z drugiej ręki sięgnęła tam 4869 zł/mkw.

fot. mat. prasowe

Trójmiasto - mediany cen

Zdecydowanie najdroższą trójmiejską lokalizacją jest Sopot.


Gdzie i jakie mieszkania kupujemy w Trójmieście?


Z raportu E-VALUER INDEX 2017 dowiadujemy się także, jakie mieszkania najchętniej kupowane były w Trójmieście. W Gdańsku największą popularnością cieszyły się mniejsze lokale o powierzchni 35-50 mkw. (43% transakcji na rynku pierwotnym i 37% na rynku wtórnym). Około 1/3 kupujących, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wybrała lokale nieco większe, o pow. 50-70 mkw. Natomiast w Gdyni sprzedaż mieszkań małych (35-50 mkw.) i średnich (50-70 mkw.) była dość zbliżona i wynosiła odpowiednio 33% i 35% transakcji na rynku pierwotnym oraz 40% i 33% na rynku wtórnym. Sopot, jako rynek mieszkań luksusowych, prezentował odmienne trendy. Sprzedawało się tu zdecydowanie więcej sporych mieszkań. Na rynku pierwotnym lokale o powierzchni ponad 100 mkw. odpowiadały za 18% transakcji, podobnie było w przypadku mieszkań o metrażu od 70 do 100 mkw. Z kolei wśród lokali z drugiej ręki, w Sopocie dominowały zakupy metraży 35-50 mkw. oraz 50-70 mkw. (odpowiednio 33% i 25%). Najmniejszych mieszkań, do 35 mkw., dotyczyło 15% transakcji na rynku wtórnym. Na sopockim rynku pierwotnym kawalerki właściwie nie były przez deweloperów oferowane, co przełożyło się na brak lokali tego typu w zestawieniu.

fot. mat. prasowe

Trójmiasto - struktura sprzedaży na rynku pierwotnym i wtórnym

W Gdańsku największą popularnością cieszyły się mniejsze lokale o powierzchni 35-50 mkw.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: