eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania w Poznaniu: rekordy czy stabilizacja?

Mieszkania w Poznaniu: rekordy czy stabilizacja?

2017-04-29 00:10

Mieszkania w Poznaniu: rekordy czy stabilizacja?

Poznań © Photocreo Bednarek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku nowe mieszkania w Poznaniu zdrożały o zaledwie 1% - głosi najnowszy E-VALUER INDEX 2017. Sytuacja na rynku wtórnym była nieco bardziej dynamiczna (średnia podwyżka ceny 1 mkw. używanego lokalu to 31%). Oczekiwana, rekordowa podaż pozwala przypuszczać, że cenowy status quo zostanie utrzymany również w tym roku. Autorzy raportu sądzą, że w najbliższych miesiącach poznański rynek mieszkaniowy czeka stabilizacja.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy. Poznań po I kw. 2017 r.

Przed nami najświeższa odsłona raportu E-VALUER INDEX 2017. Opracowanie autorstwa ekspertów od wyceny nieruchomości z Emmerson Evaluation tradycyjnie już przygląda się sytuacji na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski. Autorzy biorą pod lupę mediany cen transakcyjnych pierwotnego oraz wtórnego rynku nieruchomości, a także stawki czynszów.

Analiza Emmerson Evaluation dowodzi, że w minionym roku nowe mieszkania w Poznaniu podrożały o zaledwie 1%. Była to jedna z najmniejszych podwyżek, z jaką mieliśmy do czynienia w skali całego kraju. Podobnie było we Wrocławiu, Bydgoszczy oraz w Rzeszowie. Z nieco większą dynamiką wzrostu cen mielisśmy do czynienia w przypadku lokali z drugiej ręki, których 1 mkw. zdrożał o średnio 3%.

Nowe mieszkania w Poznaniu najbardziej rozchwytywane


Eksperci Emmerson Evaluation zakładają jednak, że bieżący rok przyniesie rynkowi mieszkaniowemu w Poznaniu stabilizację. Zanotowana w raporcie E-VALUER INDEX 2017 dla rynku pierwotnego mediana cen transakcyjnych za 1 mkw. w stolicy Wielkopolski wynosiła w 2016 roku 5 840 zł dla rynku pierwotnego i 5109 zł dla wtórnego. Podobnie jak w wielu innych lokalizacjach, również w Poznaniu, rynek nowych mieszkań najmocniej przyciąga kupujących.
– Duży popyt jest jednak coraz skuteczniej zaspokajany przez ofertę deweloperów. W 2016 roku liczba zezwoleń na budowę wydana w Poznaniu była najwyższa spośród wszystkich analizowanych lat (począwszy od 2009 r.) i wyniosła wg danych GUS 4 166, w tym ponad 3 600 stanowiły pozwolenia na budowę uzyskane właśnie przez deweloperów. Jest to poziom zbliżony do roku 2011, kiedy to wydano 4 146 pozwoleń na budowę. Na poznańskim rynku pierwotnym możemy zatem spodziewać się w najbliższych dwóch – trzech latach rekordowej podaży mieszkań – mówi Agnieszka Dopierała, dyrektorka poznańskiego oddziału Emmerson Evaluation. - Rosnąca podaż nowych mieszkań powinna też już w bieżącym roku ustabilizować ceny na obecnym poziomie – prognozuje Dopierała.

Mieszkania w Poznaniu - gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?


- Natomiast jeśli spojrzymy na dane dotyczące dzielnic Poznania, to trend zwyżkowy dla rynku pierwotnego nie potwierdza się w przypadku Starego Miasta oraz Wildy. W przypadku Starego Miasta ceny nowych mieszkań spadły o 3%, podczas gdy ceny używanych lokali wzrosły o 2% – zauważa Agnieszka Dopierała.
Podobnie na Wildzie ceny na rynku pierwotnym zmalały o 3%, a na wtórnym wręcz przeciwnie - wzrosły o 3%. Co ciekawe, praktycznie we wszystkich dzielnicach, za wyjątkiem Jeżyc, trendy cen na rynku wtórnym zyskiwały w porównaniu do rynku pierwotnego. Ponadto, Jeżyce pozostały najdroższą poznańską dzielnicą z medianą cen za 1 mkw. nowego lokalu w wysokości 6 137 zł, a używanego 5 241 zł. Najtańsze cztery kąty znajdziemy natomiast na rynku wtórnym na terenie Wildy, gdzie mediana ceny za 1 mkw. nie przekraczała 5 tysięcy zł (4 843 zł). Natomiast najniższych cen w ofercie deweloperów można szukać na terenie dzielnicy Nowe Miasto, mediana cen nowych mieszkań wyniosła tu 5 733 zł/mkw. Porównując rynek poznański np. do krakowskiego, w stolicy Wielkopolski występuje stosunkowo niewielka różnica w medianach cen pomiędzy poszczególnymi dzielnicami, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

fot. mat. prasowe

Poznań - mediany cen na rynku pierwotnym i wtórnym

Trend zwyżkowy dla rynku pierwotnego nie potwierdza się w przypadku Starego Miasta oraz Wildy.


Wynajem dobrą inwestycją


Popularność, jaką cieszą się nowe mieszkania w Poznaniu to również wynik atrakcyjności inwestycji w nieruchomości pod wynajem - zwracają uwagę eksperci Emmerson Evaluation.
– Do inwestycji w ten segment rynku zachęca Polaków wysoka rentowność oraz bezpieczeństwo tej formy lokowania kapitału. W przypadku rynku poznańskiego, raport E-VALUER INDEX 2017 wskazuje, że dla mieszkań niedawno zakupionych, które zostały wybudowane w latach 2014-2016, stopa zwrotu z najmu wynosi już od 4,5 do nawet 5,7%. To blisko dwa czy nawet trzy razy więcej niż można uzyskać na lokacie w banku – komentuje ekspertka Emmerson Evaluation.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: